Udostępnij
Skomentuj

Jaką wędkę wybrać dla początkującego?

Dla wielu osób nie ma nic przyjemniejszego niż godziny spędzone na łowieniu ryb.

Błoga cisza, kontakt z przyrodą i możliwość pochwalenia się nie lada zdobyczą to główne powody, które sprawiają że wędkarstwo cieszy się dużą popularnością. Wymaga jednak posiadania odpowiedniego sprzętu. Jak zatem wybrać wędkę, jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z łowieniem ryb?

Wędkarstwo – co na początek?

Zanim przejdziemy do wyboru pierwszego sprzętu wędkarza, warto wiedzieć, że w Polsce łowienie ryb jest regulowane przepisami prawnymi, których należy przestrzegać. Co do zasady, do wyboru mamy dwa rodzaje łowisk:

 • komercyjne – w tym przypadku, aby móc łowić, wystarczy opłacić wstęp,
 • należące do Polskiego Związku Wędkarstwa – wędkowanie na nich jest możliwe, tylko jeśli mamy kartę wędkarską i pozwolenie na łowienie, które zyskuje się, opłacając składki członkowskie w kole wędkarskim. O kartę wędkarską może ubiegać się każda osoba, która ukończyła 14 lat. Dokument otrzymuje się po zdaniu egzaminu państwowego w terenowym kole PZW.

Warto zatem już na początek określić, z których łowisk zamierzamy skorzystać i w razie potrzeby wyrobić sobie kartę wędkarską. Nic nam bowiem nawet po najlepszym sprzęcie, jeśli nie będziemy go mogli legalnie używać.

Na początek warto wędkować metodą spławikową. Dzięki łowieniu ryb na spławik w pełni kontrolujemy sprzęt, a także poznajemy sposób zachowania ryb w wodzie. Nasza pierwsza wędka spławikowa nie musi mieć zatem skomplikowanej konstrukcji. Haczyk, linka, wędzisko, obciążenie, sygnalizator brania i ewentualnie kołowrotek – to wszystko, czego nam na początek potrzeba.

Pamiętajmy, że każdy wędkarz, niezależnie od stopnia zaawansowania, musi być przygotowany na różne sytuacje, toteż już na pierwsze łowienie powinien zabrać ze sobą kompletne wyposażenie obejmujące – oprócz wędki – między innymi:

 • przynęty,
 • haczyki,
 • żyłkę,
 • ciężarki,
 • spławiki,
 • siedzisko,
 • podpórki na wędkę,
 • siatkę na ryby,
 • torbę na sprzęt.

Dzięki takiemu skompletowaniu sprzętu, jesteśmy gotowi na pierwsze łowienie. Aby poznać tajniki wędkarstwa, musimy je przede wszystkim praktykować. Możemy również czytać liczne poradniki na ten temat czy też przeglądać fora internetowe, które na pewno dadzą nam pewne wskazówki. Nic jednak nie uczy tak dobrze jak praktyka.

Jaką wędkę wybrać na początek? Przegląd podstawowych rodzajów

Mnogość dostępnego na rynku sprzętu wędkarskiego wcale nie ułatwia wyboru optymalnego rozwiązania. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim rodzaj wędki i jej przeznaczenie, a także określone parametry, które wpływają na funkcjonalność sprzętu.

 

Do wyboru mamy trzy główne rodzaje wędek, w tym:

 • wędka teleskopowa – rozkłada się ją, wysuwając poszczególne elementy, które są schowane jeden w drugim. Zaletą tego modelu jest przede wszystkim łatwość transportu. Nie mamy również żadnych problemów z jej rozłożeniem i złożeniem,
 • wędka segmentowa – składa się z kilku oddzielnych części. Podobnie jak wędka teleskopowa, jest łatwa w transporcie. Nieco trudniej się ją składa, ma za to lepszą akcję,
 • wędka jednoczęściowa – jej zaletą jest przede wszystkim wytrzymałość. W porównaniu z wyżej wymienionymi modelami, cechuje się większą odpornością na uszkodzenia. Pozbawiona jest bowiem łączeń, które jak wiadomo niszczeją najszybciej. Jest wręcz doskonała na połowy z łódki w słonej wodzie. Z uwagi na swoje duże rozmiary może nam przysparzać nieco kłopotów w trakcie transportu, zwłaszcza jeśli podróżujemy publicznymi środkami transportu.

Jaka wędka najlepsza? Istotne przeznaczenie kija

Jak zostało wspomniane, wybierając wędkę należy zwrócić uwagę nie tylko na jej rodzaj, ale również przeznaczenie. Dzięki temu operowanie nią będzie łatwiejsze. Na rynku dostępne są następujące odmiany wędek:

 • bat - to najprostszy model wędki, charakteryzujący się dużą długością – od 3 do nawet 13 metrów. Jego cechą charakterystyczną jest brak kołowrotka i przelotek z żyłką przymocowaną bezpośrednio do szczytówki.

