Udostępnij
Skomentuj

Co to jest kalibracja telewizora? Jak ją przeprowadzić samodzielnie?

Telewizor stanowi centrum rozrywki niemal w każdym domu, dlatego wymagamy od niego jak najlepszej jakości.

Jak sobie z tym poradzić? Dobrym rozwiązaniem będzie kalibracja telewizora. Jeśli nie wiesz jak ją wykonać samodzielnie, my chętnie Ci w tym pomożemy.

Polecane telewizory

Czym jest kalibracja telewizora i czemu służy?

Każda oglądana przez Ciebie klatka filmu czy scena z gry jest szczegółowo zaplanowana przez osoby pracujące przy tworzeniu materiału. Producenci skrupulatnie dobierają m.in. barwy, kontrast, jasność i rozpiętość tonalną po to, by scena przedstawiała możliwie naturalny efekt wizualny. Kalibracja telewizora polega na ustawieniu atrybutów obrazu jak najbardziej zgodnych z założeniami twórców danych produkcji.

Czy telewizor ze sklepu jest po kalibracji? 

Profesjonalne kalibrowanie TV nie zostaje przeprowadzone na egzemplarzach przeznaczonych do sprzedaży masowej. Przyczynę takiego stanu rzeczy stanowi koszt regulacji ustawień – ten w znaczący sposób zwiększyłby koszt urządzenia. Oczywiście obraz odbiornika, który zszedł z linii produkcyjnej, dla przeciętnego użytkownika najczęściej jest w pełni zadowalający (ma tzw. ustawienia fabryczne). 

Jeżeli jednak chcesz widzieć obraz tak, jak chcieli tego twórcy, to profesjonalna kalibracja telewizora jest jedynym rozwiązaniem. Optymalizacja może zostać powierzona profesjonaliście, lecz powinieneś wiedzieć, że istnieje też inna opcja – samodzielne ustawianie obrazu na telewizorze poprzez wbudowane funkcje i tryby.

Jak skalibrować telewizor? Kalibracja profesjonalna

Profesjonalna kalibracja telewizora cyfrowego realizowana jest przez wyspecjalizowanych i wykwalifikowanych specjalistów, którzy wykorzystują w tym celu dedykowane przyrządy pomiarowe. Czynności zazwyczaj są przeprowadzane w domu klienta, a ich koszt w zależności od urządzenia i typu ustawień waha się od kilkuset do nawet tysiąca złotych. Kalibracja TV w zależności od sprzętu i wymagań konsumenta trwa od 1 do około 3-4 godzin. 

Ustawienie telewizora zwyczajowo wykonywane jest w sposób nienaruszający zasad gwarancji producenta, niemniej, warto to ustalić ze specjalistą jeszcze przed rozpoczęciem prac. Decydując się na tę opcję, zwróć szczególną uwagę czy wykonawca dysponuje odpowiednimi certyfikatami potwierdzającymi jego kwalifikacje. Co istotne, wystarczy jednorazowa regulacja odbiornika – nie trzeba jej cyklicznie powtarzać.

Jak skalibrować telewizor? Samodzielna kalibracja

Jeżeli myślisz nad tym, jak skalibrować telewizor samodzielnie, nie wydając przy tym ani złotówki, to z pomocą przychodzą ręczne ustawienia obrazu i tryby dostępne w Twoim modelu. W ten sposób można dostosować obraz pod własne preferencje. Miej jednak na uwadze, że wręcz niemożliwe jest osiągnąć efekt taki, jak w przypadku profesjonalnej optymalizacji. 

Żeby móc wejść w tryb zmian, przejdź do trybu ustawień obrazu. W tym celu skorzystaj z pilota, na którym w zależności od telewizora i producenta znajduje się przycisk o nazwie „Settings” (ustawienia) bądź ikona przedstawiająca koło zębate lub kształt domu (przycisk „Home”). W razie wątpliwości skorzystaj z instrukcji dołączonej do odbiornika – ta z pewnością wyjaśnia przeznaczenie przycisków funkcyjnych na pilocie.

Jak wygląda w praktyce kalibracja TV?

