Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Co to jest pogostick? Jaki wybrać?

Podczas poszukiwań nowych trendów wśród ćwiczeń, można natknąć się na taki przyrząd, jak pogostick.

Czym jest, do czego służy, a przede wszystkim, jak wybrać odpowiedni model? - odpowiedzi zamieszczono w tekście poniżej.

Co to jest pogostick?

Pogostick (inaczej też pogo jump, sprężyna pogo, czy żabia laska) jest to drążek do skakania. Składa się z uchwytów po jednej stronie drążka oraz sprężyny i podstawek do nóg z drugiej. Jest to świetna zabawka dla dzieci, a także efektywny sprzęt do ćwiczeń dla dorosłych.

Warto wiedzieć!

Historia urządzenie sięga roku 1919, kiedy to projektant zabawek ze Stanów Zjednoczonych – George Hansburg - wymyślił pogo stick. Początkowo produkcja rozwijała się głównie w Niemczech, lecz z czasem rozprzestrzeniła się także na kolejne kraje.

Jak działa pogostick?

Korzystanie z drążka do skakania jest niezwykle proste. Należy jedynie chwycić się górnych uchwytów, postawić obie stopy na podstawkach i zachowując równowagę zacząć podskakiwać.

Przed rozpoczęciem skakania zaleca się rozciągnięcie wszystkich mięśni poprzez krótką rozgrzewkę. Szczególną uwagę należy poświęcić mięśniom brzucha oraz nóg.

Warto pamiętać o asekuracji dziecka oraz wyborze równej powierzchni do skakania. Najlepiej sprawdzi się boisko, hala, lub przestronne pomieszczenie z antypoślizgową podłogą.

Warto wiedzieć!

Dla osób bardziej zaawansowanych wymyślono wykonywanie akrobacji z użyciem pogostick. Nazwa tej aktywności to sunt pogo, lub extreme pogo. Porównuje się ją do uprawiania parkoura, czy innych sportów ekstremalnych. Dyscyplina ta jest bardzo niebezpieczna i z racji wielu kontuzji wymaga dobrego przygotowania.

Jak wybrać drążek do skakania?

Podczas wyboru drążka do skakania należy zwrócić uwagę na następujące elementy:

  • lekkość konstrukcji
  • antypoślizgową stopkę
  • solidny system sprężynowy
  • maksymalne obciążenie (drążki mają limity wagowe)
  • wygodne i antypoślizgowe podnóżki
  • wysokość drążka (dorośli będą korzystać z dłuższego drążka niż dzieci)
  • certyfikaty zgodne z normami bezpieczeństwa EN 71-1, 71-2 i 71-3
  • gwarancje na drążek (najlepiej na 24 miesiące)

Przy wyborze pogostick dziecko z pewnością doceni dobór kolorystyczny zgodny z jego preferencjami. Przy modelach dla najmłodszych pojawia się często okrągła rączka na obie dłonie.

Jakie marki pogostick?

Kupując pogo stick można wybierać między innymi wśród następujących marek: Worker, FunTomia, New Sports, Axer Sport i Toyrific. Specjalne linie dla dzieci oferują Ozbozz oraz TP Toys.

Sprawdzona firma to gwarant dobrej jakości, a tym samym większe bezpieczeństwo dla skaczącej na drążku osoby.

Jakie są zalety używania pogo jump?

Skakanie na pogo jump trenuje oraz wzmacnia mięśnie brzucha, rąk i nóg. Regularna aktywność poprawia sprawność fizyczną i koordynacje ruchową. Dodatkowo poprawia zmysł równowagi.

Dla najmłodszych to świetna zabawa, a także ćwiczenie balansu. Natomiast dla dorosłych może być dobrym treningiem przygotowującym do jazdy na motocrossie, nartach, czy na snowboardzie.

Pogo stick coraz częściej wykorzystywane jest podczas zajęć zorganizowanych dla urozmaicenia oraz wzbogacenia treningów.

Jak dbać o bezpieczeństwo podczas skakania?

Podczas rozpoczęcia przygody ze skakaniem na pogo stick można doznać wielu kontuzji. Dlatego zaleca się korzystanie z ochraniaczy na kolana i nadgarstki oraz kasku. Szczególnie jest to ważne w przypadku dzieci.

Niezależnie od wieku należy zachować bezpieczeństwo i używać drążka do skakania na suchej, nie śliskiej powierzchni. Co ważne, powinno się zawsze skakać w butach sportowych – nigdy na boso, czy tylko w samych skarpetkach.

Podsumowując, drążek do skakania to świetna zabawa, a także sprzęt treningowy, pozwalający na wzmocnienie mięśni i poprawę równowagi. Pogo stick przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Kupując pogo jump trzeba zwrócić uwagę na certyfikaty i solidną budowę. Przy zakupie drążka dla dorosłych powinno sprawdzić się limit obciążenia. Podczas korzystania z urządzenia należy przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie i zakładaniu kasku oraz ochraniaczy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.