Baty wykorzystuje się do wędkowania metodą pełnego zestawu – najczęściej łowienia niewielkich ryb z brzegu. Jest to opcja doskonała dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swą przygodę z wędkarstwem.

 • tyczka - podobnie jak bat odznacza się prostą konstrukcją. Może sięgać nawet 18 metrów. Przeznaczona jest do łowienia ryb metodą zestawu skróconego – zwykle w rzekach i kanałach. Wędki te stworzono z myślą o profesjonalistach. Nie dziwi zatem fakt, że cena niektórych modeli tego typu sięga nawet kilku tysięcy złotych.
 • wędka karpiowa - jak sama nazwa wskazuje, dostosowana jest do połowu karpi. Mierzy około 4 metry. Jest dosyć mocna, sztywna i ciężka – waga samego kija oscyluje wokół 0,5 kilograma. Ponadto, charakteryzuje się dosyć dużym ciężarem wyrzutu. Wybierając tę wędkę, pamiętajmy także o zakupie solidnej podpórki na sprzęt.
 • wędka spinningowa - służy przede wszystkim do łowienia ryb drapieżnych, w tym między innymi szczupaków i okoni, wykorzystując w tym celu technikę na błystkę, woblera lub gumę. Cechą charakterystyczną wędek tego typu jest stosunkowo niewielka długość – od 1,8 do 3 metrów. Warto pamiętać, iż przeznaczone są one dla doświadczonych wędkarzy.
 • wędka feeder - wykorzystywana jest dosyć często do łowienia w rzekach i jeziorach. Najczęściej jej długość sięga od 2,5 do 3,5 metra. Na rynku znajdziemy jednak także i dłuższe modele mające nawet 6 metrów. Wędki feeder charakteryzują się ciężarem wyrzutu na poziomie około 400 g.
 • wędka gruntowa - wykorzystuje się ją do łowienia z gruntu – najczęściej w rzekach, jednak coraz częściej modele te używa się podczas połowów na stawach i jeziorach. Wybierając wędkę gruntową, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jej wytrzymałość. Nie bez znaczenia jest również jakość wykonania. Musimy mieć bowiem na uwadze to, że często będziemy wykonywać rzuty z dużym obciążeniem na dalekie odległości.
 • wędki sumowe - jak sama nazwa wskazuje, przystosowane są do połowów suma, który nie bez kozery nazywany jest królem akwenów słodkowodnych. Może dorastać nawet do 2 metrów i 100 kilogramów wagi. Wędka sumowa musi się zatem charakteryzować wysoką wytrzymałością na urazy mechaniczne i przeciążenia.

Co więcej, musi mieć odpowiednie ciężar wyrzutu i długość wędziska. Wybierając ten model, zwróćmy uwagę na to, czy przelotki i uchwyt kołowrotka zostały solidnie wykonane oraz czy wędka ma wystarczająco długi rolnik oraz duży zapas mocy. Modele sumowe przeznaczone są dla doświadczonych wędkarzy.

 • wędki muchowe - za ich pomocą łowimy ryby na sztuczną muchę. Charakteryzują się one niezwykłą elastycznością i wytrzymałością. Mają paraboliczną akcję, a od wędek innego typu odróżnia je bardzo miękka środkowa część. Przeznaczone są jednak dla osób mających wprawę w łowieniu.
 • wędki matchowe - mają długość od 4 do 6 metrów. Znajdują zastosowanie w tak zwanych połowach odległościowych, zwłaszcza na dużych rzekach, gdzie konieczne jest zarzucenie przynęty daleko od brzegu. W przypadku łowienia metodą matchową szczytówka zanurzona jest w wodzie, a żyłka jest zatopiona i nie leży na jej powierzchni.
 • wędki podlodowe - to krótkie wędki, których długość wynosi maksymalnie 1 metr. Zwykle jednak są krótsze – mają około 50-70 centymetrów. Charakteryzuje je stosunkowo duża sztywność, z akcją szczytową. Jak sama nazwa wskazuje, używa się ich do połowów spod lodu.

