Udostępnij
Skomentuj

Co to jest VPS? Kiedy warto się na niego zdecydować?

Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, czym jest serwer VPS, a także, kiedy może okazać się przydatny.

Zacznijmy od absolutnej podstawy, dzięki czemu łatwiej zrozumiesz, czym jest VPS. Przypomnijmy sobie najpierw funkcje samego serwera i co to takiego. Serwerem internetowym nazywamy urządzenie lub też program komputerowy umożliwiający działanie innym przyrządom lub programom. Bywa miejscem, na którym całodobowo przechowasz swoje pliki, założysz pocztę elektroniczną lub udostępnisz własną stronę www oraz wejdziesz na dowolny portal internetowy. Przykładem będzie świetny serwer Qnap.

Co to jest prywatny serwer wirtualny VPS?

Jeżeli rozwiniemy skrót VPS i przetłumaczymy go na język polski, przekonamy się, że oznacza to nic innego, jak Wirtualny Serwer Prywatny. W procesie wirtualizacji zasoby przyrządu zostały podzielone na części. W wyniku takiego działania powstaje serwer wirtualny, mający do zaoferowania niemal dokładnie te same funkcje co fizyczny. W ten sposób, mając do dyspozycji jedno narzędzie, zapoczątkujesz działanie sieciowe wielu innych opartych o możliwości sprzętowe tej konkretnej maszyny. Dobre serwery VPS to więc spora oszczędność środków finansowych.

Warto jeszcze omówić różnice pomiędzy serwerami współdzielonym, dedykowanym i VPS. Ten ostatni bywa nazywany kompromisowym rozwiązaniem pomiędzy dwoma pierwszymi. Na jednym urządzeniu fizycznym możemy mieć mnóstwo VPS-ów, chociaż są one od siebie oczywiście odizolowane. Mamy za to dostęp do zarządzania usługą z pozycji administratora, przez co kontrolujemy aplikacje i zasoby, a także decydujemy o ewentualnym restarcie, bez jego narzucania z zewnątrz.

Dzięki opcji dedykowanej posiadasz dostęp do wszystkich zasobów, oferowanych np. przez serwery Lenovo lub inną fizyczną maszynę tego typu. Z nikim nie dzielisz się zasobami, a więc pamięcią RAM, procesorem i powierzchnią dysku. To może generować spore koszty, na jakie nie każdy może sobie pozwolić. Tańszym rozwiązaniem jest współdzielony serwer. Zasoby jednego przyrządu należy podzielić z innymi użytkownikami – klientami firmy, która udostępnia Ci wirtualną przestrzeń.

Istotne, że do komunikacji z VPS konieczne staje się, byś miał zainstalowany odpowiedni system operacyjny. Najczęściej będzie on już wyspecjalizowany do działania jako system serwerowy. Do wyboru są różne oprogramowania, posiadane przez serwery VPS. Windows jest jednym z nich i to dość popularnym. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś postawił na Ubuntu, Centos, Fedorę czy Debiana. Zainteresowaniem cieszy się również serwer VPS Linux.

Polecane serwery

Czym charakteryzuje się serwer VPS?

Zwirtualizowany serwer działa dzięki solidnej maszynie fizycznej, takiej jak np. serwer Rack 2U. W odróżnieniu od hostingu jest zarządzany całkowicie oddzielnie od reszty serwisów, z którymi ma wspólną platformę. Administrator ma możliwość swobodnej jego konfiguracji. Szybkość działania uzależniono tu od modelu procesora. By strona działała bez zakłóceń, warto postawić na szybkie serwery. Intel Xeon to jeden z tych procesorów gwarantujących, że Twoje portale będą wczytywały się ekspresowo.

To idealne rozwiązanie dla uniknięcia ograniczeń spotykających użytkowników hostingowych. Wyeliminowano bowiem ograniczanie uprawnień użytkownika, nie ma też limitów, jeśli chodzi o skrypty i aplikacje, które na nim działają. Zainstalujesz także oprogramowanie systemowe i bez trudu dodasz następnych użytkowników i nadasz im wybrane przez siebie uprawnienia. Nie trzeba się obawiać zagrożeń powiązanych z dzieleniem pamięci i mocy procesora z innymi użytkownikami. W wielu aspektach nie odróżnisz VPS od opcji dedykowanej, jaką są np. serwery Dell.

Wady i zalety VPS

Serwer wirtualny VPS ma swoje wady i zalety. Przy ich opisywaniu nie sposób pominąć tego, że w odróżnieniu od współdzielonego hostingu otrzymujemy własny adres IP, czyli liczbę nadawaną maszynie fizycznej takiej jak np. serwer IBM lub interfejsowi, a nawet całej sieci. Wykorzystywany często do identyfikowania przyrządów, które stanowią część środowiska sieciowego. Ułatwia także komunikację pomiędzy nimi. Własne IP to pewnego rodzaju wyróżnienie, gdyż jego właścicielami są zwykle serwisy cieszące się największym autorytetem.

