Udostępnij
Skomentuj

Usuwanie pleśni ze ścian i sufitu. Sposoby na walkę z pleśnią

Usuwanie pleśni ze ścian to trudne zadanie, z którym na pewno sobie poradzisz, z pomocą z naszego poradnika!

 

Wystąpienie pleśni jest wywołane zbyt dużą wilgotnością w pomieszczeniach połączoną z brakiem odpowiedniej wentylacji – często winne są nieprawidłowe konstrukcje budowlane domu, takie jak nieszczelne okna czy przeciekający dach. Walka z pleśnią nie należy do łatwych zadań, a zabierając się do niej, musimy zebrać garść informacji o zagadnieniu. Poniżej znajduje się kilka rad przydatnych w usuwaniu pleśni.

Usuwanie pleśni ze ścian – w jakie produkty się uzbroić?

Najważniejszą rzeczą, w jaką powinniśmy się wyposażyć, jest oczywiście środek grzybobójczy. Możesz wybrać dowolny preparat ze sklepu. Inną opcją jest zakup octu czy wybielacza z chlorem, którymi również będziemy mogli usunąć pleśń. Szczotka ze sztywnym włosiem i ciepła woda to kolejne rzeczy, które przydadzą Ci się, by został zwalczony grzyb na ścianie – zamiast szczotki można użyć również szorstkiej gąbki. Przydatna będzie również butelka z atomizerem, czyli zwyczajnie mówiąc – spryskiwaczem.

Domowe sposoby na usuwanie pleśni ze ścian i sufitów. Jak to zrobić?

Aby usunąć pleśń pojawiającą się w domu, wcale nie trzeba wzywać sztabu specjalistów i ekipy, która będzie służyła im jako pomoc. Proste, domowe sposoby przekazywane nam przez ciotki i matki sprawdzają się znakomicie, oraz są dużo tańsze od wynajęcia ludzi, którzy zrobią to za nas. Oto kilka z nich.

Usuwanie pleśni ze ścian octem

Ocet jest popularnym składnikiem polskiej kuchni, ma go z pewnością każdy. Oprócz kulinarnego zastosowania ma on także zastosowanie grzybobójcze. Żeby rozprawić się z pleśnią za pomocą octu, należy nalać go trochę do butelki z atomizerem i spryskać ścianę w miejscu, gdzie rozwija się grzybnia, a po kilkunastu minutach zetrzeć pleśń ze ściany za pomocą ciepłej wody i powtórzyć czynność. Ocet ma nieprzyjemny, ostry zapach, który jednak po niedługim czasie się ulatnia.

Domowa chemia – wybielacz

Innym sposobem na pozbycie się pleśni jest użycie wybielacza z chlorem. Miksturę do czyszczenia ściany lub sufitu należy wykonać w następujący sposób: pół szklanki wybielacza i jedną trzecią szklanki proszku do prania wymieszaj dokładnie w czterech litrach wody i gotowe! Pamiętaj, że domowe sposoby są zawsze proste. Za pomocą szorstkiej gąbki i powyższej mikstury myj ścianę, dopóki grzyb nie zniknie. Po tej czynności przemyj ścianę jeszcze raz – tym razem ciepłą wodą. Przy użyciu wybielacza warto zachować środki ostrożności, ponieważ jest on substancją niebezpieczną. Zaleca się ochronę rąk i użycie gąbki, zamiast szczotki, która może rozpraszać drobinki substancji tak, że dostaną się do naszych oczu oraz ust.

Jak zlikwidować grzyb na ścianie? Środki specjalistyczne

Kolejny sposób wymaga już rozejrzenia się po asortymencie specjalistycznych sklepów, gdzie wybierzemy odpowiedni środek przeciw pleśni. Jest to metoda nieco droższa, ponieważ ceny specjalistycznych preparatów często są wysokie, lecz gdy ocet i wybielacz nie dały rady, warto sięgnąć po grubszą artylerię. Sposób postępowania jest całkiem prosty. Zacznij od usunięcia pleśni za pomocą szczotki o twardym włosiu i ciepłej wody. Gdy już pozbędziesz się szpecącego natręta, posmaruj ścianę środkiem grzybobójczym w miejscu, gdzie znajdowała się pleśń, oraz około pół metra wokół tego miejsca. W sklepach łatwo dostępne są środki czystości Cif, które polecane są do usuwania pleśni w początkowych stadiach rozwoju w Twoim domu

Sposoby postępowania w przypadku lokalizacji i usuwaniu pleśni

Usuwanie pleśni ze ścian to nie tylko posmarowanie miejsca jej występowania preparatem czy zdrapanie jej z zainfekowanych części, ale również szereg czynności, dzięki którym wykonamy tę pracę w sposób bezpieczny i praktyczny. Przedstawiamy zbiór rad, które pozwolą Ci usunąć pleśń ze ścian raz na zawsze.

