Udostępnij
Skomentuj

Wycieczka szkolna – jaki wybrać plecak? Co spakować na wyjazd?

Każdy samodzielny wyjazd Dziecka to sporo emocji zarówno dla Niego, jak i dla Rodziców.

Kiedy już jest ustalone miejsce i czas, dokonało się wpłaty i długo wyczekiwany dzień zbliża się wielkimi krokami, pora pomyśleć o tym, co zabrać na wycieczkę szkolną.

Organizacja wycieczek szkolnych

Zazwyczaj już na początku roku szkolnego wychowawcy informują Rodziców o tym, czy w ogóle są w planach jakieś klasowe wojaże. Wycieczki szkolne najczęściej odbywają się wiosną, z kolei zimą korzysta się z wyjść okolicznościowych. Każda wycieczka szkolna wiąże się z szeregiem spraw do ogarnięcia, także dla Rodzica. Bywa, że wycieczki klasowe są pierwszymi samodzielnymi – bez Rodziców – wyjazdami Dzieci, a te czekają na nie z niecierpliwością. Rodzice zapewne też to przeżywają. Dla Nich najważniejsze jest bezpieczeństwo – czy wybrane miejsce jest sprawdzone, jaki będzie środek transportu i jak wygląda sprawa ubezpieczenia. Kluczowe znaczenie ma także ilość opiekunów na wycieczce szkolnej, oczywiście jej cena i czas trwania – organizuje się zarówno wycieczki jednodniowe, jak i dłuższe wyjazdy, obozy, „Zielone Szkoły” czy rekolekcje. Ważna jest także kwestia wyżywienia oraz atrakcje, jakie czekają na miejscu oraz sugerowana ilość kieszonkowych, które Dziecko powinno zabrać – czy są dodatkowe opłaty np. za wstępy do muzeów, możliwości zakupu pamiątek itp. O wszystkich najważniejszych kwestiach Rodzic zapewne będzie informowany, ale dobrze zrobić sobie listę pytań.

Jak przygotować Dziecko na wycieczkę?

Z pewnością można opowiedzieć o miejscu, do którego jedzie i poinformować, jakie atrakcje go czekają. Trzeba także wspomnieć o liście niezbędnych rzeczy i zapytać, co według Niego – Dziecka – mogłoby się na niej jeszcze znaleźć i ogólnie – co czuje w związku z wyjazdem. Niezależnie od tego, czy będzie to jednodniowa wycieczka szkolna czy też dłuższy wyjazd – zawsze warto rozmawiać o emocjach, jakie się z nim wiążą. Ważne są także kwestie bezpieczeństwa, ale i wyrażenie zaufania i pokazania, że wierzy się w rozsądek Małego Podróżnika. Kiedy to wszystko jest wiadome, a wielki dzień jest tuż, tuż, można się zabrać za pakowanie plecaka na szkolną wycieczkę. To, jak spakować plecak, jest pestką… czasem trzeba go najpierw kupić!

Plecak na wycieczki

Najważniejsze – dla kogo, jaki duży, na jaką wycieczkę. Najlepiej wybrać coś… ogólnego, ale nie jest to proste. Zawsze trzeba mieć na uwadze to, ile rzeczy musi do niego wejść. Zazwyczaj jednak zakupuje się mały plecak na wycieczki jednodniowe i nieco większy, jeśli w planach jest np. kilkudniowa wycieczka w góry, gdzie trzeba zabrać dodatkowy sprzęt. Mały plecak na wycieczkę powinien być lekki, w sportowym typie, a Dzieci zazwyczaj wybierają coś, co nie wygląda, jak plecak szkolny – nie ma usztywnień, mnóstwa kieszeni, zamków, klapek itp. Wolą coś w formie „worka”, nieco luźniejszego, także z kieszonkami, ale już bardziej na drobiazgi. Niezależnie od tego, czy kupuje się plecak na wycieczkę dla Dziewczynki, czy plecak na wycieczkę dla Chłopca – każdy zwraca uwagę na styl, a szczególnie podczas wycieczek, kiedy można się zobaczyć w nieco innym świetne niż na szkolnych korytarzach. Dlatego warto zwracać uwagę na modne plecaki, dzięki którym Dzieci poczują się po prosty fajnie podczas wędrówek z kolegami. Plecak na wycieczkę szkolną powinien mieć praktyczne kolory – być może będzie czasem leżał na ziemi, także luki bagażowe w autokarach nie należą do najczystszych. Poza tym, jak wiadomo, plecaki dziecięce narażone są na różne „okoliczności”.  Dobrze jednak, jeśli będzie „rzucał się w oczy” lub posiadał takie elementy, dzięki którym Dziecko można będzie łatwo dostrzec w tłumie. Ważna jest także regulacja szelek, by plecak był dobrze dopasowany.

