Udostępnij
Skomentuj

Chłodzenie wodne karty graficznej – jakie wybrać? Które najlepsze?

Karta graficzna pracuje najintensywniej z podzespołów, dzięki wykorzystaniu systemu chodzenia wodnego.

Karta graficzna podobnie jak i procesor często ulegają przegrzaniu. Dzieje się tak, gdy użytkownik nie zadba o wydajny i skuteczny system chłodzenia. Pasywne radiatory lub aktywne wentylatory nie zawsze będą najlepszym rozwiązaniem. Systemem, który doskonale sprawdza się do obniżania temperatury wewnątrz obudowy oraz na poszczególnych podzespołach jest chłodzenie wodne. Wbrew pozorom nie jest to rozwiązanie skierowane jedynie do geeków komputerowych. Tego typu systemy coraz częściej spotkać można w wielu domach czy firmach. Chłodzenie cieczą może dotyczyć całego systemy komputerowego, a może być zainstalowane jedynie na wybranym podzespole np. karcie graficznej. Jak podłączyć chłodzenie wodne do karty graficznej? Czym kierować się podczas jego zakupu?

Polecane chłodzenie wodne - zestawy

Co to jest chłodzenie cieczą karty graficznej?

Chłodzenie wodne kart graficznych czy procesorów to temat, który nierzadko wzbudza emocje. Wiele osób wciąż uparcie twierdzi, że tego typu systemy nie tylko nie przynoszą większych korzyści, ale dodatkowo są niebezpieczne dla komputera. Czy połączenie wody i elektroniki to dobry pomysł?

Na początku warto więc wyjaśnić, iż chłodziwem w tego typu systemach nie jest woda, a specjalna ciecz – często również płyn chłodniczy samochodowy, który wytrzymuje wiele lat, nie niszczy układu, a dodatkowo nie przewodzi prądu. Budując system chłodzenia wodnego karty graficznej czy procesora, należy robić to nie tylko z największą starannością, ale i wybrać wysokiej jakości komponenty. Szczelnie zbudowany system ochroni podzespoły komputerowe przed ich zalaniem i w konsekwencji uszkodzeniem.

Zaleca się, aby na początku sięgać po gotowe zestawy chłodzenia wodnego skomponowane przez producentów. Oczywiście osoby o szerokiej wiedzy, które same potrafią wybrać i złożyć tego typu układy mogą od razu zdecydować się na samodzielne dobranie komponentów.

Systemy chłodzenia wodnego składają się z takich elementów jak: rezerwuar, pompka, rurki/węże, blok wodny, chłodnica, złączki, wentylatory oraz chłodziwo. Zasada działania tego typu układów jest prosta i opiera się na przejmowaniu ciepła bezpośrednio z chłodzonego podzespołu np. karty graficznej. Energia cieplna ze wspomnianej karty odbierana jest za pośrednictwem bloku wodnego zamontowanego do podzespołu i transportowana przez ciecz do chłodnicy. W radiatorze ciecz jest schładzana i wraca do bloku wodnego.

Zalety i wady chłodzenia wodnego do karty graficznej

Nie ulega wątpliwości, że systemy chłodzące cieczą karty graficzne mają wiele zalet. Są cichsze, wydajniejsze, mają też lepszą pojemność cieplną niż konwencjonalne zestawy chłodzenia powietrzem. Tego rodzaju systemy sprawdzają się jako chłodzenie wodne do karty graficznej GTX 1060 czy nawet GeForce GTX 1080. Nie są to jednak rozwiązania całkowicie pozbawione wad. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że na rynku dostępnych jest wiele systemów chłodzących cieczą o wątpliwej jakości. Produkty te mogą przysporzyć więcej problemów niż pożytku, dlatego kupując zestaw, najlepiej zdecydować się na rozwiązanie pochodzące z oferty cenionych producentów lub samodzielnie skomponować system, używając w tym celu najwyższej jakości elementów.

Czy warto zainstalować w swoim komputerze chłodzenie wodne do karty graficznej? Aby ułatwić podjęcie decyzji, w poniższej tabeli zebraliśmy najważniejsze cechy tego rozwiązania.