Im prostsza wędka, tym nauka wędkowania będzie łatwiejsza. Dzięki temu już na początku nie zrazimy się, że pewne rzeczy nam nie wychodzą z powodu posługiwania się nazbyt skomplikowanym sprzętem. Co więcej, prosta konstrukcja wędki sprawi, że będziemy mieć nad nią większą kontrolę. Wraz z nabywaniem doświadczenia możemy rozbudowywać swój zestaw o bardziej zaawansowany sprzęt przeznaczony do określonych metod łowienia ryb.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru wędki? Podstawowe parametry użytkowe

Wybierając wędkę, należy zwrócić uwagę na parametry użytkowe sprzętu. Wpływają one bowiem na jego przeznaczenie. Sprawdzić należy między innymi:

 • akcję – parametr ten determinuje sposób zachowania się wędki podczas wyrzutu i holu ryby. Określa stopień odkształceń wędki w trakcie wykonywania tych czynności i ich wpływ na skuteczność połowu. Podstawowe oznaczenia akcji to:
 • A, B – to wędki bardzo sztywne i sztywne, o akcji szczytowej. Pozwala ona precyzyjnie rzucać i wykonywać bardzo szybkie zacięcia. Używanie wędek z taką akcją wymaga jednak wprawy, stąd też nie są to rozwiązania polecane początkującym,
 • – akcja półparaboliczna. Nie zapewnia takiej szybkości przy zacięciach jak akcja szczytowa, jednak ułatwia holowanie zdobyczy, korygując błędy wędkarza. Bardzo dobre rozwiązanie dla nowicjuszy.
 • D - akcja paraboliczna. Nie ma możliwości błyskawicznego zacięcia. Co więcej, wymaga sporego refleksu, jednak zmniejsza ryzyko zgubienia ryby, gdy ta będzie już na haczyku.

Na rynku dostępne są również wędki wyposażone w akcję progresywną. Co to w praktyce oznacza? Otóż to, iż w czasie wyrzutu zachowują się one jak wędki o akcji szczytowej, natomiast podczas holu jako sprzęt paraboliczny,

 • ciężar wyrzutu – wpływa on na to, jak duży ciężarek i przynętę dobierzemy. Jeżeli wynosi on na przykład 5-25 oznacza to, że zestaw (ciężarek i przynęta) nie mogą ważyć mniej niż 5 g i nie więcej niż 25 g. Lżejszy zestaw sprawi, że wędka będzie zbyt sztywna, cięższy może doprowadzić nawet do złamania wędziska,
 • długość – im dłuższy sprzęt, tym na dalsze odległości możemy zarzucać. Długość wędki należy dobrać do rodzaju uprawianego wędkarstwa,
 • długość transportową – wpływa na komfort podróżowania ze sprzętem. Im mniejsza wędka po złożeniu, tym lepiej ją transportować i przechowywać,
 • wagę – należy ją dobrać do rodzaju uprawianego wędkarstwa. Jeśli zamierzamy zostawiać wędkę na stojaku, waga sprzętu nie ma aż takiego znaczenia. Jeżeli jednak będziemy łowić na spinning nawet 100 gramów może robić wielką różnicę, gdy przyjdzie nam stać z wędką w dłoni przez kilka godzin. Wówczas im lżejszy będziemy mieć sprzęt, tym lepiej.

Wybierając wędkę, warto również zwrócić uwagę na materiał użyty przy jej produkcji. Najlepszym wyborem będą włókna węglowe, które zapewniają dużą wytrzymałość przy małym ciężarze. Początkujący wędkarze mogą się zdecydować na tańsze rozwiązanie, jakim jest wędka z włókna szklanego z kewlarowymi oplotami, które wzmacniają konstrukcję.

Nie możemy również zapomnieć o odpowiednim przechowywaniu sprzętu. Pokrowiec na wędki to konieczność, jeśli chcemy zadbać o to, aby były one odpowiednio przechowywane. W ten sposób zapobiegniemy ich zabrudzeniu oraz uszkodzeniom mechanicznym.

Wędka dla dzieci

Łowienie ryb to doskonałe hobby także dla dzieci. Pozwala bowiem aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Wybierając pierwszą wędkę, zadbajmy o to, aby:

 • miała prostą konstrukcję – wędka bez kołowrotka i przelotek lub lekki i krótki bat sprawdzą się najlepiej,
 • wyposażona była w cienką żyłkę, spławik o wyporności 1-2 g oraz dwa zestawy haczyków – co uczyni zabawę bardziej profesjonalną,
 • kosztowała stosunkowo niedużo – dziecko może szybko uszkodzić sprzęt lub zwyczajnie znudzić się wędkowaniem, nie warto zatem wydawać krocie na pierwszą wędkę. Nie oznacza to jednak, iż powinniśmy decydować się na najtańszą opcję. Może bowiem ona charakteryzować się niewielką wytrzymałością.

Wybór wędki dla osoby początkującej to nie lada wyzwanie. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele produktów, które różnią się przeznaczeniem oraz walorami użytkowymi. Przed zakupem musimy zatem dobrze poznać własne preferencje odnośnie sposobu łowienia ryb i zgodnie z nimi dobrać sprzęt. Wówczas na pewno będziemy go użytkować z przyjemnością.

Udostępnij
2,8
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:03
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.