Udostępnij
Skomentuj

Co to takiego DPI w myszce i jak wpływa na jej korzystanie?

DPI w myszce to parametr ważny dla fotografów, grafików i graczy. Co to DPI w myszce?

Mysz komputerowa – z pozoru bardzo proste narzędzie, służące do porozumiewania się z komputerem przy pomocy ruchu dłoni. Co jednak sprawia, że wraz z tym, jak przesuwamy myszkę po podkładce, na monitorze przesuwa się kursor? To sensor optyczny bądź laserowy, który znajduje się na spodzie popularnego gryzonia. Dzięki fizycznym właściwościom odbicia światła możliwa jest konwersja rzeczywistego ruchu na wirtualny. Właśnie za to odpowiada sensor.

Co zatem wpływa na zależność między ruchem myszy na podkładce a ruchem na monitorze? Jak to się dzieje, że dany odcinek pokonany na podkładce zmienia się w konkretny dystans na ekranie monitora? Dlaczego niektóre myszy są wolniejsze, a inne szybsze? Jednym z kluczowych parametrów myszy optycznej i laserowej jest czułość sensora wyrażana w DPI. Właśnie temu zagadnieniu poświęcamy niniejszy materiał.

Polecane myszki gamingowe

Czym jest DPI w myszce?

Jeśli zdarzyło Ci się budować własny zestaw komputerowy lub wymieniać stare urządzenia na nowe, pewnie wiele razy spotkałeś się z tym pojęciem. Najczęściej parametr ten stosujemy w odniesieniu do komputerowej myszki. Co to DPI? Skrót pochodzi od angielskiego zwrotu – Dots Per Inch, który oznacza punkty na cal i oznacza długość, jaką może pokonać kursor myszki na ekranie po jej przesunięciu o 1 cal (1 cal = 25,4 milimetrów = 2,5 centymetra).

DPI jest jednym z najważniejszych parametrów myszki komputerowej. Jak rozdzielczość myszy DPI wpływa na jej funkcjonowanie? Im wyższą wartość Dots Per Inch ustawimy, tym płynniejsze będą ruchy kursora i kontroler będzie sprawniej odczytywał nasze poruszenia ręką. Na ekranie przełoży się to na wrażenie szybszego ruchu. Taka sama odległość pokonana na podkładce przełoży się na znacznie dłuższy dystans na ekranie. Jeśli mamy w myszce komputerowej niskie DPI, jej czułość będzie niska i, by wykonać szerszy ruch na ekranie, może to od nas wymagać przesuwania ręki nawet po całym biurku, a czasem nawet odrywania myszy od blatu i ponownego stawiania jej w miejscu umożliwiającym dalszy ruch. O wiele wygodniej byłoby, gdyby cały obszar roboczy mieścił się w zasięgu naszego nadgarstka, prawda?

Kiedy zmiana DPI w myszce jest najbardziej zauważalna?

Skoro już wiesz, co oznacza DPI, warto się zastanowić, dla kogo zmiany rozdzielczości DPI będą najbardziej zauważalne. Tak naprawdę, szczegółowe zmiany parametru DPI dostrzegą jedynie te osoby, które pracują przy komputerze z ogromną precyzją – np. graficy komputerowi, projektanci 3D lub fotografowie obrabiający zdjęcia. Dla takich osób każdy ruch ręką jest ważny, w związku z czym bez problemu wychwycą one różnice w jakości myszy komputerowej, w tym także w jej parametrze DPI. Oczywiście, gdy zmienimy DPI z bardzo niskiego na bardzo wysokie zauważymy gołym okiem, że mysz działa znacznie szybciej, dlatego trzeba pamiętać, by zawsze dobierać odpowiednią czułość do naszych rzeczywistych potrzeb.

Inną grupą, dla której DPI na myszce będzie bardzo istotne, są gracze. W szczególności zmiany DPI zauważą wielbiciele strzelanek, gier akcji, action-rpg i FPSów. W produkcjach tego typu, podobnie jak w pracy grafika czy projektanta, ważna jest precyzja oraz szybkie działanie. Im wyższa więc rozdzielczość myszki, tym mamy większe szanse na to, że uda nam się sprostać wyzwaniom, jakie niosą współczesnym graczom szybkie i dynamiczne gry wideo.

