Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Wędka feeder do 100 zł – jaką wybrać?

Zastanawiamy się nad wyborem odpowiedniej wędki typu feeder za maksymalnie 100 złotych.

Do czynienia mamy ze sprzętem o specyficznej budowie, która znacząco różni się na przykład od modelu uniwersalnych. Co ważne, na rynku oferowane są modele z bardzo szerokiego przedziału cenowego. Oczywiście najlepsze wędki kosztują kilkaset złotych, zdarzają się nawet modele za ponad 1500 złotych, jednak na niskiej półce również znajdziemy wiele produktów wartych uwagi.

Producenci przygotowują zarówno wędki dla amatorów i osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych wędkarzy. Niezależnie od tego, na jakim etapie jesteśmy, powinniśmy zwrócić uwagę na szereg istotnych parametrów technicznych, które pomogą nam dobrać sprzęt do specyfiki zbiorników wodnych, a także naszych potrzeb i wymagań.

Co to jest wędka feeder?

Jak już wspomnieliśmy, mówimy o sprzęcie specyficznym. Ich budowa przeważnie składa się z trzech elementów – najważniejsze są końcówki, które można wymieniać w zależności od potrzeb. Dzięki temu tego typu wędki sprawdzą się zarówno na niewielkich zbiornikach, jak i tych o sporych rozmiarach.

Co ważne, szczytówka wędki, a raczej jej drgania, powiadamia nas o braniu. Zastosować można również inne rozwiązania, takie jak chociażby bombki zawieszane na żyłce, które podnoszą się i opadają, a także specjalne sygnalizatory brań – są one stosowane przede wszystkim przez doświadczonych wędkarzy. Sygnalizator może świecić lub wydawać dźwięk, niektóre modele dysponują nawet pamięcią brań. Okażą się bardzo przydatne podczas łowienia większych sztuk.

W metodzie feeder stosowany jest również koszyczek zanętowy, dlatego wielu producentów oferuje cały zestaw, w którym znajdą się także wspomniane końcówki. Warto nadmienić, że wędki typu feeder stosowane są przeważnie na rzekach, choć niektórzy wędkarze wykorzystują je również na wodach stojących. Przede wszystkim ze względu na możliwość wykonania dalekiego rzutu.

Jaka wędka feeder?

Podobnie jak w przypadku wielu innych rodzajów wędzisk, także w tej kategorii wybór jest bardzo szeroki. Wiele zależy więc od tego, czy zamierzamy łowić bliżej brzegu czy może interesują nas dalekie rzuty. Do tego dochodzi również nasz poziom zaawansowania, a także specyfika zbiornika (mowa przede wszystkim o obecności wielu zaczepów). Na tej podstawie należy dobierać wszystkie niezbędne parametry wędzisk.

  • Długość. Warto podkreślić, że tak zwane feedery występują przeważnie w odmianach o długości oscylującej wokół 3 metrów. Każde 30 centymetrów w górę lub w dół jest bardzo ważne, ponieważ decyduje o tym, na jakich odległościach będziemy mogli łowić. Jeśli zależy nam na bardzo dalekim rzucie, należy decydować się na wędkę o długości 390 cm, która zapewni nam naprawdę spore możliwości. Należy jednak pamiętać, że obsługa takiego wędziska nie jest łatwa. Jest ona więc zalecana wyłącznie doświadczonym wędkarzom, którzy znają się na łowieniu na spore odległości.

Jeśli więc nasze umiejętności nie są tak duże, lepiej postawić na wędki 360 cm. Są one znacznie poręczniejsze i po prostu łatwiejsze w użyciu. Do łowienia stosunkowo blisko od brzegu przydadzą się także modele krótsze.

  • Ciężar wyrzutowy. Bardzo ważny parametr, który powinien być dobierany w zależności do rodzaju, wielkości i wagi wykorzystywanego przez nas koszyka zanętowego. Wpływ na wybór ma także to, czy chcemy łowić blisko czy też daleko. Zasada jest prosta – im lżejszy koszyczek, tym mniejszy musi być ciężar wyrzutowy, by możliwy stał się rzut na interesującą nas odległość.

Jeśli korzystamy z koszyczka o wadze 20 g, wędka o ciężarze wyrzutowym z przedziału 50-60 g, pozwoli nam na komfortowe wykonanie rzutu na odległość około 50 metrów. Każde kolejne 10 g wagi koszyczka więcej powinno być równoznaczne ze zwiększeniem parametru wyrzutowego (najlepiej także o 10 g). Jak już jednak wspominaliśmy, wiele zależy od tego, na jakie odległości chcemy wykonywać rzuty.

  • W tym przypadku warto poruszyć dwie kwestie. Pierwsza związana jest z wytrzymałością wędziska. Jeśli zamierzamy polować na spore karpie lub inne duże ryby, nie możemy decydować się na wędki bez odpowiednio wzmocnionej konstrukcji. Uwagę należy zwrócić na to, jakie materiały zostały użyte. Wiele pożytecznych informacji zdobędziemy także poprzez analizę opinii i komentarzy klientów, którzy mieli już okazję skorzystać z interesującej nas wędki. Bardzo często dzielą się oni swoimi doświadczeniami, dzięki czemu możemy dowiedzieć się, jak sprzęt sprawdza się w praktyce.

Kolejną istotną kwestię jest to, z ilu części składa się feeder. W przypadku produktów z tego przedziału cenowego, zazwyczaj możemy zdecydować się na dwie grupy wędek. W pierwszej znajdą się modele segmentowe, składające się najczęściej z trzech części. Oczywiście możliwe są różne konfiguracje, takie jak 3+3 czy też 3+2. Wędki tego typu zapewniają wysoką wytrzymałość mechaniczną i dobre parametry pracy podczas połowu dużych ryb.

Oddzielną kategorię tworzą wędki teleskopowe, które można szybko złożyć. Wyróżniają się sporą mobilnością i łatwością przechowywania, dlatego często są wybierane przez osoby początkujące. Niemniej, ich wytrzymałość oraz parametry techniczne są przeważnie nieco słabsze od modeli segmentowych. Jest to odczuwalne zwłaszcza podczas wędkowania na duże odległości.

  • Wędka powinna być nie tylko wytrzymała, ale również na tyle lekka, by umożliwić wygodne manewrowanie. Na szczęście pod tym względem rynek jest bardzo zróżnicowany, dlatego łatwo nam będzie znaleźć model dopasowanych do indywidualnych preferencji. Najlżejsze feedery ważą około 150 g, natomiast najcięższe mniej więcej pół kilograma.

Wędka feeder do 100 złotych – jaka firma?

Jak wspominaliśmy, rynek jest na tyle szeroki, że posiadany budżet pozwoli nam zakupić wędki wielu producentów, także tych najpopularniejszych. Wybór sprzętu uznanej firmy daje nam gwarancję odpowiedniej jakości wykonania. W przypadku feederów do 100 złotych, warto postawić na konstrukcje Mikado, Daiwa, Matrix, Browning oraz Jaxon.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.