Lokalizacja pleśni

Wykwity grzybni najczęściej pojawiają się w rogach pokojów, a część z nich przenosi się na znaczną część ściany lub sufitu. Problem nie dotyczy jednak tylko miejsc widocznych. Jeśli zauważysz u siebie pleśń, postaraj się o dokładne przeszukanie całego pomieszczenia. W tym celu poodsuwaj szafki, biurka, łóżka i inne sprzęty czy meble, żeby sprawdzić, za nimi również nie rozwija się grzybnia. Możesz pokusić się również o zerknięcie pod listwy podłogowe.

Usuwanie pleśni ze ścian i profilaktyka

W razie nawracającej pleśni czynność usuwania należy oczywiście przeprowadzić jeszcze raz. Jednak gdy pleśń powraca nagminnie, czas zastosować środki zaradcze – nie na darmo mówi się, że najlepszym lekarstwem jest profilaktyka. Grzybnia pojawia się w miejscach niewietrzonych i zawilgoconych. Powodów zbyt dużej wilgotności może być kilka: przeciekający dach, nieszczelne okna czy choćby para wodna w kuchni. Sprawdź szczelność dachu i okien, a podczas gotowania otwieraj okno lub włącz okap. Żeby zmniejszyć ryzyko pojawienia się/nawracania pleśni, zadbaj o odpowiednią wentylację; sprawę załatwią nawiewniki okienne czy wentylacja mechaniczna. Przydatny będzie również osuszacz powietrza. Warto się upewnić, czy pleśń występuje tylko na tynku, czy także pod nim. Do tego celu posłuży nam młotek. Jeśli obstukiwane miejsce wydaje „głuchy” dźwięk, oznacza to, że grzyb dostał się również pod tynk i konieczne będzie skucie ich oraz odgrzybianie ściany, aby zapobiec nawracającemu problemowi.

Usuwanie pleśni ze ściany

Środki ostrożności

Zwalczając pleśń, warto zatroszczyć się o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Wiele z substancji grzybobójczych jest żrąca i ma nieprzyjemny zapach. Dzięki kilku zasadom uchronisz się od narażenia na niebezpieczną sytuację podczas usuwania pleśni. Substancje mogące naruszyć ciągłość naszej skóry i wywołać podrażnienia to standardowe środki grzybobójcze kupowane w sklepie oraz wszelkiej maści wybielacze. Podczas pracy z nimi należy pamiętać, żeby zawsze nosić długie, gumowe rękawice ochronne. Miski, szczotki i gąbki po nich należy używać tylko do substancji o podobnym działaniu, lub po wykonanej czynności je wyrzucić.

Przydatna będzie również maska na usta i nos oraz gogle, by substancja nie dostała się do naszych dróg śluzowych. Środki czystości oraz zwyczajny ocet wydzielają nieprzyjemny, ostry zapach. W przypadku niektórych z nich opary mogą być niebezpieczne. Aby się od tego uchronić, nakładaj zawsze maskę na usta i nos, oraz używaj preparatów w dobrze wietrzonych pomieszczeniach. Podczas usuwania grzyba okna powinny być cały czas otwarte, jak i również jakiś czas po niej.

Farby z substancjami pleśniobójczymi

Dodatkowym zabezpieczeniem przed pojawieniem się pleśni jest zastosowanie odpowiedniej farby. Rynek oferuje wiele farb zapobiegających powstawaniu grzyba na ścianach. Należą do nich między innymi farby bakteriobójcze bogate w jony srebra, które zapobiegają rozwojowi bakterii, typowe farby grzybobójcze, zapobiegające rozwojowi niepożądanych nalotów na powierzchni ściany, czy farby silikatowe. Te ostatnie mają odczyn zasadowy, który nie sprzyja rozwojowi grzybów. Dobrym i mniej obciążającym kieszeń wyborem jest zastosowanie farb dedykowanych dla wilgotnych pomieszczeń, takich jak łazienki czy pralnie. Dzięki swoim właściwościom hydrofobowym nie przepuszczają one wilgoci i wody w takim stopniu jak zwykłe farby.

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.