Zintegrowana karta graficzna – co to znaczy? Czy to dobra opcja?

| 0 Komentarzy
Zintegrowana karta graficzna co to znaczy? Na to pytanie znamy odpowiedź! Wyjaśniamy i polecamy top procesory!

Zintegrowana karta graficzna – co to znaczy? Za co odpowiada?

Jak sama nazwa wskazuje, zintegrowana karta graficzna musi być połączona z jakimś elementem. Jeżeli mowa o zintegrowanych kartach, to w tym przypadku karta graficzna zintegrowana jest z procesorem. Zintegrowana, czyli są ze sobą połączone. Dzięki temu rozwiązaniu, kupując komputer mamy procesor z zintegrowaną kartą graficzną. Nie musimy kupować osobnej, dedykowanej karty graficznej.

Polecane karty graficzne

Takie rozwiązanie jest bardzo ekonomiczne, ponieważ same karty graficzne potrafią sporo kosztować. Jeżeli komputer służy głównie do celów biurowych lub do zwykłych codziennych działań, to w zupełności wystarczy zintegrowana karta graficzna. Tak zintegrowany układ graficzny oprócz przystępnej ceny, zmniejsza także pobór energii elektrycznej.

Zastanawiasz się jaką rolę odgrywa karta graficzna w naszych komputerach? Karta odpowiada za generowanie i wyświetlanie obrazu. Przy codziennym użytkowaniu w postaci wysłania wiadomości e-mail, słuchania muzyki, czytania serwisów informacyjnych, nie wyświetlamy skomplikowanych obrazów i animacji. Inaczej jest w przypadku rozbudowanych gier komputerowych, gdzie na ekranie jest kilka postaci, wybuchy, zmieniająca się pogoda i kąt padania światła. Dlatego ważne jest, aby karta graficzna oferowała odpowiednią wydajność.

Do jakich zadań sprawdzi się zintegrowana karta graficzna?

Jasne określenie zadań, na pewno pomoże nam ustalić, czy zintegrowana karta graficzna w naszym komputerze jest dla nas wystarczająca. Może się okazać, że zadania które wykonujemy na komputerze, będą wymagały wprowadzenia zmian i przerzucenia się na inną, bardziej wydajną kartę graficzną.

Podsumowując, zintegrowana karta graficzna sprawdzi się do:

  • pracy w edytorach tekstu,
  • podstawowej obróbki graficznej,
  • przeglądania Internetu,
  • słuchania muzyki,
  • oglądania filmów,
  • obsługi e-mail,
  • grania w proste, nieskomplikowane gry.

Jak widzimy, są to działania, które nie wymagają zwiększonej wydajności kart graficznych. W przypadku gier, warto podkreślić, że odnosi się to do gier bardzo prostych, które mają możliwość uruchomienia na urządzeniach z zintegrowaną kartą graficzną.

Dla osób, które na co dzień korzystają z komputera bądź laptopa w wyżej wymieniony sposób, zintegrowana grafika będzie najlepszym rozwiązaniem. Na pewno atutem jest niższa cena urządzenia i niższy pobór energii. Co w przypadku prac biurowych i kosztów związanych z prowadzeniem biura jest istotne od strony pracodawcy.

Karta graficzna zintegrowana czy dedykowana? Porównanie

To jest najważniejsze pytanie. Na którą się zdecydować? Który wybór będzie najlepszy? Karta graficzna zintegrowana czy dedykowana? Czy wybrać procesor z zintegrowaną kartą graficzną czy postawić na osobną dedykowaną kartę? Aby dokonać odpowiedniego wyboru, przeanalizujmy wady i zalety obydwóch kart.

Zintegrowana karta graficzna

Komputery bądź laptopy posiadające zintegrowaną kartę graficzną to nic innego jak zintegrowany układ graficzny z procesorem. Zintegrowana karta graficzna nie posiada tak dużej wydajności jak dedykowana karta graficzna. Sprawdzi się w prostych domowych i biurowych czynnościach. Niestety w przypadku gier komputerowych lub montażu filmów, ta karta będzie złym wyborem, ponieważ nie podoła wydajnościowo.

