Udostępnij
Skomentuj

AMD A12-9800 – wydajność oraz specyfikacja

Analizujemy możliwości układu od AMD, montowanego w komputerach do użytku domowego.

Do czynienia mamy ze stosunkowo tanim procesorem, który jednak ma zagwarantować co najmniej przyzwoitą wydajność, pozwalającą na obsługę programów biurowych, oglądanie filmów, surfowanie po sieci czy też granie (mowa oczywiście o grach komputerowych wyróżniających się niskimi wymaganiami sprzętowymi).

Polecane procesory AMD

AMD A12-9800 – specyfikacja

 • Linia – A12-Series
 • Typ - stacjonarny
 • Litografia – 28 nm
 • Liczba rdzeni – 4
 • Liczba wątków – 4
 • Bazowa częstotliwość taktowania – 80 GHz
 • Częstotliwość taktowania turbo – 20 GHz
 • Pamięć podręczna L3 – brak (L2 – 2 MB)
 • TDP – 35 W
 • Zintegrowana jednostka CPU – AMD Radeon R7
 • Obsługiwana pamięć RAM – DDR4-2400
 • Cena – 495 zł

AMD A12-9800 – zastosowanie

Czterordzeniowy i czterowątkowy układ A12-9800 przygotowany został jest przede wszystkim dla maszyn tanich, na zakup których pozwolić może sobie większość użytkowników. Oczywiście nie oznacza to wcale, że jego możliwości nie pozwalają na realizację bardziej zaawansowanych procesorów.

Omawiany model wyróżnia się taktowaniem w przedziale od 3800 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4200 MHz w trybie turbo. Niestety, nie dysponuje on pamięcią podręczną trzeciego poziomu (na poziomie drugim jej ilość wynosi 2 MB). Warto podkreślić, że procesor AMD A12-9800 często montowany jest w komputerach dysponujących dedykowaną kartą graficzną. Jest to zazwyczaj jednostka AMD Radeon RX 560, która wyróżnia się sporą mocą obliczeniową.

Wysokie taktowanie i 4 GB pamięci sprawia, że karta posłużyć może do pracy z użyciem programów graficznych i projektowych, a także do obsługi wielu nowych gier, nie tylko tych o niskich wymaganiach sprzętowych.

Oczywiście omawiany układ dysponuje również zintegrowaną jednostką GPU, którą jest karta z serii AMD Radeon R7. Zapewnia ona mocno ograniczoną wydajność, która pozwoli wyłącznie na obsługę podstawowych programów.

AMD A12-9800 – wydajność

Jeżeli przedstawiona specyfikacja techniczna jest dla Was niejasna, warto zająć się także analizą rozmaitych testów wydajnościowych, które w najlepszy możliwy sposób ukazują potencjał, jaki wyróżniają się poszczególne podzespoły.

W przypadku procesorów, najlepiej analizować dane pochodzące z platformy Cinebench R15. Omawiany układ uzyskał w niej 96 punktów w trybie jednowątkowym i 334 punktów w trybie wielowątkowym. Doskonale pokazuje to, że mamy do czynienia z urządzeniem do użytku domowego, związanego z obsługą niewymagających programów.

AMD A12-9800 – porównanie z innymi modelami

Opłacalność zakupu procesora najlepiej sprawdzić poprzez porównanie go z innymi modelami z tej samej kategorii. W zestawieniu znalazło się miejsce dla jednego układu Intela oraz kolejnego od AMD.

Porównanie procesorów

Jak widać, omawianemu układowi nieco brakuje do niezwykle popularnego modelu Intel Pentium G4560. Różnice nie są jednak tak duże, byśmy mogli powiedzieć, że oba procesy dzieli przepaść. A12-9800 znajduje się więc mniej więcej w środki stawki na półce tanich układów CPU.

AMD A12-9800 – w jakich komputerach?

Na koniec warto jeszcze wskazać zestawy, w których procesor A12-9800 jest montowany. Znajdziemy go przede wszystkim w serii Lenovo IdeaCentre 510-15ABR, a więc w komputerach do użytku domowego.

Korzystają one między innymi z szybkiej pamięci DDR4 i pojemnych dysków talerzowych. Warto decydować się na konfiguracje wyposażone w dedykowaną kartę graficzną. Mowa tu o wspomnianej już jednostce AMD Radeon RX 560, która zdecydowanie rozszerza możliwości sprzętu. Ceny zestawów od Lenovo wahają się od 1346,50 zł do 23641,11 zł.

Jeżeli nie chcemy wydać dużo i poszukujemy układu, który poradzi sobie z obsługą podstawowych programów, model AMD A12-9800 okaże się dobrym wyborem. Zwłaszcza że pobiera on niewiele energii.

Udostępnij
5,0
2 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Bazowa częstotliwość taktowania – 80 GHz
Częstotliwość taktowania turbo – 20 GHz

No konkretny procesor - chociaż dziwi, że w Turbo ma mniejsze taktowania niż normalnie ;)
Specjalista Morele | 08:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.