Udostępnij
Skomentuj

Wędka karpiowa do 200 zł – jaką wybrać?

Wybieramy wędzisko karpiowe za maksymalnie 200 złotych. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Żeby jednak wszystko przebiegło po naszej myśli, a połów okazał się po prostu komfortowy, musimy odpowiednio dobrać wędzisko do specyfiki zbiornika oraz naszych możliwości i preferencji. Naszym ograniczeniem będzie oczywiście posiadany budżet. W niniejszym tekście postaramy się dokonać wyboru wędki karpiowej w przedziale cenowym do 200 złotych.

Wędziska karpiowe

Wspomniany dobór sprzętu do specyfiki łowiska jest niezwykle istotny. Jak bowiem wiadomo, modele tego typu są specjalnie dostosowywane do obciążeń, z jakimi możemy mieć do czynienia podczas połowu karpia. Wędka standardowa nie byłaby w stanie wytrzymać obciążeń generowanych w trakcie „walki” z dużymi osobnikami. Modele karpiowe wyróżniają się specjalnie wzmacnianymi konstrukcjami, dzięki czemu możemy pozwolić sobie na znacznie więcej.

Należy jednak pamiętać o tym, że nie każde wędzisko karpiowe okaże się odpowiednio w konkretnych warunkach. Jeśli mamy bowiem do czynienia ze sporym zbiornikiem, w którym znajduje się dużo zaczepów, koniecznie musimy dobierać modele dłuższe i bardziej wytrzymałe. Istotne znaczenie ma także dobór krzywej ugięcia. Wszystko to sprawia, że zakup pierwszej lepszej wędki, która po prostu mieści się w naszym budżecie, może skończyć się tym, że po pewnym czasie zostaniemy z niczym. Oczywiście parametrów, które mają znaczenie podczas połowu, jest znacznie więcej.

Jak wybrać wędkę karpiową do 200 złotych?

Mając to wszystko na uwadze, warto po kolei omówić wszystkich najistotniejsze kwestie, które pozwolą nam w sposób odpowiedni dobrać sprzęt do łowiska oraz własnych preferencji. Dopiero po tym wszystkim możemy zacząć myśleć o konkretnych modelach i ich cenach.

  • Długość wędki. Zaczynamy od parametru najważniejszego. Na rynku przeważnie znajdziemy wędki o długości 360 i 390 cm. Zdarzają się modele krótsze, jednak bardzo rzadko – są one po prostu niewygodne podczas łowienia tą metodą. Jak wskazują definicje, wędziska 360-centymetrowe powinny być dobierane podczas łowów krótszych, w mniejszych zbiornikach, natomiast wędki o długości 390 centymetrów pozwalają na wykonywanie dalekich rzutów w zbiornikach znacznie większych.

Jak jednak pokazuje praktyka, ogromne znaczenie ma tu również stopień zaawansowania wędkarza. Eksperci radzą bowiem początkującym, by ich pierwsza wędka miała długość 360 centymetrów. Dlaczego? Ponieważ jest łatwiejsza w obsłudze – mowa tu zarówno o zarzucaniu, jak i podbieraniu i holowaniu ryby na brzeg. Nauka metody karpiowej na najdłuższym wędzisku okaże się znacznie trudniejsza, dlatego może nas skutecznie zniechęcić.

  • Krzywa ugięcia. Kolejny parametr, który decyduje o możliwościach wykorzystania wędki. Krzywa ugięcia jest podawana w funtach angielskich i oznaczana masę, jaka musi zostać użyta, aby szczytówka utworzyła kąt 90 stopni względem dolnika. Warto nadmienić, że w przypadku wędek karpiowych do 200 złotych, krzywa ugięcia przeważnie wynosi 3 Ibs i jest to wartość wystarczająca, by móc liczyć na dobre zachowanie się wędziska podczas „walki” z dużym osobnikiem. Oczywiście zakupić możemy modele z krzywą większa, wynosząca 3,25 lub 3,5 Ibs. Produkty o mniejszych możliwościach sprawdzą się tylko na łowiskach pozbawionych wielu zaczepów.

Warto w tym miejscu podkreślić, że niektórzy producenci podają również oznaczenia, które mają wskazać na akcję wędki. Litera A oznacza wędzisko bardzo sztywne, B sztywne, C miękkie, a D bardzo miękkie. Nie są to jednak ujednolicone oznaczenia, dlatego lepiej skupiać się na konkretnych parametrach.

  • Ilość części. Biorąc pod uwagę przedział cenowy do 200 złotych, możemy mówić o sporym zróżnicowaniu konstrukcji wędek. Główny podział dotyczy modeli częściowych oraz teleskopowych. Te pierwsze lepiej sprawdzają się w trudnych warunkach i podczas połowu dużych okazów. Najczęściej wybierane są modele trzyczęściowe, które często są określane mianem standardowych. W zależności do indywidualnych preferencji, zakupić można również wędki dwuczęściowe, ale również składające się z czterech, pięciu, sześciu, siedmiu, a nawet ośmiu części.

Wędka teleskopowa jest ceniona przede wszystkim ze względu na łatwe przechowywanie i transport. Można ją bowiem łatwo złożyć, dzięki czemu nie zajmuje wiele miejsca. Co jednak istotne, wędziska teleskopowe wyróżniają się przeważnie słabszymi parametrami, toteż będą w stanie „pracować” przy mniejszych obciążeniach.

  • Ciężar wyrzutu. Jest on zależny od krzywej ugięcia, choć należy podkreślić, że producenci rzadko w ogóle opisują ten parametr. W przypadku wędki o krzywej 3 Ibs, przeważnie możemy mówić o ciężarze w przedziale od 60 g do 100 g.
  • Wbrew pozorom, jest to bardzo ważna kwestia. Renoma producenta może nam wiele powiedzieć na temat jakości wykonania wędki, a także zastosowanych technik i materiałów. Analizując rynek, polecić możemy między innymi wędki Prologic, Mikado, Shimano oraz Jaxon.

W specyfikacjach technicznych sprzętów często wskazywana jest także waga wędek. Modele standardowe, które stosowane są przeważnie przez początkujących, a także podczas połowu w „łatwych” zbiornika wyróżniają się wagą około 300 g. Bardziej zaawansowane wędki, przystosowane do dalszych rzutów, mogą ważyć dwa razy więcej.

Jaka wędka karpiowa na spławik?

Choć metoda ta jest bardzo rzadko wykorzystywana, karpiówką można łowić na spławik. Problemy mogą pojawić się przy dalszych rzutach, a także podczas holowania ryby, jednak są one w pewien sposób niwelowane przez modele dostosowane do tej metody. Mowa tu przede wszystkim o wędkach o mniejszej krzywej ugięcia. Warto nadmienić, że pozwolą one na komfortowe łowienie mniejszych sztuk. Przy większym obciążeniu, znacznie lepiej sprawdzają się standardowe wędki karpiowe, najlepiej kilkuczęściowe.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.