Zaletą jest mniejszy pobór energii, co z kolei wpłynie na wydłużony czas pracy. W zakładach pracy niższy pobór mocy oznacza niższe rachunki za prąd. To z kolei jest ważne przy wyborze przez pracodawcę sprzętu biurowego. Ponadto studenci, którzy nie są na kierunkach graficznych bądź informatycznych, bez problemu mogą sięgnąć po sprzęt z zintegrowaną kartą graficzną.

Dedykowana karta graficzna

Dedykowana karta graficzna jest demonem wśród kart graficznych. Oferuje o wiele większą wydajność. Inaczej niż w przypadku karty zintegrowanej – dedykowana nie jest zintegrowana. Stanowi odrębny element. Jest to osobna karta rozszerzeń. Posiada odrębną pamięć RAM, tylko dla własnych potrzeb. Najczęściej wartość pamięci wynosi od 4 do 16 GB.

Dedykowana karta graficzna pozwala na granie w skomplikowane i najnowsze produkcje. Poza tym jest niezbędna dla osób, które pracują w programach graficznych. Na pewno do grupy tych osób można zaliczyć: grafików, projektantów, montażystów i profesjonalnych graczy. Wraz z wysoką wydajnością karty dedykowanej zwiększy się również pobór mocy. Sprzęt będzie wymagał większej ilości prądu, co przełoży się na krótszy czas pracy baterii i większe rachunki za prąd – nawet kilka razy większe.

Kolejną ważną kwestią jest cena dedykowanej karty graficznej. Są one o wiele droższe niż sprzęt posiadający zintegrowaną kartę graficzną. Poza tym, należy zadbać o to, aby nie doszło do przegrzania dedykowanej karty graficznej. Obecnie, dostępne są różne formy chłodzenia: pasywne, aktywne oraz wodne. Różnią się one od siebie ceną, efektywnością i poziomem hałasu.

Podsumujmy zalety i wady dedykowanej karty graficznej.

Zalety:

  • wysoka wydajność (skomplikowane gry, prace w programach graficznych, montaż filmów),
  • możliwość aktualizacji,
  • laptop z dedykowaną kartą graficzną może być alternatywą dla komputera stacjonarnego.

Wady:

  • wysoka cena – nawet podwójnie,
  • bardzo wysoki pobór mocy – znacznie wyższy niż pobór sprzętu z zintegrowaną kartą graficzną,
  • możliwość przegrzewania się.

Jeśli jeszcze zastanawiasz się, co będzie dla Ciebie dobrym wyborem – zintegrowana karta graficzna czy dedykowana, to ponownie przeanalizuj wady i zalety obydwóch kart. Pomyśl, do jakich celów będziesz używać sprzętu i czy te działania będą wymagały karty o zwiększonej wydajności. Przeanalizuj budżet, ponieważ wybór karty graficznej wpłynie na wysokość poboru prądu, a w konsekwencji wysokość rachunków za prąd.

Polecane procesory z zintegrowaną kartą graficzną

Procesor jest kluczowym elementem naszego komputera. Jest mózgiem operacyjnym, w którym dokonywane są obliczenia i analiza danych. Koordynuje pracę wszystkich podzespołów.

Podczas rozważania zakupu nowego sprzętu warto pochylić się nad jego parametrami. Im szybszy procesor, tym szybciej będzie działać nasz komputer.

Do znanych firm produkujących procesory możemy zaliczyć: INTEL i AMD. Przy wyborze procesora warto zwrócić uwagę na jego generację. Jeżeli chcemy wybrać procesor z zintegrowaną kartą graficzną to musimy się upewnić, że dany procesor posiada zintegrowany układ graficzny.

Firma INTEL oferuje procesory zintegrowane z kartą graficzną. Dostępne są najnowsze procesory 13 generacji. Wybór uzależniony jest od budżetu jaki chcemy przeznaczyć na zakup. Wymienić możemy procesor Intel® Core™ 13., 12., 11. generacji. Wszystkie posiadają zintegrowaną kartę graficzną.

Obok firmy INTEL produkcją procesorów zajmuje się firma AMD. Obecnie procesor AMD Ryzen™ serii 3000G mają wbudowany najszybszy na świecie zintegrowany układ graficzny. Warty uwagi jest również Ryzen 5 5600G ze zintegrowaną kartą graficzną AMD Radeon Graphics.

Który procesor? Wybór należy do Ciebie!

5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.