Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Co to jest LTE? Szybki internet mobilny i stacjonarny.

Co to jest LTE? Czego możesz spodziewać się po tym standardzie bezprzewodowego przesyłu danych?

Podczas używania telefonu komórkowego możemy niekiedy zauważyć malutki znaczek składający się z liter LTE. Oznacza to, że korzystamy ze standardu bezprzewodowego przesyłu danych o właśnie takiej nazwie. Internet LTE jest prawdziwym kamieniem milowym, kiedy porównuje się jego możliwości względem poprzedników. Zapewnia nie tylko wysoką jakość internetu mobilnego w praktycznie wszystkich miejscach w Polsce, ale także generuje mniej opóźnień i wymaga mniejszej ilości energii. Co więcej, oferuje możliwość połączeń VoLTE. Warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest technologia LTE i co może zaoferować ta popularna forma przesyłu danych.

Co to jest LTE?

Jeśli zastanawiasz się, co to jest LTE, czyli Long Term Evolution - tu znajdziesz odpowiedź na najbardziej nurtujące pytania dotyczące internetu LTE. Internet LTE to standard bezprzewodowego przesyłu danych, który ma na celu poprawienie jakości i komfortu wynikających z korzystania z internetu mobilnego. LTE jest także określane mianem 4G LTE. Ta sieć internetowa zapewnia znaczącą poprawę w kwestii zmniejszenia opóźnień i zwiększenia prędkości przesyłania danych względem starszych wersji przesyłu danych. Co więcej, oferuje też większy komfort i prędkość, a przy tym stanowi mniejsze obciążenie. Technologia LTE weszła do użycia w 2009 roku i nieustannie zapewnia użytkownikom stabilne połączenie ze światem internetu mobilnego. LTE - co to jest? Takiego pytania z pewnością nie muszą zadawać sobie mieszkańcy miejscowości, do których nie sięga połączenie światłowodowe, ponieważ jest to w takiej sytuacji świetny wybór.

Jak działa LTE?

LTE gwarantuje naprawdę wiele, jeśli chodzi o komfortowe podejmowanie się aktywności dnia codziennego. Gdy wiesz już, co to jest internet LTE, warto dowiedzieć się, na jakiej zasadzie on działa. Mimo że wiele urządzeń ciągle korzysta z tej sieci internetowej, użytkownicy rzadko zastanawiają się, co zapewnia im dostęp do internetu w tej postaci. Transmisja danych w tym standardzie to coś powszechnego, ponieważ sieć komórkowa tego typu równoważy koszty i jakość, a dodatkowo dociera do prawie wszystkich miejsc w Polsce. Sieci komórkowe działają przez wzgląd na emitowane przez stacje bazowe fale radiowe, które następnie są odbierane przez liczne urządzenia, w tym smartfony. Łącza o różnej częstotliwości pozwalają na korzystanie z odmiennych benefitów, na przykład ze zwiększonej przepustowości danych.

Prędkość internetu LTE

Prędkość internetu LTE zapewnia komfortowe korzystanie ze wszystkich multimediów i jest znacznie większa w porównaniu do prędkości przesyłu danych poprzednich generacji. W zależności od operatora i wersji standardu przesyłu danych LTE prędkość transmisji danych może wynosić nawet 300 Mb/s. Dokładna prędkość LTE zależy od wielu czynników. Jest to przykładowo odległość od nadajnika czy liczba użytkowników korzystających z tego samego pasma przesyłu danych. Jakość łącza może ulegać zmianie także ze względu na ukształtowanie terenu i rodzaj urządzenia, z którego korzystamy. Internet mobilny LTE i jego duża prędkość z pewnością wystarczą Ci do zaspokojenia podstawowych potrzeb, takich jak odbieranie i wysyłanie wiadomości, a także korzystanie z multimediów. Oczywiste jest, że w przypadku oglądania przy pomocy sieci LTE filmów o dużej rozdzielczości, możliwe będą opóźnienia.

Czy LTE i 4G to jedno i to samo?

