Udostępnij
Skomentuj

Co wybrać – tablet do czytania czy czytnik ebook?

Zastanawiasz się co kupić: tablet czy czytnik ebook? Sprawdź poniżej różnice między nimi i wybierz najlepszy!

Tablet do czytania czy czytnik ebook – co wybrać?

Tablet do czytania i czytnik ebook to urządzenia cieszące się rosnącą popularnością. Nic dziwnego – oferta tytułów dostępnych w formie elektronicznej jest bardzo szeroka i dotyczy nie tylko bestsellerów. Obecnie niemal każdą nowość można dostać w tej wersji. Zanim jednak to nastąpi, czytelnik staje przed koniecznością zakupu sprzętu do czytania. Jest to decyzja tym trudniejsza, że za wyborem tabletu przemawia jego uniwersalność, czytnika zaś główne przeznaczenie, czyli wyświetlanie książek.

Polecane tablety

Warto pamiętać, że każde z produktów ma swoje wady i zalety. Dlatego, zanim zdecydujesz, jaki tablet do czytania lub jaki czytnik ebook wybrać, sprawdź, jakie korzyści płyną z użytkowania każdego z urządzeń. Jeżeli poza czytaniem książek zależy Ci na przeglądaniu Internetu czy słuchaniu muzyki, to dobrym rozwiązaniem będzie tablet do czytania ebooków. Sprzęt poza możliwością czytania oferuje wiele innych funkcji i zwyczajnie jest uniwersalne.

Czytnik ebook to rozwiązanie dla osób, które poszukują elektroniki wyłącznie do wyświetlania książek. W tym przypadku wszystkie funkcje mają na celu poprawę komfortu czytania tekstu. To dlatego tego typu urządzenia są zazwyczaj mniejsze i wygodniejsze do trzymania, a w konsekwencji – sprawdzają się nawet podczas wielogodzinnej lektury.

Jakie cechy powinien posiadać dobry tablet do czytania i czytnik ebook?

Mimo że tablet i czytnik-ebook to dwa różne urządzenia, to jednak wpływ na decyzję o ich zakupie mają te same czynniki. Jeden z nich to obsługa formatów – najczęściej spotyka się EPUB i MOBI, mniej popularny jest PDF. Warto przy tym pamiętać, że tablet do czytania PDF sprawdza się bardzo dobrze, natomiast czytnik – ebook tylko wtedy, gdy został wyposażony w większy wyświetlacz.

Z drugiej strony to ekran czytnika lepiej przystosowano do długiego czytania. W nowoczesnych sprzętach jest to możliwe nawet w pełnym słońcu i po zmroku, dzieki zastosowaniu panelu E-Ink, który naśladuje kartki papieru. W rezultacie nie męczy wzroku, tak jak zwykły wyświetlacz LCD zazwyczaj stosowany w tabletach.

Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę. Czytnik ebook wyróżnia duża energooszczędność, urządzenie jest w stanie pracować tygodniami bez konieczności ładowania baterii. Tablet Android do czytania już po kilku, czasami po kilkunastu godzinach pracy przestaje funkcjonować. Czas działania w dużej mierze zależy od aplikacji, a pod tym względem zdecydowanie lepiej wypada tablet.

Zalety i wady tabletu i czytnika ebook

Ekran czytnika, mimo że lepiej przystosowany do długiego czytania, to jednak ma też pewne wady. Przede wszystkim jest czarno-biały i mniejszy. Jego przekątna wynosi średnio 6-7 cali, chociaż na rynku coraz częściej spotkasz wersje 13-calowe. W przypadku tabletu ta wartość może być jeszcze wyższa, co jednak przekłada się na wymiary urządzenia. Pod tym względem czytnik jest poręczniejszy i lżejszy, ale zdecydowanie mniej pojemny i wydajny niż tablet.

Dobre tablety do czytania książek umożliwiają obsługę aplikacji i gier, dlatego bez trudu znajdziesz modele o 32 czy 64 GB pamięci własnej. Takie urządzenia mogą obsługiwać rozdzielczość HD lub full HD, a także zewnętrze karty pamięci, co w przypadku czytników nie jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Ich zaleta to też możliwość odtwarzania audiobooków. Jeśli chodzi o czytniki, nie ma dużej swobody w tej kwestii, bo rzadko który model posiada wejście typu mini jack. Poza tym tablety mogą być w każdej chwili rozszerzone o dodatkowe aplikacje.

W czytnikach wybór dodatkowych funkcji niezwiązanych z czytaniem jest mocno ograniczony. Wśród nich wymienić można m.in.: słownik, tworzenie zakładek i opcję przesyłania artykułów. Dysponują do 32 GB pamięci własnej, co pozwala wgrać około tysiąca książek. Nowsze modele są wyposażone w Wi-Fi, z tym że wyłącznie do przechowywania ebooków. Poza tym szybkość działania przeglądarek pozostawia wiele do życzenia.

Za to dobra informacja dotyczy ceny. Czytniki z reguły są nieco tańsze od tabletów, średnio kosztują kilkaset złotych. Jeśli szukasz produktu z mocnymi parametrami, wybierz tablet do czytania Kindle, inną znaną marką oferującą dobrej jakości czytniki jest Paperwhite. Wybór tabletu okazuje się być jednak dużo prostszym zadaniem ze względu na szeroką gamę produktów dostępnych na rynku. Najpopularniejsze urządzenia to m.in.: tablety Samsung, tablety Lenovo czy tablety Xiaomi.

Tablet do czytania a czytnik ebook – dla kogo?

Dla wszystkich, którzy lubią czytać i cenią sobie nowoczesne rozwiązania. Nie jest to jednak precyzyjna odpowiedź, dlatego można pokusić się o wskazanie pewnych cech, które wyróżniają użytkowników tych urządzeń.

Aplikacja do czytania na tablet przyda Ci się wtedy, gdy na co dzień korzystasz z tego sprzętu i nie planujesz zakupu kolejnego akcesorium. Kiedy Twoją pasją oprócz czytania jest słuchanie muzyki, oglądanie filmów i wszystko to, co oferuje tablet.

Czytnik ebook to opcja nieco tańsza niż tablet z funkcją czytnika ebook. Pozwala lepiej skupić się na treści książki, dlatego jest dedykowany osobom, które potrafią zarwać noc z powodu czytania.

Dobrą opcją może być zakup dwóch oddzielnych urządzeń. Czytnik ebook i tablet do czytania książek – tanie rozwiązanie w tym przypadku nie wchodzi w grę. Ale plusów jest znacznie więcej. Przede wszystkim każdy ze sprzętów będzie używany zgodnie ze swoim przeznaczeniem. A to oznacza, że nie musisz się godzić na kompromisy podczas czytania książki.

Udostępnij
4,9
8 ocen
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Czytnik. Od tego są czytniki, żeby na nich czytać. Po o te kombinacje?????To nie są drogie rzeczy, a wzroku się nie niszczy i jest 100x wygodniej. Odkąd mam Inkbooka nie wyobrażam sobie powrotu do książki, czy tableta. To mega wygoda.
Ja dotychczas czytałem na tablecie i podzielam Twoją opinię. Tez mam inkbooka i komfort czytania jest nieporównywalnie lepszy. No, ale każdy chyba musi sam sprawdzić, zeby się przekonać.
Specjalista Morele | 05:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.