Udostępnij
Skomentuj

Akcesoria dla gracza komputerowego – jak wybrać?

Akcesoria dla gracza sprawiają, że jego stanowisko staje się funkcjonalne. Jakie gadżety dla gracza wybrać?

Akcesoria dla gracza komputerowego pozwalają czerpać jak najwięcej radości z wirtualnej rozrywki. Doskonale zdaje sobie sprawę z tego każdy pasjonat gier komputerowych. Odpowiedni sprzęt jest szczególnie ważny w przypadku profesjonalistów, dla których granie stało się nie tylko dobrą zabawą, ale źródłem dochodu. Co bardzo istotne, również osoby grające wyłącznie hobbystycznie zdają sobie sprawę, jak wiele zmieniają dobrze dobrane akcesoria.

Z naszego artykułu dowiesz się, jakie wymagania powinny spełniać dobre gadżety i peryferia gamingowe. Podpowiadamy również na co warto zwrócić szczególną uwagę niezależnie od tego, czy planujesz zrobić prezent komuś, czy samemu sobie zapewnić najlepszej jakości akcesoria do stanowiska gamingowego.

Akcesoria dla gracza – jakie wybrać, by wygrywać?

Podstawowe akcesoria dla gracza są doskonale znane wszystkim użytkownikom komputerów, nie tylko miłośnikom wirtualnej rozrywki. Należą do nich klawiatura, myszka, podkładka, mikrofon, słuchawki czy pad. Jeszcze do niedawna ich cechą wspólną była relatywnie wysoka cena. Akcesoria dedykowane graczom, z uwagi na zastosowanie materiałów wyższej jakości czy bardzo popularnego podświetlenia RGB były zdecydowanie droższe od sprzętów dedykowanych użytkownikom domowym czy biurowym. Z uwagi na rosnącą konkurencję udało się odwrócić ten trend, przez co współcześnie sprzęt dla graczy można kupić za rozsądną cenę.

Przyjrzyjmy się pokrótce temu, co powinniśmy wymagać od poszczególnych gadżetów dla gracza. W tekście pojawią się również rekomendacje urządzeń, na które szczególnie warto zwrócić uwagę, zwłaszcza mając na uwadze stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Myszka gamingowa

Myszka dla gracza to absolutnie podstawowy sprzęt, który musi znaleźć się na każdym biurku wykorzystywanym do grania w gry komputerowe. To właśnie ona ma istotny wpływ nie tylko na przyjemność z gry, ale również na precyzję w rejestrowaniu ruchów dłoni gracza. Jakość myszki może wpłynąć na ostateczny sukces w grze, zwłaszcza gdy gramy na poziomie nieco wyższym niż początkujący.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze myszki do gier? Tym kilku aspektom z pewnością warto przyjrzeć się bliżej:

  • rozdzielczość: dobrej jakości myszy gamingowe mogą zapewniać maksymalną czułość od ok. 8000 DPI do nawet ponad 25600 DPI. Szeroki zakres pozwoli Ci lepiej dopasować ustawienia do rodzaju gry i preferencji sterowania;
  • oprogramowanie towarzyszące: bardzo ważne uzupełnienie myszek dla graczy. Umożliwia tworzenie makr i przypisywanie ich do wybranych przycisków. Pozwala również ustawić czułość myszki, by zoptymalizować ją pod kątem specyfiki konkretnej gry czy programu;
  • dodatkowe przyciski: to już mocno indywidualna kwestia, która zależy wyłącznie od upodobań gracza. Są bowiem takie gry, które nie wymagają żadnego dodatkowego przycisku, podczas gdy w innych przydałoby się ich co najmniej kilka. Czym się kierować? Przede wszystkim tym, w co gramy najczęściej. Myszka z bardzo dużą ilością przycisków może okazać się przerostem formy nad treścią, przez co w niektórych zastosowaniach może się nie sprawdzić;
  • materiały wykończeniowe: podczas długiej i intensywnej rozgrywki dłoń zaczyna się pocić. Aby myszka pewnie leżała w dłoni i nie wysuwała się podczas decydujących momentów, warto, by gryzoń był wyposażony w antypoślizgowy materiał, szczególnie w najbardziej newralgicznych miejscach.

