Udostępnij
Skomentuj

Co lepsze – wyciskarka wolnoobrotowa pionowa czy pozioma?

Która z wyciskarek wolnoobrotowych jest lepsza? Czym różni się model urządzenia pionowego od poziomego?

Dlaczego warto mieć wyciskarkę wolnoobrotową w domu? Na jaką się zdecydować – poziomą czy pionową? Czym różnią się od siebie takie modele? Dlaczego warto mieć wyciskarkę wolnoobrotową Kuvings w swojej kuchni? Na co zwrócić uwagę, wybierając urządzenie? Które cechy są naprawdę ważne? I w końcu które dodatkowe funkcjonalności są istotne?

Co kupić – wyciskarkę wolnoobrotową poziomą czy pionową?

Nie od dziś wiadomo, że ważnym elementem codziennej diety są warzywa i owoce. Alternatywną opcją do kupowania gotowych soków jest ich samodzielne przygotowywanie. Urządzeniem, które pomoże Ci zrobienie pysznego soku pełnego witamin i wartości odżywczych, będzie wyciskarka wolnoobrotowa. Producenci oferują tak naprawdę dwa typy urządzeń: pionową lub poziomą. Jaka jest ich zasadnicza różnica? Który z tych modeli lepiej sprawdzi się w Twojej kuchni i pozwoli na profesjonalne przygotowywanie między innymi soków?

Wyciskarka wolnoobrotowa Philips, jak i większość takich urządzeń, działa poprzez mechanizm ślimakowy. Jego praca opiera się na miażdżeniu poszczególnych produktów i wyciskaniu z nich możliwie największej ilości soku. Urządzenie te dzięki swojej konstrukcji nie nagrzewa wyciskanego napoju, w związku z czym nie traci on wszystkich minerałów i zachowuje świeżość przez długi czas. Jednak czym różni się pionowa wyciskarka od poziomej? Ich funkcje i możliwości są właściwie identyczne, jednak ich budowa wpływa na ułożenie elementów ślimakowych.

Polecane wyciskarki wolnoobrotowe poziome

Jakie są różnice między wyciskarką pionową a poziomą?

Oba urządzenia charakteryzuje szybka praca, możliwość wyciskania dużych ilości owoców i warzyw w krótkim czasie. Zarówno pionowa, jak i pozioma wyciskarka wolnoobrotowa Kenwood pozwoli Ci na otrzymanie soku dobrego jakościowo, o odpowiedniej konsystencji i smaku. Dużym atutem wyciskarek wolnoobrotowych jest możliwość długiego przechowywania napojów, a sam proces czyszczenia urządzenia jest bardzo prosty i bezproblemowy. A jakie są różnice pomiędzy tymi sprzętami?

Zasadnicza różnica między wyciskarkami wolnoobrotowymi poziomymi a pionowymi wiąże się z rozmiarami urządzenia. Poziome modele posiadają wbudowane ślimaki w ułożeniu poziomym, przez co zajmują one większą powierzchnię użytkową. Jeżeli Twoja kuchnia jest małych rozmiarów, pozioma wyciskarka wolnoobrotowa może zabrać Ci ogromną ilość miejsca.

Wyciskarki poziome dzielą się na dwa rodzaje: jednoślimakowe i dwuślimakowe. Te pierwsze urządzenia wymagają od Ciebie krojenia produktów, w związku z czym nieprzekrojone warzywo czy owoc nie będą się przesuwały. Często wyciskarka wolnoobrotowa pozioma potrzebuje dodatkowej pomocy przy wyciskaniu, poprzez użycie specjalnego popychacza, by usprawnić cały proces przygotowywania. Wyciskarki poziome dwuślimakowe posiadają dwa wałki, które ułożone są równolegle i nachodzą na siebie podczas pracy. Dzięki temu produkty są miażdżone, a otrzymywany sok jest esencjonalny i bogatszy w sole mineralne i witaminy.

A co charakteryzuje dobrą wyciskarkę pionową? Wałek ze ślimakami ustawiony jest pionowo, przez co wrzucane produkty opadają na niego i nie wymagają dodatkowego przemieszczenia ich przez Ciebie czy popychacz. Dzięki swojej budowie wyciskarka wolnoobrotowa Zelmer bardzo szybko i sprawnie przygotuje sok, a całe urządzenie nie zajmuje zbyt wiele miejsca.