Czy da się zmienić DPI myszy komputerowej i tym samym zwiększyć lub zmniejszyć jej czułość? Tak. Zdecydowana większość współczesnych myszek optycznych i myszek laserowych pozwala na zmianę DPI. Dokonać można tego najczęściej przy użyciu dedykowanego przycisku na samej myszy. Ten znajduje się, co do zasady, albo na środku, nieco poniżej scrolla, albo z drugiej strony myszy, tuż obok sensora. Zmieniając DPI przy pomocy tego przycisku można ustawić je na jedną z kilku zaprogramowanych wcześniej wartości, najpopularniejszych wśród użytkowników.

W przypadku braku dedykowanego przycisku, wiele gryzoni pozwala na przypisanie funkcji zmiany DPI do jednego z pozostałych, najczęściej zlokalizowanych pod kciukiem. W tym celu należy jednak skorzystać z oprogramowania towarzyszącego myszy. Niestety, nie każdy model takie oferuje.

Inny sposób na zmianę rozdzielczości DPI myszki to ręczna zmiana ustawień, za pomocą Panelu Sterowania. By skonfigurować urządzenie, wystarczy wejść w zakładkę Sprzęt i dźwięk, a następnie wybrać mysz, którą mamy aktualnie podłączoną do komputera. We właściwościach myszy znajdziemy Opcje wskaźnika i tam, za pomocą prostego suwaka ustawimy wartość, która nas interesuje. Jeśli chcemy, możemy nawet aktywować opcję pozostawiania na ekranie śladów wskaźnika myszy.

Co się dzieje, gdy źle ustawimy CPI/DPI? Zjawisko, polegające na tym, że mysz nie nadąża za rejestrowaniem gwałtownych ruchów ręki użytkownika, nazywane jest w żargonie informatycznym akceleracją wsteczną. Dochodzi do niej, gdy ustawiono zbyt wysoką rozdzielczość myszki (DPI/CPI) przy jednoczesnym maksymalnym spowolnieniu kursora. By tego uniknąć, czułość myszki należy obniżyć programowo.

Najczęściej spotykane stopnie czułości w popularnych modelach myszek

Jakie stopnie czułości możemy spotkać w popularnych modelach myszek? Co do zasady, najczęściej spotykaną najniższą wartością DPI jest 800 DPI. Kolejne stopnie to 1600 DPI, 2000 DPI i 3200 DPI, a nawet więcej. W przypadku kontrolerów wyższej jakości otrzymamy w pakiecie także dodatkowe opcje, np. łatwą i szybką regulację czułości w zależności od potrzeb i sytuacji. Niektóre z nich będą nawet posiadać funkcję czasowego ograniczenia DPI tak, by dało się bez utrudnień grać w gry typu strzelanki.

Wybierając mysz komputerową, warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby. Wysokie DPI w myszce nie jest bowiem jedynym wyznacznikiem jej jakości. Współcześnie nawet bardzo podstawowe myszy z przeznaczeniem biurowym wyposażone są w sensory o wysokim DPI, jednak na dłuższą metę to niczego nie zmienia. Myszka za kilka czy kilkanaście złotych, mimo szczerych chęci, nie nadaje się do gier czy programów wymagających precyzji ruchu. Co więcej, równie istotna co jakość sensora jest jakość wykonania myszy czy komfort użytkowania. Droższe konstrukcje zostały wyprofilowane tak, by spisywać się nawet podczas wielogodzinnych sesji w ulubionej grze czy podczas całego dnia pracy w specjalistycznych programach. Próżno oczekiwać, że myszka dedykowana do najprostszych zastosowań sprosta takim wyzwaniom.

Myszki do użytku domowego

W ofercie Morele znajdziesz wiele różnych modeli myszy komputerowych, przeznaczonych do użytku domowego. Modele z czułością DPI na myszce równą 2000 - 2400 DPI i możliwością regulacji parametru Dots Per Inch sprawdzą się w większości codziennych zastosowań. Oferujemy zarówno kontrolery dla osób praworęcznych, jak i leworęcznych. Starannie wykonana konstrukcja – przyciski, zagłębienia oraz wypukłości zapewniają doskonałą precyzję działania urządzenia i najwyższy komfort. 

