Udostępnij
Skomentuj

Jak działa wyciskarka wolnoobrotowa?

Lubisz świeżo wyciśnięty sok z owoców i warzyw? W Twoim domu powinna zagościć profesjonalna maszyna do soków.

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie zdrowego stylu życia. Jego podstawą jest właściwa dieta, w skład której wchodzić powinny naturalne soki. Aby mieć pewność, że są one zdrowe i nie zawierają sztucznych substancji, warto przygotowywać je samodzielnie w domu. Nie obawiaj się – to wcale nie musi być trudne i wymagające, wystarczy zakupić w odpowiedni sprzęt. Urządzenie takie jak wyciskarka wolnoobrotowa Philips czy wyciskarka wolnoobrotowa Kuvings umożliwia naprawdę proste przygotowywanie bardzo smacznych soków. Jaka jest najlepsza wyciskarka? Który model wybrać?

W jaki sposób działa wyciskarka wolnoobrotowa?

Podstawowa cecha wyciskarek – na co wskazuje sama ich nazwa – to praca na wolnych obrotach. Dzięki temu – w przeciwieństwie do sokowirówek – potrafią one wytwarzać sok nawet z małych owoców takich jak poziomki, roślin liściastych i ziół (pokrzywa, mięta), a także ze zbóż. Co więcej, nie podgrzewają składników, więc produkcja napoju odbywa się bez utraty cennych elementów odżywczych – minerałów czy witamin.

Sok nie ulega również napowietrzeniu – można go zarówno spożyć od razu, jak i przechowywać w lodówce do 48 godzin, bez ryzyka jego zepsucia. Warto jednak zwrócić uwagę, że konkretny maksymalny czas utrzymania świeżości napoju zależy od jego składu oraz temperatury otoczenia. W przypadku chęci wypicia go więc po kilkunastu czy kilkudziesięciu godzinach należy więc najpierw dokładnie mu się przyjrzeć, aby zyskać pewność, że wciąż jest zdatny do spożycia. Bez względu na konkretny czas przydatności sok wykonany za pomocą wyciskarki zawsze utrzymuje świeżość dłużej niż ten przygotowany za pomocą sokowirówki.

Profesjonalna wyciskarka wieloobrotowa (Kenwood lub innej marki) miażdży owoce i warzywa za pomocą tak zwanego wałka ślimakowego. Zastępuje on ostrza występujące w szybszych odpowiednikach i w sokowirówkach. W przypadku wyciskarki owoce i warzywa są więc miażdżone, a nie siekane. Taki sposób działania powoduje wytworzenie kilku bądź kilkunastu litrów soku więcej. Ślimak wykonuje od 40 do 120 obrotów na minutę. Po zakończeniu tej czynności uzyskana konsystencja jest przeciskana przez sitko, które powoduje rozdzielenie owoców na sok i resztki. Potem trzeba już jedynie przelać sok do dzbanka, a niepotrzebne odpady umieścić w specjalnym pojemniku.

Należy pamiętać, że wyciskarka wolnoobrotowa może prawidłowo pracować do 30 minut. Po tym czasie powinna nastąpić krótka przerwa, służąca zapobiegnięciu przegrzaniu maszyny. W przypadku zapchania się sprzętu należy użyć wbudowanego biegu wstecznego, który pozwoli na cofnięcie owoców.

Polecane wyciskarki wolnoobrotowe

Jak obsługiwać wyciskarkę wolnoobrotową?

Wyciskarka działa w bardzo łatwy sposób, jednak aby pracowała jak najwydajniej, należy przestrzegać kilku zasad. Pierwszym krokiem jest oczywiście zapoznanie się z dołączoną do sprzętu instrukcją obsługi. Należy wykonać wszelkie wskazane w niej czynności poprzedzające uruchomienie urządzenia.

Wyciskarkę trzeba postawić na równej powierzchni, aby mogła pracować prawidłowo i by nie uległa uszkodzeniu. Musisz także przygotować pojemnik na odpady powstałe wskutek procesu wyciskania soku. Specjalny pojemnik (miseczkę) często można znaleźć w zestawie ze sprzętem takim jak wyciskarka wolnoobrotowa Zelmer lub innej marki, jednak w przypadku dużej ilości owoców niekiedy okazuje się on zbyt mały.

Bezpośrednio przed użyciem urządzenia należy dokładnie umyć wszystkie jego elementy. Jest to szczególnie istotne przed pierwszym uruchomieniem nowego sprzętu. Warto sprawdzić w instrukcji, jak postępować z poszczególnymi częściami wyciskarki, aby ich nie uszkodzić przy czyszczeniu.

Istotnym etapem przygotowania urządzenia do pracy jest właściwe dopasowanie sitek. Od tego bowiem zależy, jakie gęste soki otrzymasz. Niektóre wyciskarki posiadają w zestawie dwa sitka – jedno do przygotowywania soków, drugie do produkcji przecierów i sorbetów.

Przed rozpoczęciem wyciskania należy dokładnie umyć owoce – winogrona, mandarynki, gruszki i inne. Następnie pokrój je na drobne kawałki i wrzucaj w małych ilościach do urządzenia – to usprawni jego pracę. Nie próbuj wykonywać dodatkowych działań mających na celu przyspieszenie działania wyciskarki – pamiętaj, że jej obroty są dopasowane do wyprodukowania odpowiedniej ilości soku bez utraty wartości odżywczych, warto więc uzbroić się w cierpliwość.

