Udostępnij
Skomentuj

Co to jest FTP? Po co używa się serwerów FTP?

Coraz częściej wybieranym serwerem jest FTP. Na czym polega oraz kiedy warto zapewnić sobie do niego dostęp?

Aby dokładnie zrozumieć, na czym polega funkcjonowanie serwera, czyli klienta FTP, należy wyjaśnić, czym właściwie jest serwer oraz protokół w kontekście informatycznym. Jest to spis uporządkowanych reguł, które są wykorzystywane przez wszystkie komputery mające dostęp do sieci. Protokół zawiera w sobie dane, które mogą być przesłane dalej oraz realizowane, wobec czego są to zlecane komendy i polecenia. Jego charakterystyka mówi zatem, że użytkownik serwera FTP to najczęściej osoba prowadząca własną witrynę internetową.

Co to jest serwer FTP?

Rozwinięcie skrótu FTP brzmi File Transfer Protocol, czyli protokół transferu plików. Jest to zatem zbiór zasad czy procedur, dzięki którym urządzenia elektroniczne mogą się wzajemnie komunikować, a użytkownicy mają w ten sposób możliwość przesyłania różnych plików w sieci. Korzystając z Internetu, wykorzystujesz wiele różnych protokołów transferu plików. Ich rodzaj jest uzależniony od wykonywanej aktywności. Na przykład HTTP jest używane w celu przeglądania stron internetowych, XMPP – do komunikowania się na portalach społecznościowych lub komunikatorach, zaś połączenie FTP – do przesyłania danych lub edycji plików na stronach internetowych.

Po co serwer FTP?

Serwer FTP sprawdzi się w przypadku, gdy potrzebujemy prywatnie przesłać jakiekolwiek dane o dużym rozmiarze, ale będzie idealny także do profesjonalnego użytku przy prowadzeniu strony ze sklepem internetowym czy portalu społecznościowego. Dzięki niemu edycja witryn, zarządzanie nimi oraz publikowanie wpisów, folderów czy wszelkiego rodzaju plików będzie naprawdę szybkie i proste. Warto zainwestować w odpowiedni do tego celu serwer, który – choć często jest niemałym wydatkiem – jest gwarancją jakości i wygodnej pracy.

Jeśli poszukujesz czegoś z niższej półki cenowej, wybierz serwer QNAP. Kupisz go już za dziewięćset złotych. Nieco droższe są serwery HP oraz serwery Fujitsu, które cieszą się największą popularnością wśród produktów o doskonałej wydajności w umiarkowanej cenie. W zależności od danego modelu kupisz je już za niecałe trzy tysiące. Z kolei jeśli poszukujesz sprzętu z wyższej półki cenowej i jakościowej do użytku firmowego, wybierz serwery Dell Intel Xeon lub serwer Lenovo, które są dostępne za około sześć do dziewięciu tysięcy złotych. Takie produkty są wyposażone w najmocniejsze procesory i maksymalną pojemność pamięci. Są przy tym szybkie, wydajne i naprawdę niezawodne.

Zwróć także uwagę na to, czym różnią się serwery Tower od serwerów Rack 2u. Te pierwsze są masywne i zajmują naprawdę dużo miejsca, dlatego sprawdzą się lepiej w sporej przestrzeni biurowej. Za to drugi rodzaj serwerów – Supermicro – jest zdecydowanie bardziej kompaktowy i łatwiejszy do schowania, wobec czego zmieści się nawet w niedużym mieszkaniu.

Polecane serwery

Jak działa FTP?

Choć dzisiaj najpowszechniejszym serwerem jest dobrze znany HTTP, to tak naprawdę to właśnie FTP powstał na długo przed jego pojawieniem się. Większość użytkowników sieci nigdy nie miało styczności z hostingiem FTP, ponieważ jest on wykorzystywany najczęściej tylko przez administratorów i właścicieli popularnych stron internetowych. Jest jednak możliwe wyposażenia się w domowy serwer FTP. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności musisz wybrać konkretne oprogramowanie, na którym będziesz chciał stworzyć swój protokół. Obecnie nie ma w tej kwestii żadnych ograniczeń, ponieważ możliwe jest przygotowanie na komputerze zarówno serwera FTP Windows, jak i serwera FTP Linux.

