Udostępnij
Skomentuj

Co to jest HDMI? Do czego służy? - Jaka przepustowość HDMI?

Objaśniamy, czym charakteryzuje się standard HDMI i w jaki sposób można z niego skorzystać.

Złącza, przewody, przejściówki i adaptery HDMI od wielu lat są powszechnie wykorzystywane w praktycznie każdym urządzeniu cyfrowym. Niemal każdy, kto posiada kino domowe, komputer stacjonarny, laptop, konsolę do gier czy też odtwarzacz multimedialny spotkał się z tym standardem. Warto więc omówić go dokładniej i wskazać, czym różnią się poszczególne wersje.

Jak działa HDMI?

HDMI (High-Definition Multimedia Interface), to interfejs wykorzystywany do przesyłu nieskompresowanego cyfrowego sygnału video oraz audio bez straty jakości. Dzięki wykorzystaniu tylko jednego kabla do transmisji dźwięku i obrazu jednocześnie, zmniejsza się ilość przewodów łączących dwa różne urządzenia multimedialne.

Polecane kable HDMI

HDMI wykorzystuje do przesyłu danych technologię TMDS, zapewniającą dużą przepustowość, a także zapewnia wsparcie dla technologii umożliwiającej dwukierunkową transmisję. Warto podkreślić, że przewody HDMI są wykorzystywane do łączenia wielu urządzeń – na przykład konsoli do gier z telewizorem, komputerów z monitorami czy też odtwarzaczy multimedialnych z telewizorem.

Wersje standardu HDMI – którą wybrać?

Długi czas obowiązującym standardem była wersja 1.4a. Obecnie najczęściej w sprzedaży pojawiają się urządzenia obsługujące standard HDMI 2.0. W poniższej tabeli zostały przedstawione różnice pomiędzy kolejnymi wprowadzanymi wersjami HDMI.

Od wersji 1.4 wprowadzono technologię ARC (Audio Return Channel), czyli kanał powrotny dźwięku. Standard 2.0 obsługuje rozdzielczość 4K, czyli 4096x2160 przy 60 Hz, co w poprzedniej wersji było możliwe tylko przy 24 Hz.

To jednak nie wszystko, ponieważ w 2015 i 2016 roku na rynku pojawiły się standardy HDMI 2.0a oraz 2.0b, które obsługują technologię HDR. 2017 rok przyniósł natomiast HDMI standard 2.1 – edycja najnowsza ma zagwarantować przepustowość na poziomie 48 GB/s, a także obsługę rozdzielczości 8K przy odświeżaniu 120 Hz. Oczywiście, żeby było to możliwe, konieczne jest użycie urządzenia obsługującego takie wartości.

Jak wybrać kabel HDMI?

Wokół kupna kabla HDMI narosło wiele mitów i niedopowiedzeń. Jednym z najczęściej powtarzających się jest wpływ przewodu HDMI na jakość wyświetlanego obrazu. Przy małych odległościach i niedużych odbiornikach (30-40 calowych telewizorach), cena kabla nie odgrywa większej roli. Nie ma konieczności inwestowania w przewód za 1500 zł, gdy będzie on łączył urządzenia stojące od siebie w odległości nawet 4 m.

Problem może pojawić się przy odległościach wynoszących 10 m np. łączących projektor i odtwarzacz. Warto wtedy zainwestować w droższy kabel, który wykorzystuje lepszej jakości materiały czy korekcję błędów. Podobnie sytuacja przedstawia się, gdy kabel zostanie zamontowany w ścianie – droższy, lepszej jakości kabel wytrzyma latami bez konieczności jego wymiany, a tym samym kucia w ścianie.

Ponadto istnieją dwa główne rodzaje kabli:

  • Standard HDMI - przeznaczony do przesyłu obrazu o rozdzielczości 720p i 1080i.
  • High Speed HDMI – skierowany da rozdzielczości 1080p i 4K. Kabel High Speed HDMI doskonale sprawdzi się wówczas, gdy chcemy utrzymać wysoką jakość przesyłanego sygnału wideo.

Każdy z nich może być także sprzedawany w wersji „with Ethernet”. Warto jeszcze powiedzieć kilka słów na temat standardu HDMI Standard Automotive. Jest to bowiem kabel samochodowy, który ma zapewnić odpowiednią dystrybucję materiałów cyfrowych w pojeździe.

Rodzaje wtyków HDMI

Oczywiście na rynku dostępnych jest wiele wersji przewodów HDMI. Różnią się one końcówkami. Dostępne są następujące typy złącz:

  • standardowe HDMI – 19-pinowe, wykorzystywane przez większość urządzeń multimedialnych takich jak telewizory czy monitory
  • mini HDMI – 19-pinowe, stosuje się je w aparatach oraz kamerach
  • micro HDMI – 19-pinowe, używane do podłączania urządzeń mobilnych np. smartfonów. Jest 50% mniejsze od złącza mini

Dostępne jest również złącze 29-pinowe, nie jest ono jednak tak powszechne jak standardowy 19-pinowy wtyk.

HDMI a DVI – co lepsze?

DVI to standard, który podobnie jak HDMI obsługuje sygnał cyfrowy, dzięki czemu są ze sobą kompatybilne (mowa tu wyłącznie o standardach DVI-I oraz DVI-D). HDMI umożliwia dodatkowo transmisję dźwięku, co pozwala na podłączenie mniejszej ilości kabli.

HDMI wspiera HDCP, technologię opracowaną przez firmę Intel, która zabezpiecza przesyłane dane przed nieautoryzowanym tworzeniem kopii wysokiej rozdzielczości. Urządzenie, które obsługuje technologie HDCP może otrzymać logo „HD ready”, w innym przypadku jakość obrazu zostanie pogorszona. Przykładowo, jeżeli monitor nie wspiera HDCP, najprawdopodobniej na wyświetlaczu pojawi się jedynie czarny ekran.

HDMI a DisplayPort – co wybrać?

DisplayPort to standard, który był promowany przede wszystkim przez firmę Apple. Powstał, by zastąpić DVI. Istotne różnice pomiędzy DisplayPort a HDMI to m.in.:

  • Inny sposób transmisji dźwięku. W przypadku DisplayPort przesył danych odbywa się pakietowo, w HDMI przesyłany jest najpierw obraz, a dopiero później dźwięk.
  • DisplayPort zużywa mniejszą ilość energii
  • Wersja DP 1.4 pozwala na obsługę rozdzielczości 4K przy odświeżaniu do 240 Hz. Kabel ten jest więc polecany do najnowszych monitorów.

Przy sprzętach z wysokiej półki cenowej (np. przy telewizorach, konsolach, odtwarzaczach), często pojawia się pytanie, co lepsze - HDMI czy optyczny kabel audio? Wiele osób uważa, że skoro przewód HDMI pozwala na jednoczesny przesył obrazu i dźwięku, kabel optyczny jest zbędny. Jest to jednak podejście błędne, ponieważ „optyk”, czyli standard TOSLINK pozwoli nam na uzyskanie znacznie wyższej jakości dźwięku. Sygnał jest przesyłany cyfrowo, a sam przewód jest odporny na zakłócenia elektromagnetyczne. Wszystko to sprawia, że dźwięk jest transmitowany w sposób bezstratny. Ze standardu TOSLINK nie skorzystamy jednak wówczas, gdy nasze sprzęty obsługują technologie Dolby True HD oraz DTS-HD Master Audio.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.