Udostępnij
Skomentuj

Ważenie bez wagi – jak to zrobić? Jak zważyć bez wagi?

Chcesz zważyć produkty spożywcze, a Twoja waga odmawia posłuszeństwa? Sprawdź, jak odmierzać bez wagi.

Jeśli Twoja waga kuchenna przestała działać albo zwyczajnie nie posiadasz tego rodzaju urządzenia, zapoznaj się z pewnymi technikami odmierzania składników. Z pewnością niejeden raz uratują Twoje potrawy przed kulinarną katastrofą, dlatego warto je poznać, by zapobiec kolejnym wpadkom. Do odmierzania produktów bez wagi wiele osób wykorzystuje podstawowe akcesoria, które znajdują się w każdym domu, czyli łyżkę, łyżeczkę oraz szklankę. To proste i ekonomiczne rozwiązanie, które wymaga jednak znajomości pewnych kwestii.

Polecane wagi kuchenne

Jak ważyć bez wagi?

Aby otrzymać oczekiwaną ilość produktu, należy dowiedzieć się, jaką pojemność mają przedmioty, za pomocą których będziesz odmierzać składniki. Sytuacja jest prosta, kiedy korzystasz z różnego rodzaju misek czy pudełek mających wyrysowane podziałki. Trudności pojawiają się jednak przy odmierzaniu sztućcami i naczyniami na napoje. Pojemność małej łyżeczki to 5 ml, a dużej łyżki – 15 ml. W związku z tym, że istnieją szklanki i kubki o bardzo zróżnicowanej pojemności, do odmierzania warto używać tradycyjnej szklanki, która pomieści 250 ml składników.

Znajomość wymiarów i pojemności naczyń jest jedną z podstawowych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, decydując się na odważanie artykułów spożywczych bez wagi. Innym ważnym czynnikiem jest konieczność orientowania się w gęstości odmierzanych produktów. Struktura i konsystencja niektórych składników sprawiają, że ich części przełożone do zbiornika, który jest w stanie pomieścić np. 250 g, nie zawsze będą ważyły tyle samo.

Jak zważyć orzechy bez wagi?

Wiele osób mających już spore doświadczenie w przygotowywaniu potraw korzysta z tzw. odmierzania na oko. Ta metoda sprawdza się tylko w przypadku, kiedy kucharz orientuje się w objętości określonych produktów spożywczych oraz pojemności naczyń, które ma w swojej kuchni. Ważnym czynnikiem jest także umiejętność przewidywania działań, łączenia smaków oraz świetna znajomość przepisów, według których przygotowuje się dania – wówczas zmiana ilości składników jest zamierzona – ma na celu uzyskanie nowego smaku potrawy.

Jeśli zastanawiasz się, jak odmierzać bez wagi, ale też bez korzystania z alternatywnych pojemników, wiedz, że jest na to sposób. To metoda o długoletniej tradycji, która z pewnością była niegdyś używana przez mamy i babcie. Niektóre produkty można odmierzać za pomocą własnych dłoni. Garść to jednostka miary, która do dziś jest często stosowana w przepisach przy określaniu m.in. ilości orzechów i suszonych owoców. Mimo że wielkość dłoni może się różnić, uznano, że ilość takich produktów odmierzona garścią jest wystarczającą porcją do spożycia.

Do szacowania ilości artykułów spożywczych można używać też rozłożonej dłoni albo pojedynczych palców. Nie uzyskasz wówczas dokładnej masy określonych składników, ale porcję ich dziennego zapotrzebowania. Idealna ilość owoców i warzyw mieści się na rozwartej dłoni. Z kolei wielkość kciuka wskazuje odpowiednią dawkę tłuszczu. W ciągu dnia powinno się zjeść tyle masła czy oleju, ile określa długość palca. Przygotowywanie posiłków z zastosowaniem tej niekonwencjonalnej metody ważenia pozwala na dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

Jak odmierzyć mąkę i inne składniki bez wagi?