Polecane wyciskarki wolnoobrotowe pionowe

Do czego przyda się wyciskarka wolnoobrotowa pozioma, a do czego pionowa?

Wyciskarka wolnoobrotowa Kuvings pozioma doskonale poradzi sobie z obróbką twardych owoców i warzyw oraz zieleniny. Bez problemu zmiażdży marchewki czy wyciśnie z liści szpinaku, czy pokrzywy. Wiele modeli poradzi sobie nawet z orzechami czy innymi ziarnami. Poza sokami, w wyciskarce przygotujesz chociażby musy i puree. Jeśli zdecydujesz się na napój z miękkich składników jak na przykład sok z winogron, cały proces prawdopodobnie potrwa dłużej i może wymagać od Ciebie wspomożenia urządzenia poprzez popychacz.

Jeśli planujesz przygotowywać większe ilości soków, powinnaś zwrócić szczególną uwagę na rozmiar pojemnika. Wbudowane naczynia wahają się pomiędzy pojemnością pół litra do nawet dwóch. Musisz jednak liczyć się z tym, że większy pojemnik wiąże się z większym rozmiarem całej wyciskarki.

Wyciskarki wolnoobrotowe pionowe w wyposażeniu posiadają duży otwór – to przez niego wrzucasz wszelkie składniki, również te twarde. Urządzenie poradzi sobie z burakami czy liściastymi roślinami i ziołami bez żadnych problemów. Takie sprzęt także zadowoli Cię cichą pracą, która pozwoli Ci wyciskać soki z samego rana bez budzenia domowników – akustyczne warunki pracy zapewni określony limit decybeli, który nie powinien przekraczać wartości 60.

Jakie funkcje dodatkowe posiada wyciskarka pozioma, a jakie wyciskarka pionowa?

Najpierw zacznijmy od podstawowych parametrów technicznych, byś wiedział, od czego zacząć poszukiwania takiego urządzenia. Najważniejszą cechą jest duża moc obrotów w poziomej wyciskarce wolnoobrotowej Philips, bo im wyższa wartość watów w elemencie napędowym, tym efektywniejsza i szybsza obróbka produktów spożywczych – szczególnie w przypadku tych twardych warzyw. Dobrze, jeśli urządzenie posiada kontrolę mocy i prędkości. Dzięki takiej funkcji dopasujesz obroty pod miażdżony produkt, bez zbędnego „przemęczania” silnika.

Pionowa wyciskarka wolnoobrotowa Kenwood oferuje opcje wspomagające, dzięki którym będziesz w stanie wykonać więcej czynności za pomocą jednego urządzenia. Wiele modeli sprawdzi się w obróbce zupełnie nietypowych składników, takich jak mięso. Jeśli planujesz używania wyciskarki również do takich produktów, sprawdź, jaka jest szerokość wlotu. Najlepszą opcją będzie duży otwór, dzięki któremu nie będziesz musiała dzielić jedzenia na mniejsze części.

Na komfort obsługi wyciskarki wolnoobrotowej Zelmer wpływa budowa urządzenia, a także sposób jego rozmontowywania. Nie da się ukryć, że tłoczenie soków wiąże się z dosyć sporym nieporządkiem, a demontowane podzespoły ułatwią Ci wyczyszczenie urządzenia w sposób łatwy i szybki. Dodatkowym udogodnieniem, które zadba o porządek, będzie blokada kapania – ta wmontowana funkcja pozwoli Ci utrzymać ład wokół miejsca pracy, bez rozbryzgiwania cieczy. Jeżeli nie lubisz bałaganu, zaciekawi Cię wyciskarka z funkcją samoczyszczenia, która większość pracy wykona za Ciebie.

Posługiwanie się urządzeniem w głównej mierze zależy od jego sposobu sterowania – producenci oferują trzy wyjścia: przy użyciu pokrętła, zwykłych przycisków lub panelu dotykowego. Im nowocześniejsze urządzenie, tym jego cena przy zakupie może być wyższa. Za model z panelem dotykowym zapłacisz nawet tysiąc zł, a te z pokrętłem dostaniesz w dużo niższej cenie.

Jeżeli jesteś już zdecydowany na typ sprzętu i wiesz, jakie funkcje Cię interesują – poczytaj opinie innych użytkowników, które poparte będą doświadczeniem z wyciskarką wolnoobrotową.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.