Udostępnij
Skomentuj

Carcassonne - instrukcja jak grać? Który dodatek wybrać? Czy warto?

Carcassonne to jedna z najpopularniejszych gier planszowych. Jak grać w Carcassonne? Po jakie dodatki sięgnąć?

Carcassonne – informacje ogólne o grze

 • Carcassone to gra dedykowana dla dwóch do pięciu osób.
 • Sugerowany wiek graczy to od ósmego roku życia.
 • Szacunkowy czas rozgrywki – do 45 minut.

Gra w Carcassone zawiera w sobie dużą dozę losowości, ponieważ w każdej kolejce gracze losują po jednym kafelku, za pomocą którego modyfikują, uzupełniają i powiększają krainę, w której znajdują się drogi, pola i zamki. Budowa poszczególnych obiektów powinna być przemyślana, bo od ukończenia budowy określonych placówek i dróg oraz od obsadzenia ich pionkami będzie zależała wygrana.

Carcassone – jak grać? Czy warto?

Carcassonne to gra, która nie bez powodu cieszy się tak ogromną popularnością w wielu krajach. Prosta mechanika, bardzo staranne wykonanie, estetyczna szata graficzna, przystępna cena – to tylko kilka najważniejszych atutów tej gry. Warto dodać też, że:

  • W Carcassonne można grać już w dwie osoby i to bez utraty stopnia skomplikowania czy ciekawości samej rozgrywki, jak to bywa przy dwuosobowej rozgrywce w innych grach.
 • Carcassonne to cała seria gier, a każdy dodatek wprowadza nowe, ciekawe opcje do podstawowego wariantu gry.
 • W Carcassonne można grać całą rodziną – to gra, która spodoba się dzieciom, młodzieży, dorosłym i seniorom.

By zagrać w Carcassonne potrzeba wyłącznie podstawowego wariantu gry, miejsca na stole lub podłodze i przynajmniej dwóch osób. Zasady są proste i bardzo dobrze wyjaśnione w instrukcji, ale po krótce wygląda to tak:

 • Na środku stołu układa się płytkę startową.
 • O kolejności graczy może zadecydować na przykład rzut kością.
 • Gracze w swojej kolejce losują jedną płytkę terenu i dokładają ją według własnego uznania na stole – mogą budować indywidualną drogę lub obiekt, albo dołączyć kafelki do obiektu, którego budowę rozpoczął ktoś inny.
 • Za każdą ukończoną budowę, gracze otrzymują punkty. Ich liczba zależy od wielkości obiektu (zamek może składać się z dwóch albo na przykład z ośmiu pól) i od kilku innych czynników.
 • Duże znaczenie ma nie tylko budowa, ale też obsadzanie obiektów pionkami. Pionki można umieszczać w zamkach, na drogach, ale też na polach (wówczas stają się rolnikami i pozostają tam do końca gry).
 • Zwycięża gracz, który zdobędzie najwięcej punktów.

Carcassonne – seria gier, dodatki

Carcassonne to nie tylko wariant podstawowy, ale też inne edycje oraz dodatki. Na chwilę obecną można wyróżnić cztery niezależne serie:

