Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Akcesoria dla gracza komputerowego - jak wybrać?

Poniżej przedstawiamy zestawienie najlepszych akcesoriów dla graczy. Stanie się pomocne podczas zakupów.

Każdy pasjonat gier komputerowych wie, że aby czerpać jak najwięcej radości z rozgrywek, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt. Szczególnie ważne jest to w przypadku profesjonalistów, którzy z gier komputerowych zrobili swój sposób na życie. Jednak również osoby zajmujące się tym jedynie hobbystycznie zdają sobie sprawę, że odpowiednie akcesoria znacząco poprawiają jakość gry. Do najważniejszych z nich należą:

Są to serie sprzętu przygotowywanego przez wyspecjalizowane firmy, które dbają o bezpieczeństwo użytkowania, wysoki komfort oraz satysfakcję. Do tego są to najczęściej urządzenia wydawane w limitowanych seriach inspirowanych najlepszymi tytułami na rynku. Choć kosztują więcej niż przeciętna, domowa myszka, to ich atuty, mogą przeważyć przy odniesieniu zwycięstwa. W poniższym poradniku zostaną pokrótce opisane poszczególne akcesoria – ich parametry, zalety i cechy, które czynią je najlepszymi na rynku.,

Myszki dla gracza

Można je  podzielić na te standardowe oraz  bezprzewodowe myszki dla graczy. Wybór konkretnego rodzaju zależy do indywidualnych upodobań użytkownika. W większości przypadków wraz z ceną rośnie funkcjonalność, jakość oraz futurystyczny wygląd. Najważniejsze jednak, by zwrócić uwagę na kilka dość istotnych szczegółów, które wpływają na komfort podczas gry:

 • rozdzielczość – powinna kształtować się na minimalnym poziomie 1600 dpi, co zapewni wysoką precyzję działania. Im wyższa rozdzielczość, tym dokładniej będzie działać myszka.
 • oprogramowanie – bardzo ważne uzupełnienie myszek dla graczy. Umożliwia tworzenie makr i przypisywanie ich do wybranych przycisków. Pozwala również ustawić częstotliwość przesyłania sygnału w celu dopasowania go do rodzaju gry.
 • większa liczba przycisków – jak w każdym przypadku należy znać umiar, gdyż ich zbyt duża liczba może jedynie zmniejszyć komfort, a nie poprawić jakość gry. Niemniej, kilka dodatkowych przycisków (5-7) pozwoli zwiększyć funkcjonalność myszki, a tym samym wykonywać dodatkowe operacje.
 • antypoślizgowy materiał – podczas długiej i intensywnej rozgrywki, dłoń zaczyna się pocić. Aby myszka pewnie leżała w dłoni i nie wysuwała się podczas decydujących momentów, warto, by gryzoń był wyposażony w antypoślizgowy materiał, szczególnie w najbardziej newralgicznych miejscach.

Inne ciekawe funkcje i dodatki, które przydadzą się już zaawansowanym graczom, którzy nie szukają oszczędności to:

 • możliwość zmiany rozdzielczości w locie
 • wbudowana pamięć, dzięki której zapamiętywane są ustawienia
 • możliwość wyważenia myszy za pomocą specjalnych ciężarków

Natomiast takie cechy jak technologia działania (optyczna czy laserowa) oraz rodzaj transmisji (przewodowa lub bezprzewodowa) zależą tak naprawdę od indywidualnych preferencji użytkownika i jego dotychczasowych doświadczeń. Przewagą myszy przewodowych jest przede wszystkim ciągła gotowość do działania – baterie nie rozładują się w najmniej oczekiwanym momencie. Należy również pamiętać, by nie wybierać najtańszych modeli, gdyż mogą wystąpić niepożądane zjawiska jak interpolacja rozdzielczości czy akceleracja. Przy normalnym użytkowaniu nie zwraca się na nie najczęściej uwagi, jednak przy szybkich grach, gdzie ważna jest natychmiastowa reakcja takie zjawiska mogą zirytować.

Podkładki i ślizgacze

Podkładki pod mysz są niezbędnym elementem wyposażenia każdego gracza. Myszki stworzone z myślą o gracza muszą mieć wytrzymałe, najlepiej teflonowe ślizgacze, które pozwolą na precyzyjne, dokładne ruchy na różnych powierzchniach. Wpływają również na płynność ruchu oraz zmniejszają zużycie podkładek. Myszy dobrej klasy są już najczęściej w nie wyposażone. Można je także dokupić osobno do każdego rodzaju gryzonia.