Jeśli przygotowujesz sok z owoców i liści (takich jak szpinak czy jarmuż), pamiętaj, aby nie zaczynać od tych drugich. Duża ich ilość może bowiem zapchać wyciskarkę. Owoce i warzywa warto wrzucać do wyciskarki naprzemiennie. Taki proces pozwoli uzyskać maksymalnie dużą ilość soku. Po wykonaniu wszystkich tych czynności można przelać wytworzony napój do dzbanka bądź szklanek i cieszyć się jego smakiem.

Jaka jest budowa wyciskarki wolnoobrotowej?

Wyciskarka składa się z korpusu i modułu wyciskającego. Moduł natomiast zawiera takie elementy jak:

  • podajnik na składniki z otworem wlotowym,
  • wał ślimakowy, który miażdży owoce i warzywa,
  • sitko bądź filtr (w który wyposażona jest np. wyciskarka wolnoobrotowa Philips),
  • wylot miąższu z blokadą kapania (tak zwany korek niekapek)
  • odpływ soku, pod którym powinien się znaleźć dzbanek bądź inny pojemnik.

Oprócz wymienionych części zestaw wyciskarki wolnoobrotowej zawiera również popychacz. Pozwala on na bezpieczną pracę – wysokie obroty, jak i sama moc sprzętu mogłyby spowodować skaleczenie ręki, którą dana osoba podsuwałaby kawałki owoców.

Kolejną bardzo ważną częścią jest wał ślimakowy. Może on być poziomy, jak i pionowy. Pierwszą odmianę uznaje się za bardziej efektywną i prostszą w czyszczeniu. Zarówno wyciskarka pozioma, jak i jej pionowa wersja wyciskają jednak sok równie dobrze. Przykładem pionowej jest wyciskarka obrotowa Zelmer, zaś wyciskarka wolnoobrotowa pozioma to np. urządzenie marki Grasico.

Inny element budowy wyciskarki to pokrywa zapobiegająca chlapaniu. Ważny jest także panel sterowania. Różni się on w zależności od modelu i ilości funkcji, w który go wyposażono. Na rynku znajdziesz sprzęty z aż 9-cioma trybami pracy, pozwalający dopasować działanie maszyny do wielkości lub typu wyciskanych składników. Można wyróżnić także takie urządzenia, które posiadają jedynie trzy tryby: pracę wsteczną, poziom neutralny (czyli postój maszyny) oraz pracę właściwą.

Istotnym parametrem wyciskarki wolnoobrotowej jest jej moc. W poszczególnych modelach ta wartość może wynosić od 100 do 450 W. Dobra jakościowo maszyna powinna posiadać moc min. 150 W. Optymalny wybór to wyciskarka wolnoobrotowa Kenwood, którą cechuje moc na poziomie aż 240 W. Cena takich sprzętów waha się w granicach od 300 zł do nawet 6000 zł.

Jakie funkcje dodatkowe posiada wyciskarka wolnoobrotowa?

Niektóre wyciskarki posiadają automatyczne odprowadzanie miąższu. Dzięki tej funkcji nie trzeba rozbierać maszyny w celu opróżnienia jej z resztek – są one automatycznie wypychane do pojemnika. Najlepsza wyciskarka obrotowa posiada także regulację gęstości soku. Pozwala ona na uzyskiwanie zarówno przejrzystego soku, jak i napoju z kawałkami owoców. Z kolei wyposażenie wyciskarki w lejek zapobiega kapaniu napoju na blat kuchenny.

Przy zakupie wyciskarki warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę danego modelu i opinie na jego temat, lecz także wygląd zewnętrzny oraz to, jaka jest jego wielkość. Rozważając zakup konkretnej wyciskarki, zwróć uwagę na obecność dodatkowych końcówek – np. do mielenia mięsa, kawy, kręcenia makronu czy produkcji lodów albo oleju. Zaopatrzenie się w urządzenie, które je posiada, pozwoli zwiększyć zakres jego przydatności w Twojej kuchni.

Wyciskarka może być również wyposażona w gumowe nóżki, które zapobiegają suwaniu się maszyny po blacie czy stole. Warto zwrócić uwagę na to, czy model pozwala na wymienianie wałów ślimakowych. Do wyciskania różnego typu owoców używa się bowiem odmiennych wersji tego elementu. Taka funkcja jest również bardzo przydatna w przypadku awarii. W takiej sytuacji użytkownik nie musi bowiem od razu zakupywać nowego urządzenia – wystarczy, że wymieni jedną część i znów będzie mógł korzystać ze swojego modelu.

Niektóre sprzęty posiadają opcję krojenia warzyw i owoców – w ich przypadku użytkownik nie musi więc tego robić sam przed rozpoczęciem wyciskania. Takie urządzenie to na przykład wyciskarka wolnoobrotowa Kuvings.

Oprócz produkcji wysokiej jakości soku wyciskarka wolnoobrotowa pozioma lub pionowa może pełnić również wiele innych funkcji. Należy do nich między innymi zapewnienie tzw. homogenizacji, czyli mielenia produktu bez wyciskania soku. Za pomocą takiego modelu można uzyskiwać przeciery, które wykorzystasz do przygotowania różnorodnych potraw: zup, dań dla dzieci, przypraw, lodów czy sorbetów.

Czy dodatkowe funkcje wiążą się ze znacznym skomplikowaniem obsługi? Nie, korzystanie z takich modeli również jest bardzo proste. Już dzisiaj zakup egzemplarz i sprawdź, jak łatwe może być przygotowywanie soków we własnej kuchni.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.