Udostępnij
Skomentuj

AMD Ryzen 3 3200G - wydajność oraz specyfikacja

Kolejny sprzęt od Czerwonych! AMD zapowiedziało nowe układy CPU z niskiej półki cenowej.

Będą one kierowane do klientów, którzy zechcą złożyć niskobudżetowe zestawy komputerowego. Jednym z nowych procesorów będzie AMD Ryzen 3 3200G – zastępuje on model Ryzen 3 2200G i poza wyższym taktowaniem, ma zagwarantować między innymi lepszą efektywność energetyczną

Polecane procesory

Układ CPU należy do nowej serii Picasso. Co ważne, producent podkreśla, że będzie on atrakcyjny zarówno pod względem osiągów, jak i ceny. Wszystko to sprawia, że warto przyjrzeć się mu bliżej i sprawdzić, co potrafi.

AMD Ryzen 3 3200G – specyfikacja

AMD Ryzen 3 3200G – zastosowanie

Jak już zostało wspomniane, mamy do czynienia z układem z niskiej półki cenowej, który ma zainteresować przede wszystkim osoby składające tani komputer, radzący sobie z obsługą nie tylko podstawowych programów multimedialnych, ale również narzędzi graficznych, a nawet gier.

Wszystko to ma zapewnić wyższe taktowanie względem poprzedniego modelu z generacji Raven Ridge, czyli Ryzen 3 2200G. Bazowa częstotliwość taktowania procesora wynosi 3600 MHz (u poprzednika było to 3500 MHz), natomiast w trybie turbo boost może zostać podbite do poziomu 4000 MHz (zamiast 3700 MHz). Jeśli chodzi o ilość rdzeni i wątków, a także pamięć podręczną, wszystko pozostaje bez zmian. Mamy więc do czynienia z czterordzeniowym i czterowątkowym układem CPU, którego pamięć L3 wynosi 4 MB. Współczynnik TDP również pozostaje ten sam i wynosi 65 W.

Do czego okaże się przydatny? Powyższe dane techniczne potwierdzają, że bardzo dobrze sprawdzi się podczas obsługi zarówno programów multimedialnych, jak i biznesowych, graficznych oraz projektowych. Znajdzie więc zastosowanie w komputerach domowych, które są wykorzystywane do oglądania filmów czy też przeglądania zasobów internetowych, w maszynach biurowych, zwłaszcza w małych i średnich firmach, a także zestawach dla freelancerów. Warto podkreślić, że procesor AMD Ryzen 3 3200G nie będzie obsługiwać interfejsu PCIe 4.0.

Warto nadmienić, że procesor został wyposażony w lepszą jednostkę graficzną. AMD Radeon Vega 8 ma zapewnić taktowanie maksymalnie na poziomie 1250 MHz. Jak wskazuje producent, powinna poradzić sobie również z obsługą niektórych gier. Choć oczywiście nie będą to największe hity z segmentu AAA.

AMD Ryzen 3 3200G – wydajność

Choć zmiany nie są duże, producent podkreśla, że nowy procesor ma zapewnić wydajność o 10% wyższą do swojego poprzednika. Obecnie nie mamy jeszcze dostępu do żadnych wyników testów diagnostycznych, dlatego musimy zaufać AMD, przynajmniej na razie.

Warto jednak w tym miejscu przywołać rezultaty osiągane przez poprzednika, czyli układ AMD Ryzen 3 2200G. W programie Cinebench R15 uzyskał on średnią na poziomie 146 punktów w trybie jednowątkowym i 571 punktów w trybie wielowątkowym. Skoro nowy układ ma zapewnić o 10% wyższą wydajność, możemy spodziewać się około 600 punktów w trybie wielowątkowym. Zapewni to więcej niż przyzwoite osiągi.

Jednostka graficzna Radeon Vega 8 także wyróżniać się będzie wyższym taktowaniem. Powinno to pozwolić na obsługę między innymi takich gier jak Farming Simulator 19, FIFA 19, Fortnite czy też Team Fortress 2. Oczywiście na oficjalne benchmarki Ryzen 3 3200G przyjdzie nam jeszcze poczekać.

AMD Ryzen 3 3200G – porównanie z innymi modelami

O nowym procesorze wiemy już niemal wszystko. Teraz przyszła kolej na podsumowanie zebranych informacji i porównanie opublikowanych danych technicznych ze specyfikacjami innych układów.

AMD Ryzen 3 3200G vs Ryzen 3 2200G vs Intel Core i5-7500

Potwierdza się to, co zostało już wspomniane. Mamy do czynienia z niewielką ewolucją, która jednak zapewni wyższe taktowanie, przy jednoczesnym utrzymaniu poboru energii. Nowy procesor może okazać się więc bardzo atrakcyjny.

AMD Ryzen 3 3200G – w jakich komputerach?

Siła prezentowanego układu związana jest także z kosztami jego zakupu. Cena Ryzen 3 3200G ma bowiem wynieść zaledwie 99 dolarów, co daje nam około 370-375 złotych. Za taką wydajność, są to niewielkie pieniądze. Zagwarantowana moc obliczeniowa sprawia, że będzie on dostępny przede wszystkim w komputerach domowych, a także w maszynach kierowanych do małych i średnich firm.

Z pewnością okaże się wystarczający do realizacji zadań stawianych przed tego typu maszynami. Data wydania Ryzen 3 3200G została wyznaczona na dzień 7 lipca, a więc do premiery nie zostało już dużo czasu.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.