Udostępnij
Skomentuj

Co to jest pamięć ram w telefonie?

Pamięć RAM jest jednym z najważniejszych parametrów, na jakie powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu telefonu

Do czego służy pamięć ram w telefonie? 

Pamięć RAM większości ludzi kojarzy się głównie z pamięcią do komputera stacjonarnego bądź laptopa. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że ten rodzaj wykorzystywany jest także w telefonie. Zarówno klasyki, jak i najnowsze flagowce mają wbudowaną pamięć cache. Bez niej żaden typ smartfona nie byłby w stanie pracować. Osoby nienależące do grona wybitnych znawców technologii na ogół nie zwracają uwagi na ten parametr przy zakupie kolejnego modelu. A to bardzo istotna kwestia, której warto poświęcić nieco więcej uwagi. W przypadku RAM w telefonie sprawdza się zasada, że im jej więcej, tym lepiej. Czym dokładnie jest pamięć cache? Ile pamięci RAM DDR3, a ile pamięci RAM DDR4 powinien mieć dobry smartfon? Jak ją zwolnić podczas użytkowania urządzenia? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule.

Polecane pamięci RAM

Pamięć RAM (Random Access Memory) to elementarny rodzaj pamięci cyfrowej o swobodnym dostępie. Znajdziesz także inną definicję RAM mówiącą, że jest to taki typ pamięci, w której poszczególne aplikacje przechowują swoje wyniki operacji i wszelkie dane. Musisz przy tym pamiętać, że cache nie służy wcale do okresowego przechowywania danych oraz nie jest pamięcią trwałą. Co to oznacza? Tyle że w momencie, gdy zamkniesz wybraną aplikację lub system, przechowywane z niej dane natychmiast znikają, nie pozostawiając po sobie niczego. Można więc podsumować kości RAM jako miejsce, dzięki któremu wszystko, co chcemy otworzyć w telefonie, ma szansę rzeczywiście zadziałać.

Pamięć RAM sporo ułatwia zarówno Twojemu telefonowi, jak i Tobie. Dzięki niej urządzenie nie musi przeszukiwać o wiele wolniejszej pamięci masowej, a wyłącznie pokłady pamięci podręcznej. To znacznie przyspiesza działanie każdej aplikacji, zapewniając przy tym niezwykle szybki zapis danych w smartfonie.

W jaki sposób pamięć RAM wpływa na pracę smartfona?

Skoro wiesz już, czym jest pamięć RAM w telefonie, warto dowiedzieć się, w jaki sposób wpływa ona na działania prowadzone przez Twój nośnik. Otóż im więcej RAM, tym więcej aktywnych programów możesz zainstalować i rzecz jasna korzystać z nich równocześnie (w tle). A przy tym zachowujesz komfort użytkowania urządzenia oraz jego wielozadaniowość na bardzo wysokim poziomie. Mniejsza pamięć cache daje Ci też analogicznie mniejsze pole do popisu. Już samo otwarcie przeglądarki z kilkunastoma uruchomionymi kartami zabiera mnóstwo pamięci, przez co korzystanie z innych aplikacji zaczyna być mocno problematyczne i denerwujące. A nikt chyba nie lubi, kiedy telefon przycina się i zawiesza. Dlatego właśnie tak ważne jest, żebyś przy wyborze smartfona zwracał również uwagę na częstotliwość, z jaką z niego korzystasz. 

A zatem, jeśli smartfon ma być Twoim narzędziem pracy, organizerem, na którym polegasz każdego dnia, albo sprzętem zapewniającym rozrywkę (i nie ogranicza się to wyłącznie do przeglądania YouTuba, ale mowa także o graniu, oglądaniu filmów pełnometrażowych czy wielogodzinnym surfowaniu po sieci), celuj w modele o dużej pamięci RAM. Okazjonalne korzystanie z telefonu kilka razy dziennie, np. wyłącznie do dzwonienia albo wysłania kilkunastu SMS-ów nie wymaga wiele pamięci. Pamiętaj jednak, że im więcej RAM, tym droższy telefon. Wiadomo, że za ceną idzie jego wydajność oraz wygoda użytkowania. 

Ile pamięci potrzebuje Twój telefon? 

Jeśli zastanawiasz się, ile pamięci cache potrzebujesz w codziennym użytkowaniu telefonu, najpierw zaplanuj, czego od niego oczekujesz oraz jak dużo czasu z nim spędzasz. Być może okaże się, że nie musisz wybierać modelu o bardzo dużej pojemności i dzięki temu zaoszczędzisz nieco pieniędzy. Jakie ilości znajdziesz w sprzedawanych obecnie telefonach?