Myszki do użytku w biurze

W sklepie internetowym zamówisz także nowoczesne myszki do użytku biurowego. Rozdzielczość myszy wynosząca 2000 DPI lub więcej sprawdzi się doskonale podczas projektowania graficznego, nie zawiodą się także te osoby, które wykonują obowiązki zawodowe polegające na obróbce multimediów. W zależności od preferencji zamówisz u nas zarówno myszki komputerowe zasilane przewodowo, wyposażone w elastyczne i solidne kable, jak i modele bezprzewodowe.

Mysz bezprzewodowa, wyposażona w odpowiednie do potrzeb DPI doskonale sprawdzi się w każdej sytuacji. Z takiego sprzętu można korzystać w dowolnym miejscu, bez konieczności ciągłego przepinania urządzenia lub też odplątywania licznych kabli. Coraz więcej osób korzysta z myszy podpinanych do komputera za pomocą łączności bluetooth – sprzęt ten wcale nie jest drogi, ponieważ za starannie wykonaną, solidną mysz do biura zapłacisz około 100 - 200 złotych.

Myszki dla graczy

W Morele znajdziesz wysokiej jakości myszy komputerowe dla graczy. Oferujemy sprzęt, który został wyposażony nie tylko w przycisk DPI na myszce, ale i także w mechanizm skokowej regulacji czułości. To rozwiązanie, dzięki któremu możliwa jest szybka i dynamiczna zmiana DPI do jednego z kilku skonfigurowanych wcześniej poziomów czułości. Taką mysz da się więc dopasować do konkretnej gry i preferencji, a nawet umiejętności danej postaci.

Sprawdź nasze myszki wyposażone w wielokolorowe podświetlenia. Dzięki tym udogodnieniom z łatwością dopasujesz rodzaj myszy do designu stanowiska gamingowego, zwiększysz także komfort z korzystania z urządzenia po zmroku. Myszki komputerowe dla graczy posiadają liczne specjalne opcje, takie jak np. funkcja rozpoznania bieżącego ustawienia rozdzielczości myszy. Do każdego z trybów DPI przypisuje się inny kolor podświetlenia, dzięki czemu mamy jego świadomość nawet wtedy, gdy gramy w nocy.

Sprzęt komputerowy, który posiadamy w sprzedaży, posiada wysokiej jakości sensory optyczne, działające bezbłędnie zarówno przy wysokich, jak i przy niższych ustawieniach DPI, niezależnie od rodzaju zastosowanej podkładki pod mysz. Linie produktów zaprojektowanych z myślą o wymagających graczach poznasz po specjalnych oznaczeniach i rekomendacjach. Gwarantujemy długą żywotność zakupionych produktów i idealne dopasowanie do realnych potrzeb!

Które myszki dla graczy szczególnie polecamy? Naturalnie zadowalające będą sprzęty od tak popularnych producentów gamingowych peryferii komputerowych, jak myszki Razer, myszki SPC Gear, myszki Steelseries czy Logitech (z serii Logitech G). Od niedawna jednak na rynku pojawiła się kolejna bardzo ciekawa opcja. Jest to polska marka PREYON oferująca m.in. myszki dla osób które potrzebują naprawdę wysokiego DPI! Na naszej stronie dostępne są myszki, które już w cenie do 100 zł osiągają 12400 DPI. Mowa o myszce PREYON Condor Classic.

Wariantów jest oczywiście więcej, jednak szczególną uwagę warto zwrócić na prawdziwy bestseller ostatnich miesięcy. Jest nim mysz PREYON Owl Wireless, która charakteryzuje się m.in. podwójnym trybem (przewodowym i bezprzewodowym). Co więcej, ten model zapewnia czułość na poziomie aż 16000 DPI! Taka wartość niewątpliwie usatysfakcjonuje każdego profesjonalnego gracza.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.