1. Podstawowa seria Carcassonnezalicza się do niej podstawowa edycja gry oraz liczne dodatki. Oto one:

 • Carcassonne: Kupcy i budowniczowie – dodatek wzbogaca rozgrywkę o postaci kupców i budowniczych, wprowadza nowe elementy planszy, żetony dóbr i tym podobne elementy. Dodatek wymaga podstawowej wersji gry i jest przeznaczony dla dwóch do sześciu graczy.
 • Carcassonne: Cyrk objazdowy – dodatek, który wprowadza do gry objazdowy cyrk, który wędruje w różne miejsca, rozbija swój namiot i kusi atrakcjami. Dodatek wymaga posiadania podstawowej wersji gry i uzupełnia ją o nowe płytki terenu, żetony zwierząt oraz figurki.
 • Carcassonne: Hrabia, król i rzeka – kolejny dodatek, który wymaga posiadania podstawowego wariantu gry, a który uzupełnia rozgrywkę o postać przebiegłego hrabiego i króla. Zestaw zawiera dodatkowe płytki terenu, płytki siedziby kultu i pionki.
 • Carcassonne: Opactwo i burmistrz – to dodatek, który zawiera trzy rodzaje nowych pionków, żetony opactw i płytki terenu. Wprowadza do gry bazowej liczne urozmaicenia, delikatnie modyfikuje, komplikuje i czyni rozgrywkę jeszcze ciekawszą.
 • Carcassonne: Owce i wzgórza – kolejny dodatek do podstawowej wersji gry, który wprowadza dodatkowe elementy, które komplikują i urozmaicają rozgrywkę. W grze pojawiają się dzięki temu pasterze, owce, wilk oraz winnice.
 • Carcassonne: Karczmy i katedry – dodatek, który umożliwia budowanie karczm oraz katedr. Wymaga posiadania podstawowej edycji gry.
 • Carcassonne: Księżniczka i smok – bardzo ciekawy dodatek do gry podstawowej. Wprowadza do niej elementy fantasy – teren wokół miasta odwiedził groźny smok, przed którym należy się ustrzec, uciec lub go pokonać. W grze pojawiają się także nowe płytki terenu, a między nimi tereny wulkaniczne oraz podziemne tunele.
 • Carcassonne: Mosty, zamki i bazary – dodatek, który wprowadza nowe elementy i płytki terenu oraz pionki. Wymaga podstawowej edycji gry.

2. Carcassonne Star Wars – zalicza się do niej podstawowa wersja gry w edycji Star Wars oraz jeden tematyczny dodatek. Edycja Star Wars przenosi reguły i mechanikę gry Carcassonne na szerokie przestrzenie odległej galaktyki. Budowane są tu nie zamki i drogi, ale kosmiczna przestrzeń.

Już sama szata graficzna, plansza punktowa oraz akcesoria do gry wyraźnie nawiązują do estetyki Star Wars, a jeszcze więcej gwiezdnych wrażeń zapewnia najnowszy dodatek do tego wariantu podstawowego, czyli:

 • Carcassonne Star Wars rozszerzenie 1 – dodatek umożliwia grę nawet w sześcioosobowym gronie. Wymagana jest podstawowa wersja gry z edycji Star Wars. W grze, dzięki dodatkowi, pojawia się Najwyższy Porządek oraz Kylo Ren.

3. Dzieci z Carcassonne – edycja specjalna dla najmłodszych graczy. Posiada uproszczone reguły, a zagrać w nią mogą osoby od czwartego roku życia.

4. Carcassonne: Gorączka złota – to zupełnie nowa, niezależna edycja gry Carcassonne, która wyróżnia się nowymi regułami i zupełnie inną szatą graficzną. Szczególnie ciekawa jest sama fabuła gry – okres gorączki złota, wielkich poszukiwań, łatwych fortun i jeszcze łatwiejszych porażek. Gra nie jest kompatybilna z dodatkami do innych edycji Carcassonne.

Którą edycję/dodatek Carcassonne wybrać?

Jak widać, oferta gier z kolekcji Carcassonne jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Wybór zależy w dużej mierze od wieku graczy i ich indywidualnych preferencji:

 • Dla dzieci polecana jest edycja Dzieci z Carcassonne.
 • Dla dorosłych polecane są wszystkie pozostałe edycje.
 • Fanom Star Wars powinna przypaść do gustu właśnie ta odsłona gry

Carcassonne to gra, po którą warto sięgnąć z wielu powodów: dla wciągającej rozgrywki, stosunkowo łatwych reguł i bardzo dużej niewiadomej – bo każda rozgrywka wygląda zupełnie inaczej. Warto sięgnąć po nią także z czystej ciekawości, bo to jedna z najpopularniejszych gier ostatnich lat, która doczekała się kilku edycji i wielu interesujących dodatków. Warto przekonać się na własnej skórze, jak wciągająca potrafi być gra Carcassonne.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)