Ile stopni powinna mieć karta graficzna?

| 0 Komentarzy
Zastanawiasz się, ile stopni powinna mieć karta graficzna? Dziś więcej o wpływie temperatury na działanie GPU.

Podzespoły komputerowe dysponują pewną wydajnością. Im ta jest wyższa, tym bardziej intensywna jest ich praca, pobór mocy, a co za tym idzie również temperatura. Nie oznacza to jednak, że ta jest niesamowicie wysoka i osiąga ogromne wartości. Każda karta graficzna posiada jednak zakres standardowych i bezpiecznych dla niej temperatur, wartości, powyżej których temperatura nie powinna rosnąć i takie, których przekroczenie może skutkować w najlepszym wypadku nagłym wyłączeniem się komponentu lub całego komputera, a w najgorszym awarią. Oto więc ile stopni powinna mieć karta graficzna i dlaczego jest to tak ważne.

Polecane karty graficzne

Dlaczego przegrzewanie się GPU jest niebezpieczne?

Przegrzewanie się karty graficznej, a dokładniej GPU, czyli jej procesora jest niebezpieczne z dość prostych powodów. Ta część nie może pracować przez dłuższy czas w temperaturach, do których nie jest przystosowana. Wiele osób błędnie bagatelizuje to ryzyko. Owszem na samym początku jedynym objawem może być to, że komponent będzie się tymczasowo resetować i uruchamiać ponownie, najczęściej wraz z całym laptopem lub komputerem.

Wystawianie karty graficznej na wysokie temperatury przez dłuższy czas sprawia po prostu, iż istnieje spore ryzyko jej awarii. Jeśli nawet to nie przemawia do na przykład gracza, to można posłużyć się nieco prostszymi, lecz też dotkliwymi skutkami. GPU pracujące w wyższych temperaturach, do których nie jest przystosowane, nie jest tak wydajne, co wiąże się ze spadkiem taktowania GPU i mniejszą wydajnością karty. Dlatego granie z przegrzanym GPU będzie wiązało się ze spadkami FPS-ów w grze.

Ile stopni powinna mieć karta graficzna – bezpieczne wartości

To, jakie są bezpieczne temperatury dla karty graficznej, zależy od wielu czynników i tego, o jakim rodzaju pracy mówimy. Inna będzie bezpieczna wartość podczas normalnej pracy, gdy podzespoły są uśpione i działa na przykład tylko pulpit lub jakikolwiek program, który obciąża komponenty jedynie w niewielkim stopniu. Inne są bezpieczne temperatury z kolei, gdy komputer pracuje bardziej intensywnie.

Trzeba też pamiętać, że wartości graniczne są mocno przesunięte w wypadku laptopów. Tam montuje się podzespoły odporne na wyższe temperatury, gdyż przez niewielkie rozmiary chłodzenie jest mniej efektywne niż w komputerach osobistych, w których w obudowie jest mnóstwo wolnej przestrzeni, co pozwala uzyskać swobodny przepływ powietrza.

Bezpieczne zakresy temperatur zmieniają się również w zależności od tego, jaki jest producent karty graficznej. Na rynku w tej kwestii dominują dwie marki, czyli NVIDIA oraz AMD, które produkują różne podzespoły i to również trzeba mieć na uwadze podczas monitorowania tego, jaką temperaturę ma GPU.

NVIDIA

W przypadku kart Nvidia na przykład RTX 3060 za bezpieczną temperaturę jest uznawana ta wynosząca około 40 stopni w trakcie spoczynku. Jeśli karta graficzna pracuje z kolei pod mocnym obciążeniem, to za bezpieczny zakres temperatur uznaje się od 50 do 70 stopni w skali Celsjusza.

Inaczej sprawa wygląda, gdy karta marki Nvidia została zamontowana w laptopie. Te potrafią bowiem osiągać temperatury wynoszące nawet ponad 90 stopni w skali Celsjusza. O ile w komputerze osobistym taki wynik jest mocno alarmujący, tak w większości wypadków karty graficzne w laptopach zostały przystosowane do takich wartości.

AMD

W wypadku kart AMD wartości nie różnią się znacznie, szczególnie jeśli będziemy porównywać ze sobą karty z podobnej półki cenowej i wydajnościowej. Ponownie mowa więc o temperaturze rzędu około 40 stopni w trakcie spoczynku oraz od 50 do 70 stopni w skali Celsjusza podczas pracy pod obciążeniem. W wypadku kart AMD czasem bezpieczna temperatura może jednak wynosić do 75 stopni. Ponownie też karty graficzne w laptopach są w stanie osiągać powyżej 90 stopni w skali Celsjusza.

Ile stopni to za dużo dla karty graficznej?

