Udostępnij
Skomentuj

Kabel DVI na VGA-jaki kabel wybrać? Który będzie najlepszy?

Interfejsy DVI i VGA czasy świetności mają już za sobą, ale nadal spotykamy je w monitorach i projektorach.

Mówi się, że analogowo cyfrowy DVI jest następcą wyłącznie analogowego VGA i że są one wstecznie kompatybilne. Jak korzystać z możliwości tych dwóch interfejsów?

Najprościej byłoby stosować właściwe kable zgodne z interfejsami DVI i VGA. Cały czas oferują one co najmniej zadowalające możliwości transferu wideo, który wystarczy do grania lub oglądania seriali w streamingu. Coraz częściej jednak, aby skorzystać kolejnego ekranu, konieczne jest łączenie ze sobą tych dwóch różnych interfejsów. Można to zrobić za pomocą kabla o zakończonych wtykami DVI – VGA lub skorzystać z adaptera – przejściówki. Aby dobrać właściwy konwerter warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na ich temat.

Który kabel lepszy DVI czy VGA?

Zastanawiając się nad tym, który z interfejsów jest lepszy, najlepiej sprawdzić specyfikacje i możliwości każdego z nich. Charakterystyczne 15 pinowe złącze VGA służy wyłącznie do przenoszenia sygnału analogowego. W większości przypadków wyposażone jest w protokół DDC, którego zadaniem było umożliwienie podłączania ekranów komputerowych na zasadzie „plug and play”. Kabel VGA może wspierać wszystkie dostępne dla tego interfejsu rozdzielczości, nawet 2048 x 1536 w formacie QXGA.

Transfer wideo oferowany przez analogowe DVI pozwala na przesyłanie obrazu w rozdzielczości 1920 x 1200 (w formacie WUXGA), taki sam wynik można uzyskać w W strumieniu cyfrowym w wersji single link pracującym z prędkością do 3,9 Gbit/s. Szybszy dual link (7,9 Gbit/s) pozwala na stream wideo w rozdzielczości do 2560 x 1600 w formacie WQXGA.

Warto wiedzieć, że złącze DVI występuje w kilku wariantach wspierających różne rodzaje sygnału:

  • DVI-A, przysyła wyłącznie sygnał analogowy,
  • DVI-D, przesyła wyłącznie sygnał cyfrowy,
  • DVI-I, wspiera transfer zarówno sygnału cyfrowego, jak i analogowego.

Interfejs DVI wspierający analog jest w pełni kompatybilny z interfejsem VGA. Oba korzystają z funkcji display data channel (DDC) pozwalającej na rozpoznawanie podłączonego sprzętu. W związku z tym można je łączyć stosując odpowiednie konwertery.

Polecane kable AV

Długość kabla DVI na VGA

W przypadku przewodów DVI, w specyfikacji interfejsu nie mówi się o rekomendowanej długości przewodu. Jednak praktyka wskazuje, że dobrej jakości przewody o długości do 4,5 m pozwalają na transfer rozdzielczości do 1920 x 1200, a wraz z wzrostem długości maleje ona do poziomu 1200 x 1024 przy 15 metrowych kablach. W przypadku VGA zauważono, że w przypadku krótszych kabli zdecydowanie rzadziej spotyka się uciążliwe zakłócenia powodowane zła jakością przewodów użytych do produkcji kabla. Dobrej jakości przewód DVI – VGA o długości 10metrów z pewnością pozwoli na wysokiej jakości transfer sygnału wideo.

Kabel DVI-D na VGA

Z uwagi na fakt, że interfejs DVI-D jest przystosowany wyłącznie do transferu sygnału w postaci cyfrowej, aby podłączyć monitor lub projektor VGA będziemy potrzebować specjalnego adaptera aktywnego. Taki produkt wyposażony jest w dodatkowy chipset, który odpowiada za konwersję sygnału cyfrowego na analogowy. Konwerter tego typu zawsze działa jednostronnie. Cały proces odbywa się bez potrzeby instalowania jakichkolwiek sterowników, a urządzenie działa na zasadzie „plug and play”. Konwerter przystosowany jest do pobierania zasilania ze złącza DVI-D. Może jednak okazać się, że adapter nie zadziała lub obraz będzie w jakiś sposób zniekształcony. W większości takich przypadków powodem jest niewystarczający poziom zasilania, aby temu zapobiec konieczne jest podanie dodatkowego zasilania. W tym celu adapter powinien być wyposażony w zasilacz sieciowy lub gniazdo USB do podania zasilania.

Ile kosztuje adapter DVI-VGA?

Najprostsze adaptery i kable pasywne to urządzenia, których cena oscyluje w okolicy od kilku do kilkudziesięciu złotych. Są to przystawki dedykowane do transferu sygnału analogowego ze złącz DVI-A lub DVI-I. Wybierając produkt odpowiedni do naszych potrzeb warto zadbać o wsparcie dla funkcji Display Data Chanell. Często można spotkać sytuację, w której okazuje się, że kabel przejściowy lub adapter nie ma połączenia na pinach odpowiadających za komunikację DDC. Taki konwerter może okazać się kompletnie nieskuteczny lub powodować niewłaściwe działanie monitora. Adaptery aktywne służące do transferu sygnału cyfrowego z DVI-D na VGA, to urządzenia znacznie droższe od pasywnych. Różnica w cenie wynika z zastosowania dodatkowego chipsetu odpowiadającego za konwersję sygnału oraz alternatywnego modułu zasilania. W przypadku konwerterów aktywnych ceny zaczynają się na poziomie powyżej 100 zł.

Rozważając korzystanie z interfejsów DVI i VGA jako alternatywy dla zajętych portów HDMI lub DP należy pamiętać, że służą one wyłącznie do transmisji wideo. W celu przesłania dźwięku będzie konieczne skorzystanie z alternatywnego interfejsu.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Adaptery AV - Huby USB - Kable AV

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.