Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/akcesoria-do-laptopa-jak-wybrac-co-kupic-polecane-akcesoria/456/ 2017-05-08 15:16:17.000000

Akcesoria do laptopa - jak wybrać? co kupić? Polecane akcesoria.

Wybieramy dobre akcesoria do notebooka!

Zdarza się, że po upływie gwarancji na zakupionego notebooka i jego akcesoriów, nagle okazuje się, że trzeba zaopatrzyć się w nowy zasilacz lub akumulator.

Na co jednak zwrócić uwagę przy ich wyborze? Czy zawsze trzeba wybierać markowy sprzęt, by mieć pewność, że nie uszkodzi notebooka?

Zasilacz do laptopa

Jest to najprawdopodobniej jedna z najczęściej wymienianych części z zestawu notebooka. Sam wybór zasilacza wydaje się dość łatwym zadaniem, szczególnie gdy chce kupić się identyczny jak poprzedni. Jednak nie zawsze trzeba wydawać duże kwoty na markowe akcesoria do laptopa, by móc bez zmartwień naładować notebooka. Czasem konieczne jest dokupienie dodatkowego zasilacza, który znajdzie się na stałe w pracy lub przyda się w podróży.

Informacje teoretyczne

Zasilacz można opisać za pomocą kilku parametrów. Wszystkie z nich odnoszą się do prądu:

  • napięcie wyjściowe – wartość jest podawana w voltach (V) i powinna być identyczna jak ta podana na notebooku. Dopuszcza się różnicę 1 V pomiędzy zasilaczem a laptopem.
  • natężenie – jednostką opisującą parametr jest amper (A) i oznacza maksymalne obciążenie prądowe dla zasilacza. W tym przypadku wartość podana na zasilaczu powinna być równa lub większa od tej przedstawionej na laptopie. Im większe natężenie, tym lepiej.
  • moc – oznacza maksymalną moc dostarczaną przez zasilacz. Podana wartość (w watach) nie może być za niska, dlatego im większa moc, tym lepiej.

Najlepsze akcesoria do laptopów.

 

Wtyczka

Mnogość modeli notebooków oraz różnych rozwiązań stosowanych przez producentów wymusza na użytkownikach laptopów rozwagę i uwagę w wybieraniu nowego modelu zasilacza. Komputery, nawet tego samego producenta, ale innych serii, mogą różnić się kształtem oraz wymiarami wtyczki. Końcówki zasilaczy opisywane są za pomocą dwóch parametrów:

  • średnicy zewnętrznej
  • średnicy wewnętrznej

Należy sprawdzić oba wymiary na starszym zasilaczu. Jeśli nie jest to możliwe, należy wziąć suwmiarkę i dokonać odpowiednich pomiarów.

Długość kabla

Jest to parametr, który zależy od indywidualnych preferencji oraz miejsc, w których się przebywa. Zbyt krótki kabel może uprzykrzyć pracę w poszukiwaniu miejsca o odpowiedniej odległości od gniazdka elektrycznego.

Waga i rozmiar

Zasilacze nie należą do najlżejszych elementów wyposażenia notebooka. Jeśli poszukuje się zasilacza podróżnego, to przede wszystkim właśnie waga i rozmiar powinny odgrywać ważną rolę. Zasilacz powinien być lekki, by nie obciążać kręgosłupa dodatkowym ciężarem, a także mieścić się w podróżnej torbie. Nadal jednak musi być to sprzęt dopasowany parametrami do modelu notebooka.

Zamienniki a oryginalne zasilacze

Producenci zalecają, by kupować oryginalne zasilacze. Jest to oczywiście najbezpieczniejsze rozwiązanie – wystarczy znać model swojego notebooka, by kupić odpowiedni sprzęt. Jednak nie zawsze dysponuje się odpowiednią ilością gotówki lub też ma się dostęp do oryginalnych zasilaczy. Wtedy z pomocą przychodzą tzw. zamienniki. Należy jedynie pamiętać, że są one cięższe, co przy laptopie o dużych rozmiarach może mieć dość duże znaczenie. Warto również, przy wyborze zasilacza danej firmy, dowiedzieć się o opinie albo obecnych użytkowników, albo specjalistów w sklepie.