ZALETY

 • Można zastosować je do każdego typu kart graficznych – zarówno tych mniej, jak i bardziej wydajnych,
 • skutecznie odprowadzają ciepło z podzespołów, a do tego są również ciche,
 • wykazują się wysoką pojemnością cieplną,
 • cechuje je atrakcyjny wygląd,
 • zestawy dwuelementowe zajmują niewiele miejsca w obudowie,

WADY

 • Ich montaż może być trudny dla mniej zaawansowanych użytkowników,
 • na rynku dostępnych jest wiele słabej jakości zestawów,
 • są drogie.

Jak podłączyć chłodzenie wodne do kart graficznych?

W sprzedaży dostępne są nie tylko gotowe zestawy systemów chłodzących do kart graficznych, które skomponowane przez producentów należy złożyć i zainstalować. Tego typu systemy oferowane są również jako:

 • rozwiązania dwuelementowe niedemontowalne – jak sama nazwa wskazuje, składają się dwóch komponentów: chłodnicy oraz pompy będącej jednocześnie blokiem wodnym karty graficznej lub procesora. Systemy dwuelementowe zalane są chłodziwem, którego nie ma możliwości wymienić;
 • rozwiązania dwuelementowe demontowalne – są bardzo podobne do przedstawionego wyżej rozwiązania, z tą różnicą, iż można je zdemontować, rozbudować, a także uzupełnić ubytki cieczy.

Jak zostało wspomniane wcześniej, system chłodzenia wodnego karty graficznej można również złożyć samodzielnie. Komponenty potrzebne do jego stworzenia dostępne są w większości sklepów z elektroniką. Wariant ten pozwala co prawda skomponować system na miarę potrzeb danej karty graficznej, jednak w tym przypadku potrzebna jest spora wiedza, gdyż nieumiejętne dobranie elementów chłodzenia, może być przykre w skutkach.

Montaż systemu chłodzenia karty graficznej nierzadko sprawia problemy osobom początkującym. W pierwszym kroku należy zdemontować zainstalowane na karcie graficznej chłodzenie powietrzem. Następnie na czystej karcie mocuje się blok wodny, a chłodnicę wraz z wiatrakiem na obudowie PC. Pomiędzy chłodnicą a blokiem wodnym należy umieścić zbiornik wyrównawczy oraz pompkę.

Jakie chodzenie wodne na kartę graficzną kupić? Czym się kierować?

Wybierając chłodzenie wodne karty graficznej AMD czy Nvidia, warto zapoznać się wcześniej z dostępnymi rozwiązaniami oferowanymi przez producentów. Jakie parametry wziąć pod uwagę? Jak samodzielnie skompletować system chłodzenia cieczą do karty graficznej?

 • Model karty graficznej – niezależnie od tego, czy system chłodzenia skoponowany został przez producenta, czy też składany jest samodzielnie, musi być kompatybilny z posiadanym modelem karty graficznej.
 • Blok wodny – wyróżnia się dwa typy bloków na karty graficzne: full cover oraz klasyczne. Pierwsze chłodzą nie tylko GPU, ale także pamięci, a czasem również sekcje zasilania. Tego typu bloki kosztują nawet 500 zł i pasują do jednego modelu karty graficznej. Bloki klasyczne są tańsze i chłodzą jedynie GPU, są kompatybilne z różnymi modelami kart graficznych.
 • Wentylator – chłodnice w systemach chłodzenia wodnego mogą być wyposażone w 1-3 wentylatorów. Podczas zakupu wiatraków należy wziąć pod uwagę ich średnicę (zazwyczaj 120 lub 1400 mm), możliwość sterowania prędkością obrotową, przepływ powietrza, a także generowany poziom hałasu.
 • Pompka – stanowi napęd systemu chłodzenia, warto więc podczas zakupu zwrócić uwagę na jej żywotność, wtyk, prędkość, a także przepływ oraz maksymalny słup cieczy.
 • Chłodnica – znaczenie ma materiał, z jakiego jest wykonana, jej wielkość oraz gęstość ożebrowania.
 • Węże/rurki – różnią się średnicą – wewnętrzną i zewnętrzną, elastycznością oraz materiałem, z jakiego są wykonane. Rurki silikonowe są podatne na uszkodzenia. Lepszym rozwiązaniem są nieco droższe węże z PVC, szczególnie rurki typu tygon (używane w laboratoriach).
Udostępnij
4,3
8 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

WADY:
Chłodzenie wodą powoduje utratę gwarancji
Specjalista Morele | 10:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.