  1. Pamięć 1 GB RAM – telefon z taką ilością pamięci powinny mieć lekką nakładkę systemową i ekran o niskiej rozdzielczości. Nie zainstalujesz w nim zbyt wiele aplikacji, ponieważ zacznie się przycinać;
  2. Pamięć RAM 2 GB – to dziś minimum, oczywiście w przypadku telefonów z ekranem Full HD, a także modeli, które mają wgranych sporo aplikacji;
  3. Pamięć RAM 3 GB – jeśli jesteś graczem, szczególnie lubującym się w średnio wymagających tytułach, 3 GB będzie dla Twojego telefonu odpowiednie;
  4. Pamięć RAM 4 GB albo większa (np. 8 GB RAM DDR3) – to stuprocentowa gwarancja, że telefon działa bez zacinania i zawieszania się. Telefon 4 GB RAM podczas korzystania z wielu aplikacji naraz lub wielu kart otwartych w przeglądarce bez problemu daje radę.

Smartfony z wbudowaną pamięcią cache do 3 GB wystarczą do codziennego standardowego korzystania z telefonu, czyli dzwonienia pisania SMS-ów czy surfowania po sieci. Jeśli szukasz telefonu, który pozwoli Ci na nim grać, bądź oglądać filmy w wysokiej rozdzielczości, powinieneś rozejrzeć się za modelami przekraczającymi 4 GB. Z taką ilością pamięci użytkowanie smartfona przyniesie prawdziwą przyjemność, oszczędzając Ci nerwów.

Jak zwiększyć RAM w smartfonie? 

Wbudowana pamięć RAM zmniejsza się w miarę korzystania, co rzutuje bezpośrednio na jakość działania całego telefonu. Symptomem, który powinien Cię zaniepokoić i skierować podejrzenia na zmniejszoną wydajność pamięci, jest szybko rozładowująca się bateria. RAM bowiem zaczyna ją bardzo przeciążać. Na tym jednak nie koniec. Do objawów słabnącej cache zaliczyć można także przegrzewanie telefonu oraz wolniejsze działanie systemu. Wymiana nie wchodzi w rachubę. Na szczęście istnieje kilka sposobów na mniejsze jej zużycie, co pozwala utrzymać telefon w optymalnym stanie. Co zatem powinieneś zrobić?

  1. Usuń wszystko, co niepotrzebne, czyli m.in. nieużywane pulpity lub widgety, które tylko zajmują miejsce w pamięci. 
  2. Wyłączaj na bieżąco aplikacje działające w tle. Mocno obciążają one pamięć RAM,  a i tak zwykle z nich nie korzystasz.
  3. Zmniejsz liczbę animacji w postaci animowanych tapet czy wygaszaczy ekranu. Owszem, wyglądają one estetycznie, ale pożerają całe mnóstwo pamięci RAM. Jak tylko znikają, czas reakcji urządzenia przyspiesza.
  4. Wyłączaj transmisję danych lub Wi-Fi, kiedy z nich nie korzystasz. Bezustanne połączenie z siecią także niekorzystnie wpływa na pamięć RAM. 
  5. Usuń lub wyłącz nieużywane aplikacje. Jeśli wiesz, że nie będą Ci już potrzebne, nie muszą zaśmiecać pulpitu i pamięci operacyjnej. Czyszczenie daje naprawdę spektakularne efekty.
  6. Regularnie resetuj telefon. Po każdym ponownym uruchomieniu smartfona wszystkie aplikacje są automatycznie wyłączane, dzięki czemu pamięć RAM może „odetchnąć”.

Różnice pomiędzy pamięcią RAM w systemie Android oraz iOS

Ostatnia istotna kwestia, która dotyczy pamięci RAM w telefonie to różnice pomiędzy Androidem oraz iOS-em. I tu masz do czynienia z ogromną przepaścią. Androidy na ogół pochłaniają niezwykle duże pokłady pamięci operacyjnej. Właściwie, ile by mu tej pamięci nie dać, trudno go zaspokoić. Standardem w telefonach z systemem Android są RAM-y 6 GB, choć najnowsze smartfony miewają nawet pamięć RAM 16 GB. Nieco inaczej (ale czy lepiej?) ma się sprawa z modelami spod szyldu iOS. W ich przypadku system jest zamknięty, więc doskonale radzi sobie nawet przy 3 lub 4 GB pamięci RAM (8 GB RAM DDR4 czy tym bardziej DDR4 RAM 16 GB nie jest tu wcale potrzebne). Nie lagują, nie zawieszają się i przy okazji nie wyprowadzają z równowagi użytkownika. Jednak nie każdy jest zwolennikiem systemu iOS. Co w takim razie?

Bardzo pomocne okazują się procesy optymalizacyjne, które znajdziesz w wielu telefonach. Szczególnie tych najnowszych i z górnej półki. We flagowcach dodatkowe optymalizacje pomagają utrzymać smartfona w dobrym stanie przez cały czas. A to nie pozostaje bez znaczenia zarówno dla użytkowników, którzy nie odrywają rąk od swojej komórki, jak i tych korzystających z nośnika dość rzadko. Jeśli więc planujesz nowy model, dobrze przemyśl sprawę RAM. 

 

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:16
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.