Tryby obrazu to nic innego, jak dostosowany i zdefiniowany pod jedną nazwą zestaw ustawień (m.in. kontrastu, barwy, jasności). Wybór trybu powoduje, że wszystkie współczynniki ulegają automatycznej zmianie według wprowadzonego przez producenta wzorca. Dzięki tym funkcjom kalibracja obrazu w TV staje się banalnie prosta. Liczba trybów oraz ich rodzaj zależą głównie od producenta, niemniej, najpowszechniejsze z nich to:

  1. Standardowy/Neutralny — utrzymuje parametry w średnim stopniu intensywności. Jest to idealny punkt wyjścia, jeżeli planujesz w dalszej kolejności skorzystać z bardziej zaawansowanych ustawień;
  2. Kino/Film — w rozumieniu producenta tryb ten ma możliwie najbardziej zbliżyć parametry do obrazu do tego, jaki chciał osiągnąć filmowiec. Kadr w tym trybie charakteryzuje się raczej cieplejszymi barwami;
  3. Dynamiczny/Żywy — to opcja przydatna, jeśli telewizor stoi w mocno nasłonecznionym miejscu. Z uwagi na wysoki kontrast i intensywność kolorów kontury są bardziej wyraźne. Zbyt duża jaskrawość obrazu może jednak okazać się niezbyt przyjazna dla wzroku;
  4. Tryb Sport — uwydatnia walory emitowanych wydarzeń sportowych poprzez zwiększenie jasności i nasycenie kolorów;
  5. Tryb Gra — skierowany przede wszystkim do graczy. Walorem jest optymalna kalibracja obrazu TV oraz tak zwany input lag, czyli skrócenie opóźnienia między wysyłanym obrazem z konsoli do gier a jego wyświetleniem, co ma szczególne znaczenie przy dynamicznych rozgrywkach;
  6. Eco — inaczej tryb ekonomiczny, czyli taki, który pozwala ograniczyć zużycie energii. Najczęściej telewizor sam dopasowuje jasność ekranu do zmieniających się warunków oświetleniowych.

Producent nierzadko daje możliwość stworzenia i zapisania własnego trybu czasem nazywanym „trybem eksperckim”. Wymagana jest tu jednak indywidualna kalibracja telewizora.

Kalibracja obrazu w praktyce czyli ustawienia dla zaawansowanych

Jeżeli kalibracja telewizora LCD w ramach wbudowanych trybów okazuje się dla Ciebie niewystarczająca, sprawdź, jak na sceny wpływa optymalizacja obrazu za pomocą ręcznych ustawień każdego z parametrów. Właściwa kalibracja telewizora krok po kroku to ingerencja w następujące atrybuty:

  1. Ostrość obrazu – pozwala właściwie wyodrębnić kontury obiektów.
  2. Jasność – decyduje o mocy podświetlenia obrazu. Najlepiej wybrać jako testowy obraz ten, w którym czerń jest tuż obok beli/jasnych barw. Przyjęcie zbyt niskich wartości zaciemni cały obraz i spowoduje występowanie ciemnych, rozlanych plam. Z kolei wysokie wartości spowodują wyblaknięcie sceny. 
  3. Ustawienie koloru, czyli inaczej saturacja koloru – umożliwia wskazanie pożądanej intensywności barw. Im wyższy wskaźnik, tym barwa bardziej nasycona (jak w opisywanym wcześniej trybie dynamicznym). Nie należy przesadzać z nasyceniem, bo zbyt intensywne kolory mogą powodować, że obraz będzie daleki od naturalnego, a przy długim oglądaniu możesz odczuć nawet zmęczenie wzroku. Z kolei zbyt niskie wartości spowodują, że obraz ulegnie poszarzeniu.
  4. Odcień/Temperatura kolorów – powoduje „ocieplenie” lub „ochłodzenie” obrazu. Zbyt duża wartość w kierunku ciepłych barw powoduje, że obraz dominuje odcień czerwieni, natomiast zimne barwy zmieniają barwę niebieską w kluczową. Ustawiając tę wartość, zwróć uwagę czy docelowo białe elementy obrazu zachowują właściwy dla siebie odcień.

W zależności od wbudowanych funkcji odbiornik oferuje szerszą gamę parametrów Jeżeli nie wiesz jak ustawić telewizor ręcznie, nie bój się próbować. W razie konieczności możesz przywrócić jednym przyciskiem ustawienia fabryczne.

Jak sobie pomóc z kalibracją obrazu w TV?

Kalibracja obrazu powinna być przeprowadzona na tzw. obrazie testowym, który pozwala możliwie najlepiej pokazać, jak wprowadzone zmiany wpływają np. na wyświetlane sceny filmu. Jeżeli nie posiadasz płyt z nagranym obrazem testowym, wyszukaj odpowiednie próbki demonstracyjne w serwisie YouTube. Kalibracja LCD może zostać wykonana także przy wsparciu testowego wzoru obrazu np. na bazie kolekcji wideo pod nazwą „Test Patterns”. Jest to jednak opcja dostępna wyłącznie dla subskrybentów Netflixa.

Udostępnij
4,1
5 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Tv LG 55" za 1500 z a kalibracja za 1000 ????
Specjalista Morele | 09:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.