Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

AMD Ryzen 7 3800X - wydajność oraz specyfikacja

Jakie parametry zaoferuje wyczekiwana nowość od AMD – procesor Ryzen 7 3800X? Kiedy premiera?

Nowa seria procesorów marki AMD wzbudza ogromne zainteresowanie i trudno się temu dziwić. Do sprzedaży trafią pierwsze jednostki konsumenckie oparte na litografii 7 nm. Jednym z wyczekiwanych procesorów będzie AMD Ryzen 7 3800X – jakie będą jego parametry, cena i wydajność?

AMD Ryzen 7 3800X – specyfikacja techniczna

Premier AMD Ryzen 7 3800X miała miejsce 7 lipca 2019 roku. Jeśli chodzi o specyfikacją techniczną procesora AMD Ryzen 7 3800X, to prezentuje się ona następująco:

 • Architektura – Zen 2.
 • Typ procesora – do komputerów stacjonarnych.
 • Litografia – 7 nm.
 • Liczba rdzeni – 8.
 • Liczba wątków – 16.
 • Bazowa częstotliwość taktowania – 3,9 GHz.
 • Częstotliwość taktowania turbo – 4,5 GHz.
 • Cache - 36 MB
 • Zintegrowana jednostka GPU – brak.
 • TDP – 105 W.
 • Cena – około 1850 zł.

AMD Ryzen 7 3800X – zastosowanie

Jednostka AMD Ryzen 7 3800X to jedna z najwydajniejszych propozycji w serii, która zadebiutowała w połowie roku. Procesor ten nie będzie należał do tanich – cena AMD Ryzen 7 3800X wynosi około 1850 zł (z VAT), ale w tej cenie otrzymamy jednostkę o wysokiej wydajności i najnowocześniejszej litografii wśród procesorów konsumenckich. To wszystko sprawia, że procesor AMD Ryzen 7 3800X może znaleźć szerokie zastosowanie w:

 • Komputerach dla graczy – jednostka AMD Ryzen 7 3800X dysponuje aż 8 rdzeniami i 16 wątkami, a jej taktowanie wynosi od 3.9 do 4.5 Ghz. Wartości te zapewnią wysoką wydajność w grach, przełożą się na możliwość dobrej współpracy z topowymi kartami graficznymi, a przy sporym zapasie pamięci RAM zagwarantują płynną rozgrywkę w najbardziej wymagających produkcjach.
 • Komputerach do profesjonalnego użytku – parametry procesora AMD Ryzen 7 3800X sugerują, że świetnie sprawdzi się on w zaawansowanych pracach graficznych, w programowaniu, tworzeniu animacji i w różnego typu działaniach, które wymagają obsługi wielu procesów jednocześnie.

Wszystkie procesory z nadchodzącej serii zostały oparte o architekturę Zen 2 oraz wykonane w litografii 7 nm, co jest przełomem w ofercie konsumenckiej. W jednostce AMD Ryzen 7 3800X znajdziemy aż 8 rdzeni i 16 wątków, co zapewni naprawdę spore wsparcie w zaawansowanych pracach oraz podczas gier. Poziom taktowania bazowego to 3.9 GHz, a w trybie turbo 4.5 GHz.

Zdecydowanie wysoka wydajność i nowoczesna litografia nie stanęły na przeszkodzie ku temu, by jednostki AMD Ryzen 7 3800X oraz pozostałe procesory z tej serii były kompatybilne z poprzednią generacją płyt głównych z podstawką AM4 – to świetna wiadomość dla tych użytkowników, którzy planują modyfikację komputera, a nie całkowitą wymianę.

Jednostki AMD Ryzen 7 nie będą dysponowały zintegrowanym układem graficznym, co oznacza, że przy tworzeniu konfiguracji na ich bazie trzeba będzie od razu zadbać o odrębną kartę graficzną.

AMD Ryzen 7 3800X – wydajność

Procesor AMD Ryzen 7 3800X będzie jednym z najwydajniejszych układów z tej serii. Premiery już się odbyła, natomiast na szczegółowe testy wydajności tego procesora musimy jeszcze chwile poczekać. Nadchodzące tygodnie powinny jednak przynosić więcej informacji. Najbardziej wyczekiwany będzie Benchmark AMD Ryzen 7 3800X oraz testy w grach.

Choć nie znajdziemy jeszcze dokładnych testów wydajności tej jednostki, to wystarczy rzucić okiem na jej specyfikację, by wyrobić sobie opinię na temat wydajności tego procesora. Jednostka AMD Ryzen 7 3800X, która dysponuje aż 8 rdzeniami, bez problemu poradzi sobie w zaawansowanych zastosowaniach oraz w grach.

AMD Ryzen 7 3800X – porównanie z innymi modelami

Przed zakupem nowego procesora, zawsze warto porównać go z kilkoma innymi rozwiązaniami. Jednostkę AMD Ryzen 7 3800X porównaliśmy z tańszym procesorem z tej samej serii (AMD Ryzen 7 3700X oraz z procesorem Intel Core i9-9900K.

Różnice pomiędzy jednostką AMD Ryzen 7 3800X oraz Ryzen 7 3700X są wyraźne i dotyczą taktowań rdzenia, co przekłada się na wydajność jednostki. Wzrost dotyczy jednak również ceny. Procesor AMD Ryzen 7 3800X będzie miał niższą cenę od jednostki Intel Core i9-9900K, dlatego może stanowić ciekawą alternatywę dla jednostki marki Intel.

AMD Ryzen 7 3800X – w jakich komputerach?

Jednostek AMD Ryzen 7 3800X nie znajdziemy w przeciętnych komputerach domowych i biurowych, a raczej głównie w urządzeniach gamingowych oraz do zaawansowanych prac graficznych, programowania, obsługi wymagających programów.

Udostępnij
5,0
2 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

brakuje info o standardowym taktowaniu ramu
Specjalista Morele | 18:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.