Zasilacze uniwersalne

Jest to rozwiązanie, z którego warto skorzystać, gdy w domu znajduje się więcej niż jeden notebook. Dzięki dodatkowym, wymiennym wtyczkom, bez problemu wybierze się właściwą, a tym samym nie trzeba kupować wielu zasilaczy do różnych laptopów.

Zasilacze samochodowe

Przy codziennym pokonywaniu samochodem długich tras, zachodzi czasem konieczność dokupienia zasilacza samochodowego. Jest to specjalna ładowarka o napięciu wejściowym 12 V oraz wtyku umożliwiającym podłączenie jej do gniazda zapalniczki.

Napięcie wejściowe a wyjściowe zasilacza

Napięcie wejściowe zależy od gniazdka, do którego zostanie podłączony zasilacz. Jeśli jest to gniazdo zapalniczki samochodowej musi ono wynosić 12 V, jeśli w mieszkaniu w Polsce – 230 V. Z kolei napięcie wyjściowe musi zostać dobrane do konkretnego modelu notebooka.

Pokrowiec na zasilacz

Jest to dodatek, który pozwoli zachować porządek zarówno w podróży jak i w mieszkaniu, gdy notebook nie jest używany. Niektórzy sprzedawcy dołączają go jako gratis, inni włączają do oferty jako samodzielny produkt.

Zewnętrzna klawiatura do laptopa

Najczęściej kupno dodatkowej klawiatury do laptopa mija się z celem. Jednak są sytuacje, kiedy warto wyposażyć się w dodatkowy sprzęt:

  • gdy konieczne jest podłączenie zewnętrznego monitora, a laptop pozostaje zamknięty by nie rozpraszać uwagi.
  • gdy fabryczna klawiatura notebooka jest niewygodna i męczy dłonie przy długiej pracy.
  • gdy laptopa stawia się daleko od siebie (np. podłącza do telewizora), a nadal konieczna jest kontrola pracy systemu czy sterowanie odtwarzaczem multimedialnym.

Powyżej zostały przedstawione trzy najczęstsze powody kupowania dodatkowej klawiatury. Dobór właściwego modelu został przedstawiony w osobnym poradniku. Jednak w przypadku kupowania klawiatury do laptopa najlepiej zdecydować się na urządzenie bezprzewodowe, nieograniczające ruchu oraz pozwalające odejść od laptopa na pewną odległość. Warto również zwrócić uwagę na komfort użytkowania oraz profil klawiszy.

Baterie (akumulatory) do laptopów

Zdarza się, że baterie do laptopów nie służą najlepiej, spada im żywotność i nie pozwalają długo pracować z dala od gniazdka elektrycznego, co odbija się na komforcie użytkowania. Czasem potrzebny jest akumulator, który będzie pełnił rolę zapasowego źródła energii. W każdym przypadku należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Pojemność baterii

Im większa pojemność, tym lepiej. Dlatego przy zakupie nowej baterii warto spojrzeć, z ilu komór składa się akumulator. Najlepiej wybierać modele 8- lub 9-komorowe. Dodatkowo warto dowiedzieć się o deklarowaną przez producenta pojemność, która jest podawana w mAh.

Dodatkowa bateria

Jest to rozwiązanie dla wszystkich osób, które dużo czasu spędzają w podróży lub pracy w terenie. Zewnętrzna bateria pozwala na dłuższe korzystanie bez obawy o zbyt szybkie wyczerpanie źródła energii. W tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na mocowanie oraz czy dany model notebooka umożliwia użytkowanie zewnętrznego akumulatora. Najczęściej stosowane rozwiązania przez producentów to umieszczenie baterii:

  • w miejsce napędu
  • na spodzie notebooka.

Zamiennik czy oryginał

Podobnie jak w przypadku zasilaczy, tak i akumulatory można spotkać jako zamienniki jak i oryginalne części laptopa. W pierwszym przypadku bateria jest tańsza, jednak jej kupo wiąże się z pewnym ryzykiem. Zamiennik może okazać się kiepskiej jakości i charakteryzować się niedopracowaniem. Przy zakupie nieoryginalnej części należy sprawdzić napięcie starej baterii i wybrać model z taką samą wartością.

Kupno oryginalnych baterii to gwarancja idealnie dopasowanego akumulatora oraz zastosowania ogniw dobrej jakości. Niestety, wiąże się to z wysoką ceną, co może odstraszyć osoby o ograniczonym budżecie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)