Osobną kwestią jest sposób podłączenia myszki do komputera. Jedni gracze preferują myszki przewodowe, podczas gdy inni chcieliby korzystać wyłącznie z bezprzewodowych. Którzy mają rację? Współcześnie odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista i jednoznaczna. Problem dużych opóźnień przy wykorzystaniu technologii bezprzewodowej został już praktycznie wyeliminowany, dlatego należy skupić się wyłącznie na aspektach użytkowych. Co do zasady bezprzewodowa myszka dla graczy będzie wygodniejsza, jednak dość sporym kosztem. Myszki bezprzewodowe dla graczy są zauważalnie droższe, dlatego przy zakupie trzeba przeznaczyć na ten cel większy budżet. Dodatkowo trzeba pamiętać o ich regularnym ładowaniu, by nie dopuścić do rozładowania się myszki w nieprzewidzianym momencie, zwłaszcza wtedy, gdy będzie najbardziej potrzebna.

Na jakie myszki bezprzewodowe warto zwrócić uwagę? Z naszej strony rekomendujemy przyjrzenie się ofercie marki PREYON. Znajdziemy tam zarówno bardzo ciekawą propozycję przewodową – PREYON Condor Classic, jak i interesujący model bezprzewodowy, którym jest PREYON Owl Wireless. Obydwie konstrukcje odznaczają się bardzo korzystnym stosunkiem ceny do oferowanych możliwości, a to wcale nie koniec ich zalet. Solidne wyposażenie i jakość wykonania to gwarancja komfortowego grania przez wiele długich godzin.

Klawiatura gamingowa

To kolejny z podstawowych elementów wyposażenia biurka gracza. W przeciwieństwie do tradycyjnych klawiatur, których podstawowym przeznaczeniem jest praca biurowa i codzienna obsługa komputera, klawiatura dedykowana graczom została udoskonalona w wielu względach. Najważniejszym z nich jest jej konstrukcja. Obecnie większość klawiatur gamingowych to klawiatury mechaniczne, gdzie membranę zastąpiono fizycznymi przełącznikami. W porównaniu do typowej klawiatury membranowej, klawiatura mechaniczna zapewnia nieporównywalnie wyższą precyzję i komfort użytkowania, co docenią nie tylko gracze, ale również ci, którzy często pracują z edytorem tekstu.

Nie należy jednak zupełnie skreślać klawiatur membranowych. Wciąż istnieje grupa graczy, którzy z różnych przyczyn nie chcą zmieniać przyzwyczajeń i pozostają przy doskonale im znanym rozwiązaniu. Z myślą o nich najwięksi producenci wciąż produkują klawiatury membranowe dla graczy, których największym atutem, w porównaniu do modeli mechanicznych, jest zauważalnie niższa cena.

Klawiatura gamingowa występuje w kilku różnych rozmiarach. Najczęściej spotkać można klawiatury pełnowymiarowe, które wielkością nie różnią się od modeli biurowych. Coraz większą popularność zyskują klawiatury produkowane w mniejszych rozmiarach, pozwalające na zaoszczędzenie większej ilości miejsca na biurku. Ma to niebagatelne znaczenie zwłaszcza w tych grach, gdzie wymagana jest wysoka precyzja ruchów myszką. Dodatkowa przestrzeń na mysz pozostaje wówczas kwestią na wagę złota.

Do najpopularniejszych modeli klawiatur mniejszych niż standardowe zalicza się klawiatura gamingowa TKL, czyli pozbawiona bloku numerycznego. Sporym zainteresowaniem cieszą się również klawiatury 60%, gdzie zrezygnowano również z klawiszy znajdujących się nad strzałkami. W niektórych z nich wyeliminowano także same strzałki, zastępując je skrótami klawiszowymi.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając klawiaturę dla graczy? Między innymi na podświetlenie LED RGB czy wyposażenie dodatkowe, takie jak gniazdo USB czy pokrętło do regulacji głośności.

