Udostępnij
Skomentuj

Asus VivoBook R520UA - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Sprawdzamy możliwości multimedialnych laptopów Asusa, dostępnych w atrakcyjnych cenach.

Seria VivoBook składa się z niezwykle uniwersalnych urządzeń, które kierowane są do osób szukających urządzeń tanich, acz sprawnych na tyle, by pozwoliły na obsługę wielu zróżnicowanych programów. Od tych typowo multimedialnych, po graficzne. Jak to zwykle z takimi seriami bywa, składają się one z laptopów zróżnicowanych pod względem wykorzystywanych podzespołów.

Polecane laptopy

Asus VivoBook R520UA – dane techniczne oraz cena

Asus VivoBook R520UA – dostępne konfiguracje

Dostępnych modeli nie jest zbyt dużo, nie oznacza to jednak, że nie ma w czym wybierać. Uwagę oczywiście warto zwrócić na procesor wykorzystywany przez interesującą nas konfigurację. Laptop Asus VivoBook R520UA korzysta z układów Intela ósmej generacji, które wyróżniają się zwiększoną ilością rdzeni i wątków w porównaniu z generacją siódmą. Wszystko to przekłada się na wydajniejszą pracę w trybie wielowątkowym, zwłaszcza podczas obsługi bardziej wymagających programów graficznych i projektowych.

Co jednak istotne, na rynku nie znajdziemy laptopa z procesorem Intel Core i7. Najmocniejszym układem jest w tym przypadku i5-8250U – ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ niskonapięciowy jest bardzo często wykorzystywany w laptopach uniwersalnych, sprawdzających się w pracy biurowej i w ramach tak zwanego użytku domowego. Jego częstotliwość taktowania w trybie bazowym wynosi 1600 MHz, natomiast w trybie turbo 3400 MHz. Do tego dodać możemy jeszcze 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu i współczynnik TDP 15 W. Mamy więc do czynienia z bardzo wydajnym, niskonapięciowym procesorem, który pozwoli na więcej niż tylko obsługa podstawowych programów biurowych.

Potwierdzają to zresztą wyniki testów wydajnościowych, przeprowadzonych w programie Cinebench R15. Układ uzyskał średni wynik na poziomie 157 punktów w trybie jednowątkowym i 549 punktów w trybie wielowątkowym. Są to jedne z najlepszych rezultatów w tej kategorii sprzętów.

Warto nadmienić, że znacznie częściej Asus VivoBook R520UA spotykany jest z procesorem Intel Core i3-8130U. Montuje się go w laptopach za mniej niż 2 tysiące złotych. Jest to dwurdzeniowy i czterowątkowy układ niskonapięciowy, którego częstotliwość taktowania wynosi od 2200 MHz w trybie bazowym do 3400 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi jeszcze 4 MB pamięci podręcznej. Ze względu na specyfikację, gwarantuje on znacznie niższą wydajność niż model Intel Core i5, jednak w ramach obsługi standardowych programów powinna okazać się zupełnie wystarczająca. W programie Cinebench R15 uzyskał on średni wynik na poziomie 139 punktów w trybie jednowątkowym i 329 punktów w trybie wielowątkowym.

Niestety, do niskonapięciowych procesorów o bardzo przyzwoitej wydajności nie została dodana dedykowana karta graficzna. Musimy więc ograniczyć się do zintegrowanej jednostki Intel UHD Graphics 620, która, z racji pamięci współdzielonej, nie pozwala na wiele. Poradzi sobie wyłącznie z obsługą podstawowych programów i narzędzi. To samo tyczy się gier.

Znacznie lepiej wygląda kwestia pamięci RAM i dysku twardego. W pierwszym przypadku skorzystać możemy z mocy obliczeniowej szybkich kości typu DDR4, których częstotliwość taktowania wynosi 2400 MHz. Jeżeli natomiast chodzi o dysk twardy, do wyboru mamy 3 opcje. Pierwsza związana jest z pojedynczym dyskiem talerzowym (HDD), którego pojemność zazwyczaj wynosi 1 TB. Drugą opcją jest zakup laptopa z dyskiem SSD (maksymalnie 512 GB), natomiast trzecia dotyczy urządzeń z dwoma dyskami – HDD i SSD M.2

Asus VivoBook R520UA – wygląd

Laptopy wyróżniają się niewielką wagą, dlatego też powinny sprawdzić się nie tylko przy biurku, ale również w podróży. Warto jednak nadmienić, że nie mamy tu do czynienia ze specjalnie wzmacnianymi konstrukcjami, jak w przypadku biznesowych modeli z wysokiej półki cenowej. Jednostka zasadnicza dość łatwo wygina się pod naporem, toteż warto zachować pewne środki ostrożności.