Kolejna zaleta posiadana zarówno przez droższe, jak i tanie serwery VPS, to możliwość ich optymalizacji w taki sposób, aby w pełni odpowiadały Twoim potrzebom. Hosting współdzielony nie daje tych wszystkich opcji, więc jesteś uzależniony niejako od tego, co zdecyduje administrator. Jeżeli nie czujesz się na siłach, by administrować samodzielnie, VPS nie będzie typem odpowiednim dla Ciebie, ponieważ nie otrzymasz żadnego wsparcia przy konfiguracji i zarządzaniu.

Trzeba też zwrócić uwagę na to, że dużą zaletą, w porównaniu do rodzajów dedykowanych, jest niższa cena. Przy odrobinie szczęścia można znaleźć nawet darmowy serwer VPS, chociaż taka opcja dostępna bywa zwykle na krótki, określony czas. Jeśli szukasz taniego rozwiązania na dłużej, musisz rozejrzeć się wśród hostingów współdzielonych, które mogą zaproponować konkurencyjne ceny, niejednokrotnie sporo niższe.

Jeżeli kiedykolwiek miałeś problem z długim wczytywaniem strony, spowodowanym przez prace serwisowe, docenisz VPS. Zasobami wirtualnymi nie dzielisz się bowiem z innymi użytkownikami, wobec czego spadek wydajności nie będzie Twoim problemem. Prace nad usprawnieniem mają miejsce rzadko i głównie nocami. Tutaj powinieneś uważać, by dobrać maszynę o odpowiedniej ilości RAM. Przykładowo serwer Fujitsu oferujący 64 GB pamięci pozwoli Ci korzystać z większej wydajności. Nie należy jednak spodziewać się tak dobrej, jak w serwerach dedykowanych.

Pamiętać trzeba szczególnie o tym, że nawet świetne urządzenia np. serwery Tower, mogą ulec najzwyklejszej awarii. Z racji tego, że VPS nie działa bez maszyny fizycznej, również bywa narażony na takie niebezpieczeństwo. Na szczęście jest ono naprawdę niewielkie, jako że sporo funkcji działa teraz w środowisku chmurowym. Wybierając dobrą, solidną usługę, możesz więc zminimalizować ryzyko niemalże do zera.

Na plus omawianej opcji przemawia tak istotna cecha, jak bezpieczeństwo korzystania z niej i ochrona przed atakami hakerskimi. Zwykle serwery są bardzo dobrze chronione i ryzyko jest w zasadzie znikome. Co pewien czas konieczna będzie oczywiście aktualizacja zabezpieczeń. Przydaje się to jednak każdej maszynie, więc nic dziwnego, że wymagają tego w równym stopniu niezawodne serwery HP czy Lenovo oraz VPS.

Kiedy warto zdecydować się VPS?

Nim podejmiesz ostateczną decyzję zakupu, zastanów się, czy poradzisz sobie sam z administrowaniem oraz jak dużych zasobów wymagasz i ile możesz zainwestować w serwer VPS. Cena bywa bowiem dość wysoka, chociaż niższa niż w przypadku opcji dedykowanej. Warto jednak zapłacić więcej, jeśli jesteś posiadaczem strony generującej masę wejść każdego dnia. Rozważ, czy VPS będzie wystarczający na podstawie tego, ile odwiedzin zwykle notuje Twoja witryna i których funkcji potrzebujesz.

Koniecznie zainwestuj w dedykowany serwer Synology lub IBM w przypadku prężnie rozwijającego się przedsiębiorstwa, portalu, na którym panuje duży ruch, naprawdę dużego sklepu internetowego lub witryny odwiedzanej codziennie przez tysiące unikalnych użytkowników. Zwykle przy takich okazjach wymagane jest niezależne środowisko posiadające odpowiednio zwiększoną moc obliczeniową. Prowadzisz firmę hostingową lub agencję reklamową? To także dobry wybór i z pewnością go nie pożałujesz.

Na VPS warto się zdecydować, gdy nie wymagasz całych zasobów, które mogą zaoferować np. serwery Supermicro lub innych wiodących marek, nie jesteś też biegły w administrowaniu lub ograniczają Cię fundusze na zakup opcji dedykowanej. Wydajny i niezawodny VPS bywa idealny dla sklepów internetowych czy w przypadku prowadzenia stron dla klientów. Jeśli zamierzasz uczyć się administrowania, także polecamy zainteresowanie tym typem, ponieważ podczas pracy z nim udoskonalisz swoje umiejętności.

Udostępnij
2,8
2 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

"Do wyboru są różne oprogramowania, posiadane przez serwery VPS. Windows jest jednym z nich i to dość popularnym. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś postawił na Ubuntu, Centos, Fedorę czy Debiana. Zainteresowaniem cieszy się również serwer VPS Linux."
Czyli Debian to nie Linux? Kto pisał tego obwarzanka?
Istotne, że do komunikacji z VPS konieczne staje się, byś miał zainstalowany odpowiedni system operacyjny."
To już jest kompletny bełkot.
Ludzie! to widać w internecie. Zdejmijcie to. Szukałem dla siebie VPSa i nawet się ucieszyłem, bo korzystam z moreli do robienia zakupów od lat i myślałem, że może oferujecie też coś takiego w przystępnej cenie. A tu coś takiego "średnio" profesjonalnego. Wstydzibyliście się.
Specjalista Morele | 07:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.