Przysłuchując się licznym konwersacjom na temat internetu mobilnego, można zauważyć, że wiele osób wymiennie używa pojęć 4G oraz LTE. Mało kto wie, że operatorzy często używają takiego zabiegu w celach uproszczenia kwestii łączy internetowych. Nazywanie tych dwóch rzeczy jednością nie do końca jest zgodne z prawdą, ponieważ 4G nie jest standardem internetu mobilnego. Skrót 4G, czyli z ang. fourth generation, oznacza czwartą generację telefonii komórkowej. LTE, czyli Long Term Evolution jest natomiast technologią, która działa w ramach sieci 4G. Temat dotyczący sieci 4G jest kwestią o wiele bardziej rozległą i skomplikowaną. Dobrym pomysłem na pogodzenie tych dwóch sfer jest używanie ich wspólnie, korzystając z nazewnictwa 4G LTE.

Co to jest VoLTE?

Postęp technologii zapewnia wiele ciekawych udogodnień. Niektóre z nich, mimo wielkiej przydatności, nie są dokładnie znane wszystkim użytkownikom. VoLTE, czyli Voice over Long Term Evolution, jest technologią umożliwiającą wykonywanie połączeń głosowych przy pomocy sieci 4G LTE. Do zalet korzystania z VoLTE można zaliczyć mniejszą ilość zakłóceń, lepszą jakość głosu podczas połączenia, a także możliwość korzystania z internetu podczas wykonywania połączeń VoLTE. Jeśli chcesz dzwonić z użyciem tej technologii, musisz upewnić się, że Twoje urządzenie spełnia warunki usługi VoLTE, a także że jest ona włączona w ustawieniach telefonu. Nie wszystkie modele pozwalają na połączenia VoLTE. Ta funkcjonalność jest naprawdę wygodna, a w przypadku, gdy spróbujesz wykonać połączenie alarmowe z użyciem tej technologii i nie będzie ona dostępna, urządzenie automatycznie przełączy się na korzystanie z sieci komórkowej. Zaletą jest też fakt, że połączenia przez VoLTE nie zużywają wykupionego pakietu danych, ale korzystają z pakietu minut.

Jak sprawdzić, czy karta SIM jest LTE?

Aby cieszyć się korzyściami płynącymi z korzystania z technologii LTE, musisz upewnić się, że Twoje urządzenie i karta SIM obsługują ten standard bezprzewodowego przesyłu danych. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób sprawdzić, czy karta SIM jest LTE, nie musisz obawiać się skomplikowanego procesu poszukiwań. Najlepszą opcją jest kontakt z operatorem, który poinformuje Cię o obsługiwanych przez Twoją kartę SIM łączach internetowych. Starsze karty SIM mogą nie obsługiwać technologii 4G LTE - w takim wypadku warto jest przemyśleć wymianę karty SIM na nowszą wersję, która zapewnia dostęp do technologii 4G LTE. Należy mieć na uwadze, że wymiana karty SIM wiąże się z dodatkową opłatą u operatora, jednak w zamian otrzymujemy opcję korzystania z szybkiego internetu mobilnego LTE w większości miejsc w Polsce.

Czy LTE zużywa więcej baterii?

Dzięki postępowi technologicznemu, użytkownicy internetu mobilnego mogą cieszyć się coraz lepszą jakością usług. Polepszeniu ulega nie tylko prędkość i jakość przesyłu danych, ale również, wbrew obiegowej opinii, zmniejsza się ilość pochłanianej przez przesył danych energii. Standard bezprzewodowego przesyłu danych 4G LTE pożera znacznie mniej energii od swoich poprzedników 3G i 2G. Podczas oceny zużycia energii trzeba wziąć pod uwagę także ilość przesyłanych danych i jakość transmisji, a także siłę sygnału. Mimo niskiego zużycia energii podczas korzystania z technologii 4G jeszcze większą oszczędność baterii zapewni Ci korzystanie z sieci WiFi. Co więcej, mniejsze zużycie baterii w telefonie można zauważyć także podczas wykonywania połączeń przy pomocy usługi VoLTE, ponieważ urządzenie nie musi przełączać się między różnymi sieciami. W przypadku 5G, zużycie baterii w telefonie jest jednak za to o wiele większe, dlatego warto postawić na LTE podczas codziennego przeglądania Internetu i korzystania z multimediów, jeśli nie zależy nam na niesamowicie wysokiej jakości wyświetlanych materiałów.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Routery - Tablety - Smartfony

Udostępnij
4,9
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:05
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.