Udostępnij
Skomentuj

Jaka pojemność plecaka do szkoły dla dziecka?

Wybór plecaka do szkoły to zdecydowanie jedno z trudniejszych zadań

Klasa 1-3. Pojemność 10-20 litrów

Najmniejsze dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze szkołą, potrzebować będą najmniejszych modeli. Obecna świadomość na temat odpowiedniej wagi czy przeciążenia sprawia, że nauczyciele starają się, aby tak małe dzieci nie potrzebowały większych plecaków, jak model 15-20 litrowe. Jeśli wybieramy pierwszy plecak, powinniśmy również dokonywać wyboru z dolnej granicy tak, aby maluch nie zniechęcił się dużym i ciężkim balastem. W miarę potrzeb modele 15 litrowe mogą okazać się optymalne i wystarczyć na zabranie najpotrzebniejszych przyborów szkolnych.

Klasa 4-8 i gimnazjalne. Pojemność 15-25 litrów

Dla starszych dzieci wraz z przybywaniem nowych obowiązków odpowiednie będą nieco większe modele. Po opuszczeniu pierwszego etapu nauczania większa liczba książek wymagać będzie modeli przynajmniej 15 litrowych. Jeśli malec nie uczęszcza na dodatkowe zajęcia w takich sytuacjach 15-20 litrów będzie optymalną pojemnością. Gdy wiemy, że w ciągu jednego dnia może zdarzyć się większa liczba lekcji lub dodatkowe zajęcia warto również rozważyć opcję 25 litrowe.

Plecaki 25 lub 30 litrów w zupełności wystarczą na zabranie potrzebnych podręczników czy stroju i kanapek. Kupowanie większych modeli przyniesie jedynie zwiększoną wagę lub puste miejsce w plecaku. Pojemności rzędu 30 litrów będą też uzasadnione, jeśli nasze dziecko będzie uczęszczało na zajęcia dodatkowe, na które również musi zabrać strój lub książki.

Warto wiedzieć!

Jeśli w szkole istnieje częściowa zamiana podręczników na elektroniczne lub mniejsza niż zwykle ilość podręczników, warto porozmawiać z nauczycielem, upewnić się i zakupić mniejszy plecak. Bardzo popularne staje się pozostawienie niektórych podręczników w szkołach, co daje z kolei możliwość noszenia mniejszego tornistra.

Jak wybrać plecak do szkoły?

Przy wyborze plecaka powinniśmy się kierować pojemnością, ale również musimy zwrócić uwagę na kształt i bryłe. Jeśli plecak 25 litrowy jest źle zaprojektowany jego użytkowanie, będzie mniej komfortowe niż 30 litrowego. Kształt tornistra nie może wystawać poza obrys pleców dziecka. Będzie powodowało zahaczanie się o drzwi lub problemy w ciasnych przejściach. Odpowiednio wykonany mniejszy plecak z przedzielonym wnętrzem może być dużo bardziej efektywny niż większy model bez przemyślanych rozwiązań. Kieszenie zewnętrzne na napoje lub przegródka na tylnym panelu umożliwia przełożenie ze środka część rzeczy w postaci pudełka z kanapkami czy napoju z lepsze wykorzystanie powierzchni w plecaku.

Dobrze dobrany plecak szkolny będzie doskonałym przyjacielem i pomoże w noszeniu ciężkich podręczników. Znacznie łatwiej używa się dopasowanego tornistra, gdyż ciężar jest odpowiednio rozłożony i nie obciąża zanadto żadnego stawu czy części ciała. Wybierając odpowiednią pojemność, również dbamy o to, aby dziecko nie nosiło zbyt dużego plecaka. Przy wyborze tego atrybutu ucznia powinniśmy przede wszystkim kierować się bezpieczeństwem i dobrym dopasowaniem plecaka. W następnej kolejności uwagę można zwrócić na materiał wykonania czy wzór i cenę. Odpowiednio dobrany plecak będzie służyć przez kilka lat a jego użytkownik bezpiecznie i komfortowo się uczył.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.