Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Co to jest Hyper Threading? Co daje?

Wyjaśniamy, czym jest Hyper Threading w procesorach Intela oraz jak wpływa na działanie programów i gier.

Hyper Threading (HT) – technologia zaprojektowana przez Intel implementowana w procesorach Atom, Core i3, i5, i7, Itanium, Pentium 4 oraz Xeon. Wprowadza obsługę wielowątkowości, co umożliwia wykonywanie kilku zadań jednocześnie. W tradycyjnych rozwiązaniach dwa fizyczne rdzenie pozwalały systemowi operacyjnemu na uruchomienie jedynie dwóch wątków (procesów) równolegle. Technologia Intela zwiększa liczbę wątków dwukrotnie dla każdego fizycznego rdzenia. Warto jednak zaznaczyć, że Hyper-Threading nie zwiększa dwukrotnie wydajności samego procesora, gdyż skopiowane fragmenty nie otrzymują tyle mocy co fizyczne rdzenie. Jest ona natomiast dzielona na dwa uruchomione w ten sposób wątki.

Jak zastrzega producent, Hyper-threading wymaga wsparcia ze strony systemu operacyjnego oraz zoptymalizowanego oprogramowania pod względem wykorzystania wielowątkowości.

Najlepsze procesory Intela.

Hyper Threading a gry

Hyper Threading zwiększa wydajność procesora przede wszystkim w aplikacjach użytkowych. Bardzo dobrze sprawdza się przy renderingu, animacjach czy obróbce fotografii. Wtedy też odnotowuje się wzrost do nawet 25%. W przypadku gier komputerowych jest on znacznie mniej zauważalny i może wynieść do 10%. Przy niektórych grach sugeruje się nawet wyłącznie Hyper Threadingu, co pozwala na uzyskanie lepszych wyników.

Na osiągnięcie większej wydajności przy pracy z aplikacjami użytkowymi oraz grami wpływa ich optymalizacja i dostosowanie do obsługi co najmniej dwóch wątków.

Udostępnij
3,8
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Ekspert Morele | 13:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.