Niezbędnym dodatkiem są oczywiście podkładki. Choć myszki optyczne działają na wielu różnych powierzchniach nie zawsze ich ruchy są płynne i dokładne. Z pomocą przychodzą podkładki zaprojektowane z myślą o wymagających użytkownikach. Dobre produkty są przede wszystkim wyposażone w antypoślizgowe gumy, które zapobiegają ślizganiu przy gwałtownych i szybkich ruchach. Sam materiał może być rożny i powinien zostać dobrany do typu myszki. Najbardziej trwałe podkładki są wykonane z metalu i świetnie sprawdzają się jako podłoże pod myszki laserowe.

Klawiatury dla graczy

Specjalnie zaprojektowana klawiatura dla graczy ma bardzo dużo plusów. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

 • ma dużo dodatkowych funkcji „pod ręką”
 • większa dokładność
 • wyższa szybkość reakcji
 • zwiększona ergonomiczność

Kupując klawiaturę dla graczy, która sprawdzi się podczas emocjonujących pościgów czy decydujących starć z wrogiem, należy zwrócić uwagę na:

 • rozmiary i rozkład klawiszy – zdarza się, że niektóre przyciski jak Enter, Spacja czy Shift są ściśnięte, zbyt małe/krótkie, a przez to utrudniają grę.
 • dodatkowe klawisze (nie tylko multimedialne) – umożliwiają przypisanie i zaprogramowanie funkcji lub kombinacji klawiszy, co w połączeniu z spersonalizowaną myszką może w znacznym stopniu ułatwić rozgrywkę.
 • podświetlenie – ułatwia nocne granie. Warto sprawdzić, czy klawiatura pozwala na kilkustopniową regulację.
 • obsługa kilku klawiszy jednocześnie – minimum to 5 klawiszy. Droższe konstrukcje pozwalają na wciśnięcie nawet kilkunastu przycisków jednocześnie.
 • dodatkowe wyposażenie – np. hub USB, złącze audio, organizer kabli, podpórka pod nadgarstki. Ciekawym dodatkiem są ekrany LCD, które wyświetlają najważniejsze informacje zarówno dotyczące systemu jak i gier.

Kierownice do graczy

Amatorom wyścigów samochodowych oprócz klawiatury, czy słuchawek dla graczy z pewnością przyda się kierownica. Pozwala ona graczom poczuć się jak na prawdziwym torze wyścigowym. Do wyboru mają oni proste i tanie kierownice, lub zaawansowane zestawy do gier, w skład których wchodzą:

 • pedały – w najdroższych zestawach, znajduje się cały komplet, czyli trzy pedały (sprzęgło, gaz i hamulec), identyczne jak w prawdziwych autach.
 • dźwignia zmiany biegów
 • system sprzężenia zwrotnego/wibracje – ma za zadanie zwiększyć realizm gry, odzwierciedlając nierówności w terenie czy drgania wywoływane szybką jazdą i manewrami. Wibracje stosowane są w najtańszych konstrukcjach i są tak naprawdę namiastką systemu implementowanego w zaawansowanych konstrukcjach.

Słuchawki dla graczy

Słuchawki dla graczy to świetne uzupełnienie zestawu do gier komputerowych. Pozwalają się odizolować od dźwięków w domu, uchronić domowników przed ciągłymi hałasami i muzyką, a przede wszystkim przenoszą w świat gier i umożliwiają wczuć się w ich klimat. Słuchawki dla graczy charakteryzują się m.in.:

 • większymi rozmiarami
 • miękkimi poduszkami otaczającymi całe ucho
 • obecnością mikrofonu (rozwiązanie konieczne dla wielbicieli gier sieciowych)
 • bardzo dobrą jakością dźwięku

Gamepady dla graczy

Choć gamepad najczęściej spotykany jest w konsolach, zdarza się, że zaopatrują się w niego również pasjonaci gier komputerowych (także na komputery stacjonarne). Często sprawdzają się one lepiej niż połączenie klawiatury i myszki.  Gamepady najczęściej kupują miłośnicy gier takich jak Need For Speed, Pro Evolution Soccer, czy FIFA. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów gamepadów, które z łatwością można dopasować do własnych potrzeb.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.