Obecność wielu profesjonalnych urządzeń usprawniających gotowanie to bez wątpienia większy komfort i lepsza jakość pracy. Wyobraź sobie, że jesteś w trakcie pieczenia ciasta, chcesz zważyć naszykowane wcześniej produkty, ale Twoja waga kuchenna przestała działać. Nie martw się, wszystko da się jeszcze uratować. Wystarczy mieć pod ręką pojemnik z miarką lub tradycyjną szklankę, za pomocą których uzyskasz odpowiednią ilość składników.

Jeśli jeszcze nie znasz dokładnych wartości określających objętość konkretnych produktów, skorzystaj z małej ściągi, która wskazuje liczbę gramów podstawowych artykułów spożywczych odmierzonych przy użyciu łyżeczki, łyżki i szklanki. Mała łyżeczka do kawy ma pojemność 5 ml, a zatem umieszczone na niej produkty będą ważyły następująco: sól i śmietana – 8 g, miód – 6 g, cukier, woda, olej, mleko i ocet – 5 g, cukier puder, mąka i proszek do pieczenia – 4 g, kakao, cukier puder i żelatyna – 3 g.

Podobne rozbieżności występują w przypadku odmierzania za pomocą łyżki stołowej. Ma ona pojemność 15 ml, a umieszczane na niej produkty spożywcze ważą: miód – 35 g, śmietana – 25 g, olej – 20 g, woda – 15 g, cukier i cukier puder – 12 g, mąka, proszek do pieczenia – 10 g, kakao – 9 g. Z kolei za pomocą tradycyjnej szklanki o pojemności 250 ml da się zważyć m.in. 220 g cukru, 220 g mąki ziemniaczanej, 160 g mąki pszennej, 170 g cukru pudru, 240-250 g mleka, 210 g oleju i tylko 100 g płatków owsianych.

Czy wszystko da się zważyć bez wagi?

Umiejętność ważenia artykułów spożywczych bez wagi jest bardzo cenna i często przydaje się w kuchni, jednak nie jest to rozwiązanie na stałe. Mimo że większość potraw można przygotować, odmierzając składniki szklanką lub łyżką, to jednak zdarza się, że niektóre przepisy podają nietypowe wagi produktów. Nieco uporczywe może być odmierzanie kilku gramów lub – wręcz przeciwnie – kilku kilogramów konkretnego składnika. W tej sytuacji najlepiej wyposażyć się w wagę kuchenną, która wyeliminuje tego rodzaju problemy i ułatwi przygotowywanie potraw.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór akcesoriów, spośród których można wyróżnić dwa rodzaje: wagę kuchenną elektroniczną i wagę kuchenną mechaniczną. Pierwsze urządzenie ma kształt niewielkiej tacki bądź deseczki, na którą kładzie się np. warzywa i owoce. Do produktów sypkich zaleca się wagę ze zdejmowaną miską, do której można bezpośrednio wsypywać cukier czy mąkę. Sprzęty te są zwykle zasilane bateriami, choć istnieją modele podłączane do prądu. Wybierając odpowiedni model, warto zwrócić uwagę na sprzęty takie jak waga kuchenna Zelmer i waga kuchenna Sencor.

Z kolei waga kuchenna mechaniczna to urządzenie starszego typu, wewnątrz którego wbudowany jest odważnik odpowiadający za działanie całego sprzętu. Akcesorium to określa ciężar produktów nieco mniej precyzyjnie niż model elektroniczny, ale jego zaletą jest brak konieczności podłączania do prądu. Jeśli stoisz przed wyborem idealnej wagi mechanicznej, sprawdź, jakie cechy ma waga kuchenna Łucznik, waga kuchenna Esperanza i waga kuchenna Adler. Istnieją także mini wagi, wyglądem przypominające łyżkę, za pomocą których można zważyć olej czy masło.

Nie bez powodu mówi się, że gotowanie to sztuka, której opanowanie wiąże się z nieustannym doskonaleniem swoich umiejętności i nabywaniem doświadczenia. W kuchni nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem, dlatego trzeba znać różne sposoby na to, by radzić sobie w kryzysowych sytuacjach. Odmierzanie składników bez wagi to z jeden z tych trików, który jednak warto stosować tylko w wyjątkowych chwilach. Waga to urządzenie należące do najważniejszych i najpraktyczniejszych akcesoriów kuchennych, dlatego zrób dla niej miejsce w swojej kuchni.

Udostępnij
3,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.