Udostępnij
Skomentuj

AMD Ryzen 5 3600 - wydajność oraz specyfikacja

Jeszcze w tym roku do sprzedaży trafią nowe procesory AMD Ryzen, a wśród nich Ryzen 5 3600. Co o nim wiemy?

Najnowsze procesory AMD Ryzen 5 3600 to układy, które oparto o architekturę Zen 2. Jednostki te będą wydajnymi propozycjami, które mogą zainteresować wielu użytkowników. Premiera jednostki AMD Ryzen 5 3600 się zbliża. Co wiemy na temat tego procesora? Jakie będą jego parametry i wydajność?

Polecane procesory AMD

AMD Ryzen 5 3600 – specyfikacja

Data premiery AMD Ryzen 5 3600 została zaplanowana na połowę tego roku. Choć zostało jeszcze trochę czasu do planowanej premiery, to już dziś znamy sporo detali technicznych odnoszących się do tej jednostki. Oto specyfikacja procesora AMD Ryzen 5 3600:

 • Architektura – Zen 2.
 • Typ procesora – do komputerów stacjonarnych.
 • Litografia – 7 nm.
 • Liczba rdzeni – 6.
 • Liczba wątków – 12.
 • Bazowa częstotliwość taktowania – 3,6 GHz.
 • Częstotliwość taktowania turbo – 4,2 GHz.
 • Zintegrowana jednostka GPU – brak.
 • TDP – 65 W.
 • Cena – około 950 zł.

AMD Ryzen 5 3600 – zastosowanie

Procesory AMD Ryzen 5 to układy ze średniej półki cenowej, jeśli chodzi o jednostki z rodziny Ryzen. AMD Ryzen 3 to procesory budżetowe, a AMD Ryzen 7 to niemal topowe konfiguracje, gdyż nowości z serii Ryzen 3000 obejmą również procesory AMD Ryzen 9 o najmocniejszej konfiguracji, ale też najwyższej cenie. Prognozowana cena Ryzen 5 3600 wynosi około 950 zł z VAT, a szacunkowa kwota netto za tę jednostkę wyniesie około 750 zł. Dokładną i potwierdzoną cenę poznamy jednak nieco bliżej premiery. Jednostki AMD Ryzen 5 3600 znajdą szerokie zastosowanie w:

 • Komputerach firmowych – i to nie tylko biurowych, ale także w jednostkach stosowanych do projektowania, użytkowania programów graficznych i licznych aplikacji.
 • Komputerach multimedialnych i domowych – jednostki AMD Ryzen 5 3600 sprawdzą się także w rękach wymagających użytkowników domowych. Osiem rdzeni i szesnaście wątków to wiele, by zapewnić wysoką wydajność podczas użytkowania programów i multimediów.
 • Komputerach gamingowych – procesory AMD Ryzen 5 3600 sprawdzą się również w komputerach gamingowych. Już dziś wielu graczy korzysta z CPU Ryzen 5 poprzedniej generacji, a przecież nowa gama procesorów Ryzen 5 zapewni jeszcze lepszą wydajność w grach PC.

Procesory AMD Ryzen 5 3600 to jednostki o dobrze zapowiadających się parametrach. Ich taktowanie bazowe wyniesie 3.6 GHz, a w trybie turbo będzie to 4.2 GHz, co jest wystarczające nie tylko do codziennych zastosowań, ale też do wielu gier, projektowania i multimediów. Do tego dochodzi jeszcze imponująca liczba rdzeni i wątków – 6 rdzeni i 12 wątków powinno zapewnić świetne warunki do pracy nad pojedynczymi zadaniami, ale też do obsługi licznych procesów i do użytkowania kilku programów jednocześnie.

Bardzo dobrą wiadomością dla tych kupujących, którzy planują jedynie wymianę procesora na nowszy model, a którzy posiadali jednostkę AMD i płytę główną z podstawą AM4, jest fakt, że nowe procesory AMD Ryzen 5 3600 będą kompatybilne ze wspomnianą podstawką, co zdecydowanie ułatwi wszelkie modyfikacje sprzętowe bez dodatkowych kosztów.

Procesor AMD Ryzen 5 3600 nie posiada zintegrowanego układu graficznego, co oznacza, że trzeba będzie od razu wyposażyć się w dedykowaną grafikę albo skłonić się raczej do zakupu procesora AMD Ryzen 5 3600G, który posiada zintegrowany układ graficzny.

AMD Ryzen 5 3600 – wydajność

Ponieważ data premiery procesorów AMD Ryzen 5 z serii 3000 to połowa tego roku, sporo jest jeszcze niewiadomych. Pewne są głównie zaprezentowane detale techniczne, ale trudno o wiarygodne i realne testy ich wydajności. Na wiarygodny Benchmark AMD Ryzen 5 3600 przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Rzut oka na specyfikację techniczną jednostki AMD Ryzen 5 3600 pozwala stwierdzić, że będzie to jednostka o rozsądnej cenie i całkiem niezłej wydajności, która zapewni wystarczające warunki do pracy, projektowania, multimediów oraz gier. Jednostka ta będzie mogła być niezłą bazą komputerów gamingowych i firmowych.

AMD Ryzen 5 3600 – porównanie z innymi modelami

Jak widać, różnice pomiędzy jednostką AMD Ryzen 5 3600 i procesorem poprzedniej generacji (AMD Ryzen 3 2600) jest zdecydowanie wydajniejsza, ale też nieco droższa. Jeśli zależy nam na jeszcze wyższej wydajności, to dobrym pomysłem może być zakup procesora AMD Ryzen 5 3600X.

AMD Ryzen 5 3600 – w jakich komputerach?

Procesory AMD Ryzen 5 3600 to jednostki ze średniej półki cenowej. Zapewnią wyższą wydajność od nowych procesorów Ryzen 3 z uwagi na wyższe poziomy taktowania i zwiększoną liczbę rdzeni oraz wątków. Z tego właśnie względu są to jednostki, które można będzie stosować w komputerach firmowych, domowych, multimedialnych i gamingowych.

Udostępnij
4,1
7 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.