Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać plecak szkolny dla dziecka? Poradnik

Jedną z najważniejszych kwestii w czasie przygotowań do roku szkolnego jest wybranie odpowiedniego plecaka.

Plecaki szkolne występują w wielu wariantach, pojemnościach, wielkościach. Wybór różnorodnych modeli jest ogromny dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie warto ocenić plecaki dla dzieci według kryteriów takich jak:

  • waga plecaka szkolnego
  • pojemność plecaka szkolnego
  • konstrukcja plecaka szkolnego
  • przeznaczenie plecaka szkolnego

Waga i konstrukcja plecaka jest kluczowa dla zdrowia dziecka, które musi dźwigać duży ciężar w drodze do szkoły oraz w drodze powrotnej. Wady postawy dotykają w Polsce większość dzieci, a źle dobrany plecak szkolny może je utrwalać i pogłębiać. Od pojemności plecaka zależy komfort użytkowania, a tak naprawdę ten parametr określa jego przydatność do szkoły – po prostu zbyt mały plecak, lub plecak źle skonstruowany nie pomieści wymaganych książek, zeszytów, akcesoriów, drugiego śniadania. Przeznaczenie plecaka szkolnego wymaga odpowiedzi na proste pytanie, czy jest to plecak dla dziewczynki, czy plecak dla chłopca.

Ile powinien ważyć plecak dla dziecka?

To pytanie można rozbić na dwie szczegółowe kwestie – po pierwsze ile powinien ważyć sam plecak, po drugie ile powinien ważyć plecak szkolny z zawartością (książkami, zeszytami i akcesoriami).

Plecak szkolny dla dzieci z klas 1-3 nie powinien ważyć więcej niż 1,2 kg, a plecak dla uczniów z wyższych klas nie powinien mieć więcej niż 1,4 kg. Natomiast do określenia wagi spakowanego plecaka szkolnego przyjmuje się dwa wskazania (zalecenia Instytutu Matki i Dziecka): dziecko nie może dźwigać ciężaru przekraczającego 10 kg dziecko nie może dźwigać więcej niż 15% wagi własnej.

W praktyce oznacza to, że plecak ucznia czwartej klasy ważącego 35 kg nie może ważyć więcej niż 5,25 kg. Odejmując od tego ok. 1 kg wagi plecaka, okazuje się, że wszystkie rzeczy spakowane do szkoły nie powinny ważyć więcej niż ok. 4 kg. Jak to się ma do rzeczywistości? Niestety w warunkach polskiej edukacji ma się nijak, o czym każdy rodzic wie aż za dobrze. Badania wykazały, że plecaki uczniów są średnio 2-3 kg za ciężkie. Potwierdzają to opinie rodziców oraz samych uczniów, narzekających na konieczność noszenia przeciążonych plecaków. Tym ważniejszy staje się właściwy wybór plecaka szkolnego.

Polecane plecaki i torby szkolne

Jaka powinna być pojemność plecaka szkolnego?

Pojemność plecaka trzeba dobrać do ilości rzeczy, które będą w nim przenoszone. Najmniejsze plecaki dla dzieci o pojemności 2-5 litrów świetnie sprawdzą się w przypadku przedszkolaków, które potrzebują plecaka przede wszystkim na wycieczki. W takim plecaczku zmieszczą się kanapki, przekąski, bidon lub butelka z napojem (0,33 lub 0,5 l) i pelerynka przeciwdeszczowa.

Dla uczniów klas 1-3 odpowiedni będzie plecak o pojemności 10-20 litrów. Poza ćwiczeniówkami, zeszytami, podręcznikami i piórnikiem musi zmieścić jeszcze drugie śniadanie i butelkę z wodą.

Dla starszych dzieci, które mają więcej lekcji i więcej podręczników, odpowiedni będzie plecak z przedziału 20-25 litrów. Przy czym należy dobierać go do wzrostu dziecka, aby nie był za duży. Koniecznie trzeba sprawdzić, jaką wysokość ma plecak (producenci podają wymiary gabarytowe, czyli wysokość oznaczać będzie odległość od dna do górnej krawędzi plecaka) i odnieść ją do wzrostu dziecka (dla pewności można zmierzyć wysokość pleców dziecka od ramion do końca odcinka lędźwiowego kręgosłupa).

Plecaki o pojemności 25-30 litrów będą odpowiednie dla dzieci z ostatnich klas szkoły podstawowej oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Jakie cechy powinien posiadać plecak szkolny?

