Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Android, iOS, Windows Phone. Wady i zalety systemów w smartfonach

Zastanawiasz się, jaki system w urządzeniu mobilnym sprawdzi się najlepiej? Przeczytaj poniższe wskazówki.

Czym charakteryzują się smartfony z system Android?

Android to wyjątkowo popularny soft do telefonu komórkowego, a smartfony z czystym Androidem są najczęściej wybieranymi sprzętami mobilnymi. Użytkownicy chwalą je ze względu na możliwość instalacji wielu aplikacji oraz sposobność dość prostego konfigurowania potrzeb użytkowych pod indywidualne preferencje. Wybierając takie narzędzie, z powodzeniem dostosujesz wygląd ekranu, ikonek czy motywów – masz do dyspozycji całe mnóstwo wzorów i kolorów.

Telefony dotykowe z Androidem potrzebują jednak sporo pamięci RAM do płynnego działania, a im lepsze parametry modelu, tym więcej musi być miejsca – w przypadku najbardziej zaawansowanych produktów niezbędne jest co najmniej 8 GB RAM. Wspomniane oprogramowanie pobierasz ze specjalnego sklepu Google Play, w którym dostępny jest pełen pakiet najróżniejszych aplikacji rozrywkowych bądź nawet związanych z kwestiami bezpieczeństwa.

Tani smartfon z Androidem zbiera także niepochlebne opinie głównie z powodu słabej ochrony i czasami braku możliwości aktualizacji systemu, co powoduje luki w zabezpieczeniach oraz naraża na różnego typu ataki. Mimo wszystko twórczy użytkownicy zachwycają się kwestiami wygody obsługi i opcją oryginalnego dopasowania wizualizacji ekranu choćby do nastroju – atutem jest z pewnością nieograniczona liczba zmian, jak również sposobność pobierania co raz to nowszych propozycji widżetów i tym podobnych. W tej grupie cenowej znajdziesz między innymi smartfony Xiaomi, które docenisz za jakość i optymalne warunki pracy.

Polecane smartfony z systemem Android

Czy warto kupić telefon z systemem iOS?

Smartfony Apple są wyposażone w dedykowany im system iOS, który nawet przy niewielkiej ilości pamięci RAM radzi sobie z płynnym działaniem bez ryzyka zacięć czy zawieszeń. Ponadto iOS uznawany jest za niezwykle wydajny oraz świetnie zoptymalizowany, dzięki czemu obsługujesz go w intuicyjny sposób. W tym przypadku jednak nie masz możliwości konfiguracji czy personalizowania ekranu, dlatego cenią go przede wszystkim użytkownicy mniej wymagający pod tym względem.

Jeśli potrzebujesz wysokiej pewności dobrego zabezpieczenia i ochrony, to zdecydowanie postaw na system iOS. W jakich telefonach znajdziesz tego typu oprogramowanie? Wyposażone w ten soft są znane iPhon’y, spośród których możesz wybrać najnowszy model, zapewniający najwyższy komfort obsługi. Jednak licz się z tym, że to drogie urządzenia, więc musisz być przygotowany na spory wydatek.

Polecane smartfony z systemem iOS

Dlaczego warto postawić na smartfon z systemem Windows Phone?

Na rynku są dostępne także smartfony z Windows Phone, który jest idealnym odwzorowaniem popularnego systemu komputerowego. Oprogramowanie opiera się na interfejsie Modern UI, charakterystycznym dla Windows 8 – obecnie otrzymasz telefon z najnowszą wersją Windows Phone 10, wzbogaconą o funkcjonalne ulepszenia oraz wygodny pasek powiadomień.

Zastanawiasz się, który system oferuje korzystniejsze warunki pracy: Android czy Windows? Obecnie ten drugi typ nie jest rozwijany przez firmę i w związku z tym brakuje mu wielu charakterystycznych dla Androida usprawnień, na przykład w postaci bogatego wyboru konfiguracji czy personalizacji sprzętu. Aktualnie producent tworzy nową, lepszą wersję Windowsa, wyciągając wnioski z popełnionych błędów – kto wie, może za chwilę na rynek wejdą urządzenia, pozwalające na wystawienie wyższych ocen przez wymagających użytkowników.

Wady i zalety systemów operacyjnych w smartfonach

Każde z przedstawionych wyżej oprogramowań posiada niewątpliwe atuty, a oprócz tego znajdziesz w nich parę minusów. Aby dokonać skutecznego wyboru, warto sprawdzić na początek ranking smartfonów. Jakie są więc wady i zalety tych systemów?

Smartfony z Android One są chwalone za olbrzymi wybór aplikacji i nieograniczone możliwości konfiguracji. Ponadto użytkownicy cenią moduł NFC, dzięki któremu znacznie wzrasta funkcjonalność urządzenia – wykonasz płatności zbliżeniowe lub błyskawicznie sparujesz dodatkowe akcesoria, takie jak słuchawki.

Smartfony Samsung czy smartfony Huawei, pracujące w systemie Android uzyskują także negatywne noty – przede wszystkim z powodu zbyt małych zabezpieczeń i sposobności wdzierania się szkodliwego oprogramowania. W związku z tym, jeśli zdecydujesz o wyborze tego typu rozwiązania, już na starcie postaw na dobry program antywirusowy.

Smartfony Apple z systemem iOS również spodobają się pod wieloma względami, z których najbardziej cenionym jest wysoki poziom zabezpieczeń – taki, że praktycznie nie daje szans dostania się żadnym wirusom. W kwestii wad prawdopodobnie wymienisz utrudnione kopiowanie oraz przesyłanie danych wyłącznie przy pomocy aplikacji iTunes. Ponadto wysoka cena urządzeń działa odstraszająco, dlatego to rozwiązanie zajmuje drugą pozycję, związaną z popularnością zaraz za systemem Android.

Zastanawiasz się zatem, jak w tym zestawieniu wypadają smartfony z Windows? W tych urządzeniach na pewno docenisz łatwą obsługę oraz czytelny ekran z małymi kafelkami, niezwykle podobny do komputerowej wersji. Wśród wymienianych minusów oprogramowania na pierwszym miejscu pojawia się słaba kompatybilność oraz trudności w transferze plików – bardzo często laptop ma problemy z rozpoznaniem sprzętu. Zanim producent nie dopracuje pewnych szczegółów, system Windows Phone jeszcze długo pozostanie w tyle za Androidem i iOS’em.

Udostępnij
4,4
9 ocen
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Od lat jestem zwolennikiem telefonów z Androidem, już kilka razy próbowano mnie przekonać do iOS, ale ponieważ nie posiadam innych urządzeń Apple wybrałem znowu Samsung Galaxy A8, który znalazłem w Mobalu. Właściwie to poprzedni telefon też był Samsung.
Od dawna jestem zwolennikiem Androida i Samsungów.
Specjalista Morele | 10:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.