Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

AMD Ryzen 5 2400G – wydajność oraz specyfikacja

AMD Ryzen 5 2400G to procesor wypuszczony na rynek w pierwszym kwartale 2018 roku. Jako jeden z nielicznych modeli od czerwonych posiada wbudowaną jednostkę graficzną, co czyni go idealną propozycją do zastosowań domowych.

AMD Ryzen 5 2400G wyposażony jest w cztery rdzenie w technologii Hyper-Threading o taktowaniu bazowym 3,60 GHz. Dodatkowo trzeba wspomnieć o wbudowanej jednostce iGPU, która wyróżnia ten procesor. Jest to AMD Vega 11 – 11 rdzeniowa jednostka. Dzięki temu sprzęt, który musimy skompletować, by korzystać z tego układu, jest tańszy. Dzięki temu AMD kieruje swoją ofertę do specyficznego grona odbiorców.

AMD Ryzen 5 2400G – specyfikacja

AMD Ryzen 5 2400G – zastosowanie

Wbudowany układ graficzny sprawia, że zastosowanie tego układu jest zgoła inne niż innych procesorów AMD. Głównym odbiorcą powinni być użytkownicy domowi, którzy potrzebują układu do niewymagających wysokiej wydajności prac. Może być to przeglądanie Internetu, oglądanie filmów czy nawet prace na pakiecie biurowym. Dla AMD Ryzen 5 2400G benchmark Userbenchmark pokazuje wskaźnik 76% dla tego zastosowania.

Nieco gorzej procesor sprawuje się w celach gamingowych. Jednakże gracze, który i tak muszą dokupić osobną kartę graficzną, nie są celem AMD w tym przypadku. Dlatego mogą pozwolić sobie na gorszą wydajność w grach.

Z pewnością zaś nie jest to układ do przeprowadzania profesjonalnych prac z obliczeniami numerycznymi, przeprowadzaniem symulacji czy uruchamiania maszyn wirtualnych. AMD Ryzen 5 2400G posiada odrobinę zbyt małą moc obliczeniową, by móc konkurować z innymi Ryzenami – choćby z Threadripperami.

Z pewnością jednak atutem AMD Ryzen 5 2400G jest cena. Za układ wydamy  nieco ponad 600 złotych, co czyni go atrakcyjną propozycją dla gospodarstw domowych, które szukają kompromisu między ceną a jakością komputera.

AMD Ryzen 5 2400G – wydajność

AMD Ryzen 5 2400G to bardzo ciekawa jednostka, która umożliwia samodzielne działanie komputera. Jej wydajność wówczas jest całkiem przyzwoita. Pogramy bez przeszkód w takie pozycje jak:

  • Wiedźmin 3,
  • GTA V,
  • Doom.

Mówimy oczywiście o sytuacji bez wsparcia osobnej karty graficznej. Analizując wydajność przy pracach biurowych, opisywany tu Ryzen 5 jest nieco lepszy od i5 siódmej generacji.

Nieco gorzej sprawuje się w obróbce audio i wideo – również wyprzedza popularne i5-7400, ale już jest gorszy od i3-8100. W rankingu Cinebench model uzyskuje 826 punktów w trybie Multi-Core, co jest wynikiem przeciętnym, ale wystarczającym dla standardowego użytkownika.

AMD Ryzen 5 2400G – porównanie z innymi modelami

Warto sprawdzić, jak wygląda pojedynek AMD Ryzen 5 2400G vs i5 7400 – czy faktycznie czerwoni są lepsi? Jak moco wpływa obciążenie procesorem graficznym na wydajność całego układu?

Sytuacja wygląda dość ciekawie. Na podstawie porównania AMD Ryzen 5 2400G vs Ryzen 5 2600 możemy określić, o ile gorsze są układ z wbudowanym iGPU. Ze spokojnym sumieniem możemy powiedzieć, że są całkiem dobre i nie tracą wiele. Natomiast warto również zwrócić uwagę na pojedynek AMD Ryzen 5 2400G vs i5 8400 – choć Cinebench jasno wskazuje przewagę tego drugiego, to nie zapominajmy, że mamy tu różnicę w liczbie obsługiwanych wątków. Różnica zaś w punktacji Single-Core nie jest bardzo znacząca.

AMD Ryzen 5 2400G – w jakich komputerach?

Warto wykorzystać atut cenowy jednostki obliczeniowej i taki też sprzęt złożyć. Pamiętajmy, że zakup karty graficznej nie jest obowiązkowy, co dość mocno wpływa na cenę składaka. Byśmy zauważyli poprawne działanie AMD Ryzen 5 2400G, ściągnijmy sterowniki ze strony producenta.

Wracając do komponentów, które możemy kupić do naszego sprzętu. Ten procesor najczęściej pojawia się w płytach głównych:

Gracze często dobierają kartę graficzną MSI GeForce GTX 1050 Ti GAMING X 4GB lub nieco droższą Gigabyte GeForce GTX 1060 Windforce OC 6GB.

Nie zapominajmy również o pamięci RAM ADATA Premier, DDR4, 8GB i dysku SSD Kingston A400 120GB. Dużą zaletą tego zestawu jest cena. Nie powinien wynieść nas więcej niż 2 tysiące złotych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.