To, ile stopni będzie wartością zbyt wielką dla karty graficznej, ponownie zależy od tego, gdzie została zamontowana. W komputerach osobistych wartość graniczna to zazwyczaj ponad 80 stopni w skali Celsjusza, a błyskawicznie powinniśmy sprawdzić, czy wszystko działa prawidłowo, gdy tylko karta osiągnie 90 stopni w skali Celsjusza.

Sytuacja zmienia się w laptopach. Warto zacząć uważnie monitorować temperaturę karty, gdy ta przekracza 100 stopni w skali Celsjusza, gdyż owszem karty graficzne montowane w laptopach gamingowych są przystosowane do wyższych temperatur, lecz nie oznacza to, że są w stanie na dłuższą metę znosić temperaturę przekraczającą aż 100 stopni w skali Celsjusza.

Jak sprawdzić temperaturę GPU?

Chcąc szybko sprawdzić temperaturę GPU, czyli procesora karty graficznej możemy skorzystać z dedykowanej aplikacji producenta lub z aplikacji zewnętrznej. Najłatwiej w tej kwestii mają użytkownicy kart marki AMD Radeon, gdyż te są połączone z oprogramowaniem Radeon, które jest dość przejrzyste i pozwala w czasie rzeczywistym monitorować temperaturę karty i inne parametry jej pracy, a nawet i zmianę parametrów samej karty, takich jak na przykład taktowanie.

W wypadku kart Nvidia GeForce, czyli drugiej serii kart królującej na rynku podzespołów przeznaczonych do gamingu konieczne będzie postawienie na oprogramowanie zewnętrzne. W sieci można znaleźć całą masę aplikacji, lecz jedna z najpopularniejszych, z której korzystają nawet i dziesiątki, bądź setki tysięcy graczy to aplikacja MSI Afterburner. Z jej pomocą podobnie jak w wypadku oprogramowania AMD możliwe jest poprawienie parametrów pracy podzespołów zamontowanych komputerze, w tym oczywiście karty graficznej, ale też pamięci RAM oraz procesora.

Czym jest throttling termiczny?

Tak zwany throttling termiczny, czy też używając bardziej rozpowszechnionego angielskiego odpowiednika thermal throttling, to specjalny mechanizm, który ma zabezpieczać podzespoły komputera, w tym właśnie kartę graficzną przed uszkodzeniem w wyniku przegrzania.

Gdy komputer wykryje, że któryś z komponentów ma zbyt wysoką temperaturę uruchamiany jest specjalny mechanizm, który ma sprawić, że przegrzewanie karty graficznej nie będzie dla niej niebezpieczne i w ten sposób ograniczana jest jej wydajność w celu zmniejszenia poboru mocy i co za tym idzie generowanego ciepła.

Najprostszy sposób na poradzenie sobie z thermal throttlingiem jest po prostu obniżenie temperatury karty graficznej i zadbanie o to, by nie przegrzewała się regularnie. Jak o to zadbać powiemy już za moment.

Sposoby zmniejszenia temperatury karty graficznej

Wyczyszczenie komputera

Przegrzewanie karty graficznej może być efektem wielu czynników. Najlepiej będzie zacząć od podstaw i jeśli posiadamy komputer chłodzony powietrzem wraz z kartą, która również posiada wentylatory, to rozpocznijmy od wyłączenia komputera, odstawienia go i dokładnego wyczyszczenia z zalegającego kurzu z pomocą sprężonego powietrza.

Ważne jest też, byśmy posiadali dobrą obudowę, która posiada z przodu wentylatory zasysające powietrze, a z tyłu te, które zajmują się odprowadzaniem nagrzanego powietrza z wnętrza obudowy. W ten sposób można zadbać o znacznie lepsze chłodzenie karty graficznej, co powinno zredukować jej przegrzewanie.

Wymiana pasty termoprzewodzącej

Jeśli ma ona już swoje lata może to jednak nam nie wystarczyć. Jedna z przyczyn przegrzewania się karty graficznej może być bowiem jej wiek, a dokładniej to, że pasta termoprzewodząca, która jest położona między GPU a systemem chłodzenia karty, wytraciła już swoje właściwości.

Aby wymienić pastę termoprzewodzącą, przede wszystkim trzeba posiadać sporą wiedzę i umiejętności w zakresie konstrukcji podzespołów komputerowych, więc lepiej będzie odesłać ją na gwarancję, jeśli ta jest wciąż aktywna lub po prostu zabrać kartę do serwisu, który ją rozkręci i nałoży nową pastę termoprzewodzącą. W ten sposób nawet starsza karta powinna nie przegrzewać się, gdy zadbaliśmy o wszystko inne.

Wymiana systemu chłodzenia

Ostatni, dość ekstremalny sposób to wymiana całego systemu chłodzenia. Najczęściej karty graficzne posiadają chłodzenie powietrzem, lecz znacznie bardziej efektywne może być chłodzenie wodne lub po prostu zamontowanie większego radiatora, z większą liczbą wentylatorów.

 

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.