W ofercie sklepu internetowego Morele znaleźć można klawiatury gamingowe marki PREYON. Szczególnie warto przyjrzeć się modelowi PREYON Red Blitz Claw Gateron Red. To kompletnie wyposażona klawiatura TKL, w której zastosowano sprawdzone i niezawodne przełączniki marki Gateron o charakterystyce pracy sprzyjającej graczom. Warto również przekonać się o możliwościach modelu bezprzewodowego – PREYON Brown All Claw Gateron Brown Hot Swap, który może obsłużyć nawet do trzech urządzeń wykorzystujących technologię Bluetooth.

Gadżety gamingowe do komputera – dodatkowe akcesoria dla graczy

Myszka i klawiatura gamingowa to nie jedyne akcesoria dla gracza komputerowego. Do PC można wykorzystać jeszcze inne peryferia, które urozmaicą doznania podczas rozgrywek. Co szczególnie może być warte Twojej uwagi?

Kierownica do PC

Dla miłośników wyścigów samochodowych kierownica do PC będzie koniecznym sprzętem gamingowym. W końcu takie akcesoria pomagają poczuć się, jakby faktycznie prowadziło się prawdziwe sportowe auto. Do wyboru na rynku są zarówno proste oraz tanie kierownice, jak i zaawansowane zestawy do gier, w skład których wchodzą:

  • pedały – w najdroższych zestawach, znajduje się cały komplet, czyli trzy pedały (sprzęgło, gaz i hamulec), identyczne jak w prawdziwym samochodzie,
  • dźwignia zmiany biegów,
  • system sprzężenia zwrotnego/wibracje – ma za zadanie zwiększyć realizm gry, odzwierciedlając nierówności w terenie czy drgania wywoływane szybką jazdą i manewrami. Wibracje stosowane są w najtańszych konstrukcjach i są tak naprawdę namiastką systemu implementowanego w zaawansowanych konstrukcjach.

Przed dokonaniem zakupu warto zwrócić uwagę nie tylko na to, co dokładnie zawiera zestaw. Kluczowa będzie kompatybilność sprzętu. Kierownice mogą być przeznaczone do komputerów stacjonarnych, ale też do konsol PlayStation i Xbox.

Pad do PC

Choć gamepad najczęściej spotykany jest w konsolach, zdarza się, że zaopatrują się w niego również pasjonaci gier PC. Przy niektórych tytułach sprawdzają się one lepiej niż połączenie klawiatury i myszki. Do tego dochodzi przyzwyczajenie – osoby, które wiele czasu spędziły na korzystaniu z PlayStation czy Xboxa, zdecydowanie lepiej mają opanowane użytkowanie pada. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby był to gadżet dla gracza komputerowego.

Tego rodzaju sprzęt dla graczy najczęściej kupują miłośnicy np. Need For Speed, Pro Evolution Soccer, czy FIFA. Są też tytuły z innych gatunków, w które wygodniej grać za pomocą pada – przykładem może być seria Dark Souls. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów gamepadów kompatybilnych z PC, które z łatwością można dopasować do własnych potrzeb.

Słuchawki gamingowe

Słuchawki dla graczy to świetne uzupełnienie zestawu do gier komputerowych. Pozwalają odizolować się od dźwięków w domu, a jednocześnie zapewniają spokój pozostałym domownikom przed ciągłymi hałasami i muzyką. Przede wszystkim jednak dobrej jakości słuchawki gamingowe przenoszą w świat gier i umożliwiają wczuć się w ich klimat.

