Udostępnij
Skomentuj

Zotac ZBOX – recenzja, dane techniczne, czy warto?

Na rynku znaleźć można niezwykle zróżnicowane komputery stacjonarne z serii Zotac ZBOX. Czy są warte zakupu?

Do czynienia mamy z tak zwanymi urządzeniami typu Mini PC, a więc zestawami o miniaturowych wymiarach, które jednak mają zapewnić dostęp do niezwykle wydajnych podzespołów i bogatego wyposażenia. Wszystko to pozwala na dobór rozwiązania dopasowanego do konkretnych zastosowań.

Polecane komputery

Zotac ZBOX – dane techniczne oraz cena

Producent przygotował aż 8 modeli, które występują na rynku w różnych konfiguracjach sprzętowych. Wszystko to sprawia, że naprawdę jest z czego wybierać. Oczywiście wymaga to od nas zwrócenia uwagi na wiele istotnych elementów.

Zotac ZBOX – dostępne konfiguracje

Jak już zostało wspomniane wcześniej, na rynku znajdziemy aż osiem modeli, które są zróżnicowane pod względem docelowego zastosowanie. Warto więc pokrótce opisać każdy, wskazując jednocześnie na zadania, do realizacji których zostały przystosowane.

 • Zotac ZBOX VR GO – na początek komputer, który został dostosowany przede wszystkim do obsługi technologii VR. Co ciekawe, korzysta on z wbudowanych akumulatorów, dzięki czemu może być wykorzystywany praktycznie wszędzie, bez plączący się kabli. Ze względu na sposób wykonania, wymiary i wagę, model VR GO jest określany mianem komputera-plecaka. Warto nadmienić, że bateria pozwala na obsługę komputera przez 90 minut. Baterie mogą być jednak wymieniane „w locie”, producent zapewnia również dostęp do wygodnej stacji dokującej, przy użyciu której można ładować akumulatory. Jeśli chodzi natomiast o wykorzystywane podzespoły, wybrać musimy między dwoma procesorami z serii Intel Core. W modelach droższych montowany jest układ ósmej generacji, a mianowicie Intel Core i7-8700T, który dysponuje sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2400 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi do 4000 MHz. Korzysta on również z 12 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Warto podkreślić, że układ wyróżnia się obniżonym współczynnikiem TDP – wynosi on zaledwie 35 W. Drugim układem CPU montowanym w komputerze Zotac ZBOX jest model siódmej generacji, Intel Core i7-7700T, który także dysponuje współczynnikiem TDP na poziomie 35 W. Jest to układ czterordzeniowy i ośmiowątkowy, o taktowaniu wynoszącym od 2900 MHz do 3800 MHz. Do tego dochodzi jeszcze 8 MB pamięci podręcznej. Wszystkie dostępne na rynku konfiguracje korzystają z bardzo wydajnej karty graficznej Nvidia GeForce GTX 1070, która dysponuje 8 GB pamięci GDDR. Do tego dochodzi pamięć RAM DDR4 oraz dwa dyski twarde – HDD lub SSD SATA III, do których dochodzi szybki dysk SSD M.2 PCIe.
 • Zotac ZBOX Q – niewielka stacja robocza, który korzysta ze specjalistycznych podzespołów, pozwalających na realizację rozbudowanych projektów, z użyciem najnowszych technologii. Skorzystać możemy z serwerowego procesora Intel Xeon E-2136 (sześć rdzeni i dwanaście wątków) lub postawić na modele bardziej uniwersalne – chodzi o wspomnianych już układ i7-8700T oraz niskonapięciowy procesor Intel Core i5-7200U, który upora się wyłącznie z podstawowymi zadaniami. Co ważne, producent postawił na niezwykle wydajne karty graficzne o profilu specjalistycznym. Mowa o jednostkach Nvidia Quadro. Z trzech modeli montowanych w komputerach Q, najwyższą wydajnością wyróżnia się Nvidia Quadro P5000 z aż 16 GB pamięci GDDR5. Zdecydować możemy się jeszcze na karty P3000 (6 GB pamięci) lub P1000 (4 GB pamięci).
