Udostępnij
Skomentuj

Zestawy komputerowe do gier - komputery dla graczy, do biura

Złożenie zestawu spełniającego najważniejsze kryteria użytkowe wymaga dobrania odpowiednich podzespołów.

Złożenie zestawu komputerowego może okazać się trudnym zadaniem, zwłaszcza gdy nie mamy zbyt dużego doświadczenia i wiedzy z zakresu sprzętu komputerowego. Mając to na uwadze, możemy zdecydować się na konfiguracje gotowe lub skorzystać z pomocy, na przykład w postaci poradnika, który wyjaśni, na co warto zwracać uwagę składając komputer do gier czy też do zadań biurowych.

Zestawy polecane przez naszych specjalistów

Polecane komputery gamingowe

Kiedy Intel a kiedy AMD?

Na tak postawione pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Bez wątpienia, w kategorii zestawów gamingowych znacznie szerszy wybór panuje w procesorach Intela, zwłaszcza tych z najwyższej półki. Układy AMD Ryzen polecane są głównie ze względu na niższą cenę. Model AMD Ryzen 5 2600 z sześcioma rdzeniami i dwunastoma wątkami można zakupić za mniej niż 700 złotych.

Do procesora i karty graficznej należy naturalnie dobrać pamięć RAM. Szczególnie zalecane są kości DDR4, które wyróżniają się szybkim działaniem i odpowiednią efektywnością energetyczną. Ile pamięci RAM powinno nam wystarczyć? Wiele zależy od gier, jednak 8 GB to obecnie wartość minimalna. Na koniec pozostaje nam już tylko dobrać dysk lub dyski twarde (warto zastanowić się nad tańszymi i pojemniejszymi modelami HDD, a także nad droższymi, ale znacznie szybszymi dyskami SSD). Oczywiście z wybranymi podzespołami kompatybilna musi być płyta główna, a także zasilacz i obudowa.

Zestawy komputerowe sierpień 2023 - do gier i biura

Składając komputer gamingowy, najważniejsza okaże się oczywiście końcowa wydajność, za którą odpowiadają najważniejsze podzespoły. Mowa tu zwłaszcza o karcie graficznej – bardzo często to właśnie na nią przeznaczane są największe środki. Oczywiście wiele zależy od tego, jakie tytuły zamierzamy ogrywać. Jeśli bowiem będą to głównie klasyki, a także gry typu indie, możemy bez problemu zdecydować się na jednostkę kilkuletnią, na przykład z serii Nvidia GeForce GTX 9 lub najsłabsze modele GTX 10.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja wówczas, gdy zależy nam na wysokim poziomie klatek na sekundę w najnowszych grach AAA, przy uruchomionych wysokich detalach graficznych. W takim przypadku warto celować w modele topowe. Szczególnie polecane są między innymi nowe jednostki od Nvidii. Mowa tu o kartach z serii RTX 20 (np. Nvidia GeForce RTX 2070), ale również takich jednostkach jak Nvidia GeForce GTX 1660 czy też GTX 1660 Ti. Do tego dochodzą wydajne modele od AMD – na przykład Radeon RX 590.

Oczywiście karta graficzna to nie wszystko. Ogromne znaczenie ma także procesor. W przypadku najnowszych gier, warto celować w układy co najmniej czterordzeniowe. W przypadku oferty Intela niezwykle popularne są modele z rodziny Coffee Lake – mowa tu na przykład o układzie i7-8700K, a także procesorach Intel Core i5. Bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny wyróżnia się między innymi układ i5-9400F.

Gamingowe zestawy komputerowe często są opierane także na procesorach AMD Ryzen, które wyróżniają się sporą ilością rdzeni przy zachowaniu niskiego współczynnika TDP. W przypadku konfiguracji gamingowych najczęściej spotykane są układy AMD Ryzen 5.

Sytuacja cenowa w pigułce

  • Wybór kart graficznych jest bardzo szeroki, modele najnowsze (np. RTX 2070) nadal trzymają jednak wysokie ceny.
  • Dyski SSD są coraz tańsze, dlatego znajdują się w standardzie nawet w najtańszych zestawach.
  • Procesor Intel Core i5-9400F na tle konkurencji wypada bardzo korzystnie pod względem cenowym, dlatego często znaleźć można go w zestawach cenowych do 4000 zł.
  • Nowe karty GTX 10 oparte na architekturze Nvidia Turing oferują dodatkową wydajność przy niewielkiej obniżce cen w porównaniu do Pascali.
  • Ceny pamięci RAM mocno spadają – kości 16 GB DDR4 zakupimy już za niewiele ponad 300 złotych.
  • Zestawy OC Ready kosztują od nieco ponad 3 tysięcy złotych.
  • W niskobudżetowych zestawach często montowane są procesory AMD Ryzen – ich ceny zaczynają się już od 279 złotych.

Usługa montażu

Sklep Morele.net udostępnia bardzo wygodny konfigurator komputerowy, za pomocą którego łatwo stworzysz swój wymarzony zestaw. Możesz dodać do niego również usługę montażu komputera. Nasi specjaliści zamontują wszystkie wybrane przez Ciebie podzespoły.

Jak zgłosić swój zestaw?

Możesz zaproponować innym swój zestaw wykorzystująć konfigurator komputerów lub zapisując koszyk.

Nie wiesz który zestaw wybrac? zapytaj

Jeżeli nie wiesz który zestaw wybrać możesz skontaktować się z nami na kilka sposób:

Udostępnij
5,0
11 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.