Plecak na wycieczki

Na dłuższe, kilkudniowe wypady, kiedy nie trzeba będzie wciąż nosić plecaka, dobrze sprawdzi się także torba na wycieczkę. Sportowa, pojemna, z łatwością zmieści się do szafy czy pod łóżkiem. Do niej można schować także mniejszy plecak na wycieczki dla Dzieci, do noszenia na krótsze eskapady.

Co zabrać ze sobą na wycieczkę szkolną?

Lista nie jest długa, ale Rodzic powinien ją dokładnie przemyśleć. Warto pakować plecak razem z Dzieckiem, pytając Go o zdanie i tłumacząc, co może się przydać, co niekoniecznie i co Ono sądzi na ten temat. A przede wszystkim – co gdzie ma schowane. Warto też pamiętać, że Dziecko będzie także pod opieką Dorosłych, którzy z pewnością w razie czego Mu pomogą. Co powinno się znaleźć w plecaku na wycieczkę?

  • Dokumenty – legitymacja szkolna, numery telefonów do Rodziców
  • Telefon komórkowy (i ewentualnie aparat fotograficzny) – w zależności od wieku Dziecka. Jeśli korzysta – niech telefon będzie miał pełną baterię, a o jego posiadaniu powinni wiedzieć opiekunowie.
  • Pieniądze – dobrze schowane, w portfelu. Dobrym pomysłem jest saszetka na pieniądze i dokumenty do zawieszenia na szyi, o ile Dziecko będzie pamiętało, by nosić ją pod koszulką, a nie w widocznym miejscu.
  • Środki higieniczne – chusteczki suche i mokre. Można także spakować woreczek, np. na śmieci z jedzenia.
  • Lekarstwa – jeśli jest konieczność ich zażywania. Należy je – po wcześniejszym uzgodnieniu - przekazać opiekunowi grupy z dokładną instrukcją podawania. Należy także poinformować o ewentualnych alergiach pokarmowych i reakcjach alergicznych.
  • Dodatkowe ubranie – np. bluza, jeśli zrobi się chłodniej lub lekka, dobrze składająca się kurtka przeciwdeszczowa.
  • Prowiant – twarde owoce, kanapki (z uwzględnieniem pogody), mała, poręczna butelka wody lub bidon. Dla małej przyjemności można dołożyć coś słodkiego, ale nie powinna to być reklamówka słodyczy, chipsów i niezdrowych przekąsek. Wycieczka sama w sobie jest atrakcją, z pewnością też będzie możliwość zakupu czegoś samodzielnie – niech Dziecko ma wybór, czy kupić sobie trwałą pamiątkę czy coś słodkiego.

W zasadzie to wszystko, jeśli chodzi o jednodniowy wyjazd. To, co najważniejsze dla Dziecka, to wyjazd w poczuciu radości i bezpieczeństwa, pozytywnych emocji, które przekazuje także Rodzic. To szczególnie ważne podczas pierwszego wyjazdu – Niech Dziecko po prostu dobrze się bawi, a Ty Rodzicu, jeśli pomogłeś Mu solidnie spakować plecak, dałeś wszystko, co potrzebne i życzyłeś miłego dnia – nie martw się, spędź dzień równie dobrze i czekaj na wesołą relację swojej Pociechy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)