Pozytywnie należy ocenić także pracę zawiasów, które skutecznie utrzymują ekran w stabilnej pozycji. Również sam design może się podobać, choć oczywiście jest to kwestia mocno indywidualna. Jeżeli chodzi o zestaw portów i złączy, znajdziemy w nim wszystkie najpotrzebniejsze elementy. Pod tym względem, laptopy nie wyróżniają się ani na plus ani na minus.

Asus VivoBook R520UA – matryca

Pewne oszczędności poczyniono także w przypadku matrycy. Wykonana została ona bowiem w technologii TN, która gwarantuje raczej przeciętną jakość generowanego obrazu. Laptopy nie pozwolą więc na obsługę specjalistycznych programów graficznych – wynika to zresztą z zastosowanych podzespołów.

Należy jednak uczciwie podkreślić, że nie do takich zadań zostały one przygotowanie. Zapewnić mają komfortową pracę biurową, oglądanie filmów, przeglądanie zasobów internetowych i obsługę standardowych programów. Pod tym względem, urządzenia spisują się poprawnie. Warto także nadmienić, że ekrany Full HD zostały wyposażone w matowe powłoki, które dobrze radzą sobie z redukowaniem wpływu refleksów świetlnych.

Asus VivoBook R520UA – klawiatura i touchpad

Laptopy z omawianej serii zostały wyposażone w wyspowe klawiatury, pozbawione układu numerycznego. Pod względem jakości wykonania, możemy mówić tu o utrzymaniu przyzwoitego poziomu. Klawisze wyróżniają się odpowiednim skokiem i dobrą reakcją. Ich praca nie jest zbyt głośna, co także należy zapisać po stronie plusów. Klawiatura nie jest podświetlana, ale w laptopach zamontowany został czytnik linii papilarnych, który zwiększa poziom bezpieczeństwa przechowywanych danych.

Asus VivoBook R520UA – wydajność

Jak już wspominaliśmy, wykorzystywane procesory Intela ósmej generacji zapewniają bardzo przyzwoitą wydajność, dzięki której możemy liczyć na obsługę wielu zróżnicowanych programów, nie tylko tych podstawowych. Gorzej prezentują się osiągi karty graficznej.

Zintegrowana jednostka Intel UHD Graphics 620, z oczywistych względów,  nie pozwala na wiele. Wyróżnia się obsługą rozdzielczości UHD, biblioteki DirectX 12, a także częstotliwością taktowania rdzenia wynosząca od 300 MHz w trybie bazowym do 1100 MHz w trybie turbo. Jej ograniczone możliwości potwierdzają programy diagnostyczne. W 3DMarkk 11 Performance GPU karta uzyskała średni wynik na poziomie 1684 punkty, natomiast w 3DMark Ice Storm Standard Graphics wyniosła ona 70489 punktów. Warto nadmienić, że karta powinna poradzić sobie z obsługą wielu starszych gier, a także tych wyróżniających się niskimi wymaganiami sprzętowymi. Poniżej przedstawiamy ich krótką listę.

Asus VivoBook R520UA – wady i zalety

Firma Asus przygotowała serię bardzo przyzwoitych laptopów multimedialnych w przystępnych cenach. Po stronie ich zalet należy zapisać przede wszystkim uniwersalny charakter. Mogą stać się bowiem elementem wyposażenia biur, okażą się dobrym wyborem dla freelancerów, ale również dla użytkowników domowych, którzy poszukują sprawnego sprzętu do oglądania filmów czy też przeglądania zasobów internetowych.

Choć na rynku nie znajdziemy zbyt wielu konfiguracji sprzętowych, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby wybrać procesor, ilość pamięci RAM, a także rodzaj i pojemność dysku twardego. Dzięki temu możemy dostosować nie tylko możliwość wykorzystania sprzętu, ale również to, ile za niego zapłacimy. Po stronie zalet zapisać trzeba także przyzwoitą jakość wykonania obudowy i osprzętu.

Jeżeli chodzi natomiast o wady, nie możemy nie wspomnieć o braku dedykowanej karty graficznej. Szkoda, że producent nie zdecydował się na jej zamontowanie, przynajmniej w najdroższych modelach. Dość przeciętnie sprawdza się również matryca.

ZALETY

  • Możliwość wyboru procesora, pamięci RAM i dysku twardego
  • Przyzwoita wydajność układów CPU
  • Niewielka waga
  • Solidna obudowa i osprzęt
  • Czytnik linii papilarnych

WADY

  • Brak modelu z dedykowaną kartą graficzną
  • Przeciętna matryca

Asus VivoBook R520UA – podsumowanie, czy warto?

Laptopy z omówionej serii okażą się dobrym wyborem wówczas, gdy zależy nam na przyzwoitym sprzęcie za atrakcyjne pieniądze. Nie należy zapominać również o ich uniwersalnym charakterze, a także możliwości wyboru konkretnej konfiguracji sprzętowej.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.