 • Zotac ZBOX Magnus E – tym razem mamy do czynienia z komputerem gamingowym, oczywiście wyróżniającym się kompaktowymi wymiarami. Jak podkreśla producent, sprzęt pozwala także na rozgrywkę VR. Przygotowana konstrukcja ma pozwolić również na swobodną rozbudowę sprzętu, poprzez dodanie nowych kości RAM czy też wymianę dysku twardego. Sercem każdej konfiguracji jest oczywiście karta graficzna. W odsłonach najmocniejszych możemy skorzystać z jednostki Nvidia GeForce RTX 2070, która wykorzystuje aż 8 GB pamięci GDDR6 i jest montowana na przykład w konfiguracjach Zotac ZBOX Magnus EC52070D. Zapewnia ona nie tylko doskonałą wydajność w nowych grach, ale również obsługę technologii Ray Tracingu. W pozostałych wersjach znajdziemy takie karty jak Nvidia GeForce RTX 2060 (6 GB pamięci GDDR6), GTX 1080 (8 GB pamięci GDDR5X, znajduje się między innymi w modelu Zotac ZBOX Magnus EN1080K), GTX 1070 (6 GB pamięci GDDR5), GTX 1060 (3 GB pamięci GDDR5) oraz GTX 1050 (2 GB pamięci GDDR5). Jeśli chodzi natomiast o procesory, wybór dotyczy układów Intela i AMD. Zdecydowanie najwyższą wydajnością wyróżnia się sześciordzeniowy model Intel Core i7-9750H. Dobrać do niego możemy aż 32 GB pamięci RAM.
 • Zotac ZBOX M – komputer wszechstronny, mający sprawdzić się zarówno w środowisku biznesowym, jak i domowym. Uniwersalność działania mają zapewnić między innymi niskonapięciowe procesory Intel Core – w poszczególnych modelach znajdziemy układy i7 (na przykład model i7-8550U), i5 oraz i3. Do tego dochodzą także starsze procesory z serii T oraz jeden HQ (i5-7300HQ). Co ważne, wszystkie oferowany modele komputerów korzystają ze zintegrowanych kart graficznych.
 • Zotac ZBOX P – seria składająca się z najmniejszych oferowanych na rynku urządzeń tego producenta. Komputery są tak niewielkie, że zmieszczą się do kieszeni. Wyróżniają się także minimalnym poborem energii oraz pasywnym chłodzeniem. Wszystko to stało się możliwe do osiągnięcia dzięki wykorzystaniu procesorów Intel Atom oraz Intel Celeron (w konfiguracji Zotac ZBOX PI225 znaleźć można na przykład układ Celeron N3350). Do tego dodać możemy także 4 GB pamięci RAM typu DDR4L oraz pamięć eMMC (pojemność do 64 GB).
 • Zotac ZBOX C – kolejne miniaturowe komputery, które jednak korzystają z lepszych podzespołów. Seria Zotac ZBOX Nano, bo tak też jest nazywana, pracuje z użyciem niskonapięciowych procesorów Intela Core ósmej, siódmej lub szóstej generacji (najmocniejszy jest układ Intel Core i7-8550U), a także niektórych modeli Intel Celeron. Uwagę warto zwrócić między innymi na konfiguracje Zotac ZBOX CI640 z procesorem i5-8250U oraz Zotac ZBOX CI323 z układem Intel Celeron N3150.
 • Zotac ZBOX B – jeszcze jeden komputer, który wykorzystuje niskonapięciowe i dość słabe procesory Intel Celeron. Na rynku znajdziemy między innymi model Zotac ZBOX BI324.
 • Zotac ZBOX PRO – na koniec komputery znacznie większych rozmiarów. Są przystosowane do użytku profesjonalnego, na przykład jako sprzęt medyczny, bankomaty czy też maszyny do gier PC.

Zotac ZBOX – wygląd

Zdecydowana większość oferowanych na rynku komputerów Zotac wyróżnia się kompaktowymi wymiarami, dzięki którym sprawdzą się w każdych niemal warunkach. Uwagę warto zwrócić zwłaszcza na modele najmniejsze – są one często wykorzystane na podobnych zasadach, co urządzenia Raspberry Pi.