Najważniejszy element konstrukcji plecaków szkolnych dla dzieci to ścianka tylna, czyli tzw. plecy. Obecnie trudno znaleźć plecaki dla dzieci z w pełni usztywnioną ścianką tylną. Producenci w większości przypadków wypełniają ściankę tylną plecaka warstwą pianki, cecha ta definiowana jest w sklepach jako „pogrubione plecy” lub „pogrubiona ścianka tylna”. Pianka ma wiele zalet – usztywnia ściankę tylną, zapobiega uciskaniu pleców dziecka przez twarde okładki książek i zeszytów, nie odkształca się (usztywnienia tekturowe łamały się i przestawały spełniać swoją funkcję), jest bardzo lekka (stosowanie wkładek usztywniających z tworzywa syntetycznego znacząco podnosiłoby wagę plecaka).

Równie ważne, jak pogrubienie ścianki tylnej, są regulowane szelki – regulacja długości w plecakach szkolnych to standard. W większości plecaków dla dzieci producenci stosują szelki wyprofilowane (ich kształt przypomina literę S), które lepiej układają się na ramionach niż szelki proste. Trzeba zwracać uwagę na szerokość szelek, nie powinna być mniejsza niż 4 cm. Wypełnienie szelek pianką oraz podszycie z siateczki znacząco poprawiają komfort noszenia plecaka. Plecaki szkolne dla dzieci powinny mieć obszerną komorę główną i mniejszą kieszeń na akcesoria.

Przydatne będą kieszenie boczne z elastycznym kołnierzem, do przenoszenia butelki z napojem. Niektóre modele plecaków dla dzieci posiadają organizery na drobne przybory szkolne. Dla uczniów szkół ponadpodstawowych przydatne będą plecaki z kieszenią na laptop, umożliwiające bezpieczne przenoszenie prywatnego komputera. W ogólniaku i technikum dość często pojawia się możliwość przygotowania prezentacji i wyświetlenia jej w klasie, więc plecak komputerowy będzie bardzo przydatny. Plecaki dla dzieci powinny posiadać odblaski, które poprawiają widoczność dziecka dla kierowców. Nawet najmniejszy pasek odblaskowy naszyty na plecak znacząco podniesie bezpieczeństwo dziecka w drodze do szkoły.

Plecaki szkolne dla chłopców

W przypadku chłopców plecak renomowanej firmy załatwia sprawę. Plecak musi mieć duże logo producenta i „chłopięcą kolorystykę”. Jeżeli chłopak jest wielbicielem piłki nożnej (99% chłopców w wieku szkolnym) plecak w barwach i z logiem klubu piłkarskiego np. Barcelony będzie idealny. Przy wyborze takiego plecaka rodzic powinien mieć pewność, z jakim klubem sympatyzuje pociecha – podarowanie kibicowi Barcy plecaka Realu Madryt nie przejdzie. Poza tym wybierając plecak dla chłopców, trzeba pamiętać przede wszystkim o wadze, pojemności i cechach konstrukcji.

Plecaki szkolne dla dziewczynek

Tu sprawa jest trochę bardziej skomplikowana niż w przypadku chłopaków, bo często trzeba wpasować się w to, co mają koleżanki z klasy. Zawsze sprawdzi się plecak Nike, Adidas, Puma w modnych kolorach. Niezmiennie największą popularnością cieszą się plecaki w odcieniach różu, fioletu i błękitu. Plecak dla dziewczynek pod względem konstrukcji nie różni się od tych chłopięcych. Różnica dotyczy wyłącznie wyglądu – Barcelonę i Messiego zastępują Hannah Montana, Frozen i Justin Bieber i wiele innych motywów, w których rodzice nie zawsze się orientują.

Prawidłowo wybrany plecak szkolny będzie właściwie dopasowany i pomoże dziecku w siłowaniu się ze stertą podręczników. Rodzicom pozostaje nieustanne przypominanie dzieciom, że nie powinno nosić się plecaka na jednym ramieniu. Jaki skutek przynoszą takie napomnienia, niestety wie każdy dorosły, który przecież sam kiedyś był uczniem. Niemniej, trzeba robić wszystko, żeby uchronić dziecko od problemów związanych z wadami postawy. Wybór odpowiedniego plecaka szkolnego jest w tym bardzo ważny.

Udostępnij
5,0
3 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Jeżeli chodzi o plecaki dla dziecka to mogę szczerze polecić Sklep Kleks w Warszawie, chyba najlepszy sklep na jaki do tej pory trafiłem ze względu na ogromną ilość asortymentu plecaków jak i innych akcesoria do szkoły. Mają też sprzedaż internetową, także polecam !
Specjalista Morele | 14:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.