W pierwszej kolejności niezbędne będzie zainstalowanie odpowiedniego programu. Następnym krokiem będzie konieczność wykonania konfiguracji FTP. Do trzech najbardziej polecanych programów należą:

  • FileZilla, który jest jednym z najczęściej pobieranych programów nazywanych klientami FTP. Zapewnia on możliwość operowania plikami o naprawdę dużym rozmiarze. Umożliwia również opisywanie reguł, które ograniczają pobieranie zdefiniowanych, zbędnych plików. Co więcej, ten program jest dostępny także w polskiej wersji językowej, co stanowi ogromne ułatwienie dla polskich użytkowników;
  • Total Commander to od lat najbardziej lubiany program obsługi serwerów FTP, który powstał jako jeden z pierwszych na świecie i do dziś cieszy się niezmiennie dobrą opinią. Zapewnia on prawdziwy ogrom możliwości, a przy tym jest bardzo intuicyjny w obsłudze i prosty do szybkiego zrozumienia. Będzie zatem idealny dla początkujących użytkowników, którzy dopiero poznają tajniki serwera FTP;
  • Cute FTP sprawdzi się zdecydowanie lepiej w firmach lub u bardziej zaawansowanych użytkowników, a nie do prywatnego użytku domowego dla zwykłych klientów. Jest to bardzo rozbudowany program, który obsługuje nie tylko protokół FTP, ale także FTPS czy SFTP. Zapewnia on możliwość jednoczesnego łączenia się z ponad setką źródeł, a także pozwala zaplanowanie konkretnego procesu na przyszłość. Nie będzie zatem najlepszym wyborem dla amatorów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z serwerem FTP.

Z założonym już serwerem FTP możesz połączyć się także za pośrednictwem swojego telefonu komórkowego. Dzięki niemu będziesz przesyłał pliki, edytował foldery i administrował witrynami internetowymi, których jesteś właścicielem. Serwer FTP Android pozwoli Ci także zmieniać ustawienia sieci i zarządzać nią wygodnie przez smartfona w dowolnym miejscu na świecie. Najpopularniejszą aplikacją wykorzystywaną w tym celu na telefonach z oprogramowaniem Android jest Turbo FTP Client.

Jakie problemy rozwiązuje FTP?

Główną zaletą posiadania domowego serwera FTP jest przede wszystkim możliwość przesyłania danych o naprawdę dużych rozmiarach w krótkim czasie i bez obciążania komputera. Często konieczne jest wysłanie folderu zapełnionego zdjęciami o dużym formacie, plików, programów czy archiwum. Taka operacja jest najczęściej niemożliwa za pośrednictwem e-maila, wirtualnego dysku czy nośnika. Kopiowanie tak wielu danych może zająć nawet kilkanaście godzin, a na tak długi czas oczekiwania mało kto ma czas. Co więcej, taki zabieg często musi zostać wykonany natychmiast, bo chcemy przekazać komuś pliki jak najszybciej. W takiej sytuacji niezawodny będzie serwer FTP. Pozwala on bowiem zaoszczędzić Twój czas, energię, a także umożliwi Ci nieprzerwane przesyłanie danych.

Jakie są wady i zalety FTP?

Wśród minusów należy wspomnieć, że serwer FTP nie zapewnia bezpieczeństwa transferu, dlatego czasami trzeba liczyć się z tym, że pliki mogą ulec uszkodzeniu. Jeśli poszukujesz czegoś doskonałej jakości do użytku firmowego, musisz przygotować się także na dość duży wydatek. Profesjonalne serwery IBM mogą kosztować bowiem nawet kilkaset tysięcy złotych. Nie można jednak zapomnieć, że na rynku można łatwo znaleźć także tanie urządzenia, na przykład serwer Synology dostępny już za niecałe dwa tysiące. Warto zainwestować w takie urządzenie, ponieważ zdecydowanie usprawnia ono pracę i stosunkowo rzadko ulega jakimkolwiek awariom. Będzie to zatem duże ułatwienie, które przyspieszy przesyłanie danych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.