Oczywiście oferowane są również urządzenia nieco większe, takie jak chociażby wersje VR GO czy też PRO. Nawet te komputery są jednak mniejsze od wielu rozwiązań konkurencyjnych. Warto wspomnieć także o tym, że komputery Zotac ZBOX są bardzo atrakcyjne pod względem wizualnym. Liczyć możemy na nowoczesne projekty, często urozmaicane poprzez oświetlenie LED. Jeśli natomiast chodzi o zestaw portów i możliwości rozbudowy zestawów, wiele zależy od tego, na który z ośmiu modeli się zdecydujemy.

Zotac ZBOX – cechy

Dla producenta niezwykle ważne stało się dostarczenie na rynek urządzeń, które trafią do bardzo szerokiego grona odbiorców. Właśnie z tego wynika fakt przygotowania aż 8 różnych modeli Zotac ZBOX, należących do kategorii profesjonalnej, biznesowej, gamingowej czy też komputerów miniaturowych. Tak ogromna swoboda wyboru sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć sprzęt dla siebie.

Co równie ważne, komputery z serii ZBOX wyróżniają się wysoką jakością wykonania. Producent zadbał o wykorzystanie obudów z bardzo wytrzymałych materiałów, które zapewniają także efektywną cyrkulację powietrza. Do tego wszystkiego dochodzi wykorzystanie nowoczesnych technologii oraz atrakcyjny design poszczególnych rozwiązań.

Zotac ZBOX – wydajność

Analizując poszczególne podzespoły montowane w konkretnych modelach komputerów, można dojść do wniosku, że największą moc obliczeniową zapewnią konfiguracje Zotac ZBOX Magnus E oraz ZBOX Q. Uwagę warto zwrócić zwłaszcza na procesory Intel Xeon oraz Intel Core dziewiątej generacji.

Na sporą wydajność możemy liczyć także poprzez wykorzystanie specjalistycznych kart graficznych Nvidia Quadro, a zwłaszcza modelu P5000, który uzyskuje doskonałe wyniki w testach diagnostycznych. W programie 3D Mark 11 Performance GPU otrzymał średnią na poziomie aż 20096 punktów, natomiast w 3D Mark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 310648 punktów.

Jeśli jednak zależy Wam przede wszystkim na obsłudze gier, a nie programów profesjonalnych, powinniście celować w modele Zotac ZBOX Magnus E, z kartą graficzną Nvidia GeForce RTX 2070. Zapewnia ona bowiem obsługę wszystkich nowych gier z segmentu AAA.

Zotac ZBOX – wady i zalety

Największym atutem omawianego sprzętu jest oczywiście wspomniana już swoboda wyboru konfiguracji sprzętowych. Liczyć możemy na dostęp do podzespołów z różnych kategorii, toteż nikt nie powinien narzekać na to, że nie może znaleźć pasującego mu sprzętu.

Specyfikacja Zotac ZBOX to jednak nie wszystko. Uwagę warto zwrócić również na wysoką jakość wykonania oferowanych konstrukcji (często wyróżniających się miniaturowymi wymiarami), a także na wykorzystane systemy chłodzenia, które zapewniają zawsze stabilne działanie urządzeń. Przyczepić można się natomiast do tego, że nie we wszystkich modelach zestaw portów i złączy jest tak bogaty. Nie wszystkie zestawy można również łatwo rozbudowywać.

ZALETY

 • 8 modeli do wyboru
 • Mnóstwo konfiguracji sprzętowych
 • Wydajne procesory i karty graficzne
 • Wysoka jakość wykonania
 • Możliwości zakupu komputerów miniaturowych

WADY

 • Okrojony zestaw portów w mniejszych komputerach
 • Nie wszystkie zestawy można łatwo rozbudowywać

Zotac ZBOX – podsumowanie, czy warto?

Seria ZBOX jest tak szeroka, że znaleźć można w niej urządzenia na każdą okazję. Wszystko to sprawia, że można polecić ją każdej osobie poszukującej nowoczesnego komputera, wyróżniającego się wysoką jakością wykonania.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.