Jakie słuchawki gamingowe są najczęściej wybierane przez graczy? Najlepsze słuchawki do gier to z pewnością takie, które zapewniają bardzo dobrą jakość dźwięku. To jednak nie wszystko. Równie ważny – szczególnie wśród profesjonalnych graczy – jest wbudowany mikrofon. Komunikacja podczas sieciowych rozgrywek bywa kluczowa, dlatego sprzęt dla gracza powinien umożliwiać wyraźny dialog między uczestnikami. Koniecznie zwróć uwagę na takie parametry techniczne jak m.in.: pasmo przenoszenia słuchawek i mikrofonu, czułość oraz impedancja.

Specyfikacja to jedno, ale słuchawki gamingowe powinny być także wygodne – nawet przy nieustannym noszeniu przez kilka godzin. W związku z tym preferowane są zazwyczaj większe modele z miękkimi poduszkami otaczającymi całe ucho. Warto też dodać, że coraz popularniejszą opcja są słuchawki bezprzewodowe gamingowe. Brak kabla zapewnia komfort podczas prowadzenia ważnych rozgrywek sieciowych, a współczesne modele charakteryzują się bardzo długim czasem pracy na baterii.

Jakie słuchawki gamingowe warto wybrać, by spełniły pokładane oczekiwania? Ciekawą specyfikacją wyróżnia się model PREYON Hurricane Fly. Jego charakterystyka zapewnia realistyczne odwzorowanie efektów dźwiękowych, co znacząco zwiększa wrażenia podczas grania w ulubione gry. Alternatywą może być model PREYON Breeze Fly, który jest nieco tańszy. Choć korzysta wyłącznie z łączności przewodowej, wciąż oferuje wystarczająco wysoką wygodę użytkowania, by bez problemu korzystać z niego na codzień.

Akcesoria dla graczy na biurko, czyli gadżety do stanowiska gamingowego

Powyżej opisane akcesoria są na biurku gracza po prostu niezbędne. Warto jednak zadbać o to, by stanowisko gamingowe było jeszcze bardziej kompletne. Co powinno się na nim znaleźć, by w pełni korzystać z posiadanego sprzętu i cieszyć rozrywką gwarantowaną przez różnorodne gry komputerowe? Rzućmy okiem na asortyment sklepu internetowego.

Podkładka gamingowa

Niezbędnym dodatkiem, zwiększającym komfort korzystania z myszki i klawiatury są oczywiście podkładki gamingowe. Choć myszki optyczne działają na wielu różnych powierzchniach, te mogą mieć wpływ na precyzję rejestracji ruchów. Z pomocą przychodzą podkładki, dzięki którym myszka może pracować dokładnie tak, jak chciałby tego użytkownik.

Czym powinny charakteryzować się dobrej jakości podkładki gamingowe? Producenci dbają m.in. o to, aby były wyposażone w antypoślizgowe gumy, które zapobiegają ślizganiu przy gwałtownych i szybkich ruchach. Sam materiał może być różny i powinien zostać dobrany do typu myszki. Przykładowo najtrwalsze podkładki są wykonane z metalu, choć wcale nie muszą okazać się tymi najbardziej praktycznymi. Optymalnym wyborem najczęściej są podkładki tekstylne. Są przyjemne w dotyku i łatwe w utrzymaniu czystości.

Fotel gamingowy

Dobrze przygotowane stanowisko gamingowe musi być także wyposażone w wysokiej jakości siedzisko. Bowiem komfort rozgrywania zaciętych pojedynków w ulubionych grach jest bardzo ważny, zwłaszcza gdy spędza się przy komputerze wiele godzin w ciągu dnia. Produkt lepszej klasy – oprócz zapewniania relaksującej pozycji przy biurku – zabezpiecza Twój kręgosłup, ponieważ gwarantuje mu prawidłowe ułożenie w pozycji siedzącej. To oczywiście przekłada się na zmniejszenie ryzyka występowania bólów pleców po zakończeniu rozrywki multimedialnej.

