Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Wędka spinningowa do 250 zł – jaką wybrać?

Wędka spinningowa to podstawowy element ekwipunku każdego spinningisty. Jaki więc wariant do 250 zł wybrać?

Wędka spinningowa do 250 złotych – czym się kierować podczas jej wyboru?

By łowienie metodą spinningową przyniosło zadawalające rezultaty, wędka musi być dostosowana do specyfiki tego połowu, czyli częstego zarzucania sztucznej przynęty i wprawiania jej w ruch, który skusi ryby do brania. Dodatkowo podczas spinningu wędkarz dosyć często zmienia pozycję i wykonuje wiele energicznych ruchów. Z tych względów potrzebuje lekkiego, a zarazem wytrzymałego rozwiązania. Nie bez znaczenia jest również jego odpowiednie wyważenie i poręczność. Czy jednak budżet w wysokości do 250 złotych pozwoli nam na wybór dobrej jakości wędki spinningowej?

Jak najbardziej. W tej cenie znajdziemy solidne wędziska, zwłaszcza dla początkujących i średnio zaawansowanych wędkarzy, którym zależy na korzystnym stosunku ceny do jakości. Zazwyczaj są to modele lekkie i niezawodne, do produkcji których używa się wytrzymałych materiałów. Jak jednak wybrać odpowiednie rozwiązania? Kierować powinniśmy się przede wszystkim gatunkiem ryb, które zamierzamy łowić. Jeśli szukamy optymalnego rozwiązania:

  • na pstrąga – wówczas dobrze sprawdzają się modele dedykowane spinningowi ultra lekkiemu i lekkiemu, które są chętnie wykorzystywane zwłaszcza przez początkujących wędkarzy.

W przypadku połowów pstrąga tymi metodami jedną z najważniejszych kwestii jest lekkość zestawu. Stąd też zaleca się wędziska, które nie przekraczają swoją wagą 200 gramów. Wędki o tej masie charakteryzują się finezją pracy, co ułatwia połów. Niewielki ciężar sprawia również, że wędkarz nie męczy się tak szybko, nawet jeśli przyjdzie mu wielokrotnie zarzucać i zwijać zestaw.

Kolejnym istotnym parametrem, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze wędki spinningowej do ultra lekkiego i lekkiego połowu pstrąga jest ciężar wyrzutu. Powinien on mieścić się w przedziale 5-25 gramów. Z kolei długość wędki spinningowej należy dostosować do preferowanego sposobu wędkowania, o czym więcej napisano w dalszej części poradnika,

  • na okonia – wówczas powinniśmy się kierować podobnymi wytycznymi co w przypadku wędziska spinningowego na pstrąga,
  • na szczupaka – najczęściej jest łowiony metodą spinningu średniego, toteż i wędka powinna być adekwatnie dobrana do tego sposobu wędkarstwa. Jej waga nie powinna przekraczać 200 gramów, zaś ciężar wyrzutu powinien mieścić się w przedziale 10-30 gramów. Z kolei długość wędziska należy dostosować do tego, czy preferujemy połów z brzegu czy też z łódki.

Jeżeli zależy nam na złowieniu pokaźnego szczupaka, zestaw wędkarski powinien być wyposażony w wobler. Dzięki niemu przynęta pracuje agresywniej, co zachęca ryby do intensywniejszego żeru. Dodatkowe kotwiczki zaś sprawiają, że złowienie okazu jest łatwiejsze,

  • na sandacza – wówczas podczas wyboru wędziska warto kierować się tymi samymi wytycznymi co w przypadku szczupak. To bowiem gatunek ryby, którego również da się poławiać metodą spinningu średniego,
  • na suma – wówczas zastosowanie znajduje wędki dedykowane spinningowi ciężkiemu. To bowiem ryba, która nie poddaje się bez walki. Wędzisko musi więc spełniać określone kryteria, by sprostać takiemu przeciwnikowi i zapewnić skuteczność połowu. Nie dziwi zatem fakt, że przy połowach suma wykorzystuje się cięższe modele, których waga zazwyczaj mieści się w przedziale 200-350 gramów. Z kolei ciężar wyrzutu modeli na suma wynosić od 10 do 35 gramów.

Przy wyborze wędki spinningowej do 250 złotych warto zwrócić uwagę na renomę producenta. Im większą popularnością cieszy się dana marka, tym lepsze jakościowo produkty oferuje. Jeśli zależy nam na korzystnym stosunku ceny do jakości, warto wybrać wędziska Jaxon lub Dragon. Gdy zaś szukamy rozwiązań cechujących się zaawansowaniem technologicznym, przyjrzyjmy się asortymentowi firm Daiwa i Shimano. Z kolei marka Konger ma nam do zaoferowania duże zróżnicowanie produktowe.

Jaka wędka spinningowa na rzekę?

Jak zostało wspomniane, wędka spinningowa powinna być dopasowana do okoliczności. W tym wypadku liczy się nie tylko preferowany gatunek ryb, ale i rodzaj akwenu. Jaki sprzęt wybrać nad rzekę? Wiele zależy od sposobu połowu. To właśnie w oparciu o niego wybieramy optymalną długość wędziska. Jeśli zamierzamy łowić z brzegu, wówczas długość wędki powinna mieścić się w przedziale od 2,4 do 3,0 metrów. Gdy zaś preferujemy wędkowanie z łódki, lepiej sprawdzą się krótsze modele – 2,0 – 2,4 metrów powinno okazać się wystarczające.

Optymalna długość to jednak nie jedyny parametr, który powinien cechować wędzisko spinningowe na rzekę. Czym więc powinno się ono charakteryzować? Bardzo szybką akcją, niską wagą i płynnym ugięciem pod obciążeniem. Zwiększy to komfort i skuteczność połowów.

Co więcej, by zarzucanie i praca wędką były łatwiejsze warto zwrócić uwagę na wyważenie sprzętu. Wówczas będzie on bardzo dobrze leżeć w dłoni. Niektórzy producenci zapewniają wyważenie komputerowe, dzięki czemu wędzisko pracuje wręcz idealnie. W przypadku modeli do 250 złotych nie jest to jednak często spotykane rozwiązanie.

Wariantom w tej cenie nie sposób jednak odmówić poręczności, a to za sprawą wygodnej rękojeści. Dzięki zastosowaniu antypoślizgowych materiałów pewnie leży ona w dłoni nawet podczas łowienia w trudnych warunkach atmosferycznych.

Podsumowując, wędki spinningowe do 250 złotych to rozwiązania solidne i niezawodne, które sprawdzają się nie tylko na rzece, ale również podczas połowów w wodach stojących i na morzu. Opisuje je szereg parametrów technicznych, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru optymalnego modelu. Dzięki temu z pewnością podejmiemy właściwą decyzję.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.