Co ważne, wybór foteli gamingowych jest bardzo szeroki, co może znacząco przytłoczyć Cię w trakcie zakupów. Tańsze propozycje nie muszą być od razu spisane na straty, lecz istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą mało komfortowe. Warto więc nie ryzykować, lecz wybierać produkty popularnych marek, które zbierają pozytywne opinie wielu użytkowników. Jednym z takich produktów jest fotel gamingowy Genesis Nitro 720 w czarno-różowym kolorze – w sam raz dla gamerki, która szuka solidnego rozwiązania na dłuższy czas łączącego wygodę i świetny design. Liczne regulacje wpływają na uniwersalność tego siedziska, ponieważ bez względu na swój wzrost dostosujesz tę konstrukcję do swoich potrzeb – czytaj: zawsze będziesz siedział wygodnie. W dodatku dołączone poduszki potęgują przyjemność grania. Na jednej oprzesz swoją głowę. Lędźwiowa natomiast zadba o ułożenie dolnej części kręgosłupa, która jest zwykle narażona na ból.

Fotel Genesis Nitro 720 czarno-różowy

Fotel Genesis Nitro 720 czarno-różowy

Stojak na słuchawki gamingowe

Skoro w dodatkowych akcesoriach dla graczy wspomnieliśmy o słuchawkach gamingowych, to doskonałym uzupełnieniem na biurko może być specjalny stojak. Taki gadżet nie tylko pozwala zachować porządek, dzięki możliwości odkładania sprzętu na wyznaczone miejsce. Niektóre stojaki na słuchawki stanowią też oryginalną ozdobę do stanowiska gamingowego – szczególnie te z podświetleniem RGB. Co więcej, na rynku dostępne są modele wyposażone w wejścia USB, które umożliwiają np. ładowanie urządzenia mobilnego.

Figurki kolekcjonerskie

Czy figurki kolekcjonerskie są istotnym elementem wyposażenia gracza komputerowego? z całą pewnością nie jest to coś, co wpływa na wygodę czy komfort grania. Nie można jednak przechodzić koło nich obojętnie, gdyż istotnie wpływają na to, jak pomieszczenie gracza wygląda. Niejeden gracz przyzna, że po prostu lubi dekorować pokój figurkami przedstawiającymi ulubione postaci z gier czy filmów, dlatego nie można się dziwić, że cieszą się tak wielką popularnością. Zwłaszcza, gdy mowa o najpopularniejszych z figurek, czyli popularnych Funko POP.

Obok figurek kolekcjonerskich często znajdziemy różne inne akcesoria towarzyszące grom, zwłaszcza edycje kolekcjonerskie ulubionych tytułów danego gracza.

Mikrofon

To bardzo istotny element dla tych, którzy nie tylko lubią grać, ale również komentować wydarzenia na wirtualnym polu bitwy czy transmitować swoje zmagania w sieci. Współcześni widzowie streamerów i letsplayerów traktują wysoką jakość dźwięku jako coś oczywistego, dlatego każdy, kto planuje transmitować musi o niej pamiętać.

Wszędzie tam, gdzie istotna jest jakość rejestrowanego głosu gracza sprawdzi się mikrofon PREYON USB Eagle Scream. Nie tylko bardzo dobrze prezentuje się na stanowisku gracza, ale przede wszystkim wzorowo wywiązuje się ze swojego podstawowego zadania zapewniając zauważalny wzrost jakości dźwięku. Co bardzo istotne oferowane jest w kompletnym zestawie sprzedażowym, przez co można korzystać z niego bez konieczności zaopatrywania się w dodatkowe akcesoria, takie jak ramię.

O czym jeszcze warto pamiętać? Chociażby o fotelu gamingowym, który zapewni wygodę na stanowisku gracza nawet podczas wielogodzinnych posiedzeń przed ulubioną grą. Im stanowisko gracza jest bardziej kompletne i wygodne, tym przyjemniej jest z niego korzystać, a przecież w gry gramy właśnie dla przyjemności.

Udostępnij
5,0
9 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

bardzo fajny artykuł , ja mam klawiaturę i mysz Krypton 555 z genesisa jestem bardzo zadowolona z tego sprzętu
Specjalista Morele | 15:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.