Udostępnij
Skomentuj

Toshiba Satellite Pro A40 - Dane techniczne, Wydajność. Czy warto?

Firma Toshiba posiada w swojej ofercie smukłe urządzenia przeznaczone do pracy mobilnej. Jednym z przedstawicieli tej serii jest Satellite Pro A40, który na rynku dostępny jest w kilku wersjach konfiguracyjnych.

Specyfikacja:

Konfiguracje

Poszczególne wersje omawianego laptopa różnią się przede wszystkim wykorzystywanymi procesorami oraz dyskami twardymi. Są one kierowane głównie do małych i średnich przedsiębiorstw, dlatego wyróżniają się także stosunkowo niską ceną.

Toshiba Satellite Pro A40 pracuje na układach CPU Intel Core szóstej generacji. Na rynku pojawiają się modele z trzema różnymi procesorami. Najmocniejszym z nich jest bez wątpienia i7-6500U. Jest to dwurdzeniowy i czterowątkowy układ, którego taktowanie bazowe wynosi 2500 MHz (w trybie boost może zostać jednak zwiększone do poziomu 3100 MHz). Jest to więc typowy procesor wykorzystywany w wielu urządzeniach stricte biznesowych.

Podobnie jest zresztą w przypadku nieco słabszych modeli, czyli i5-6200U oraz i3-6100U. Również są to układy dwurdzeniowe i czterowątkowe. Różnica wydajności pomiędzy poszczególnymi procesorami wynosi od kilku do kilkunastu procent. Wszystkie z nich jednak okażą się wystarczające do małych i średnich przedsiębiorstw.

Zakres wykorzystania laptopa Toshiba Satellite Pro A40 został nieco zawężony ze względu na bark dedykowanej karty graficznej. Urządzenie pracuje wyłącznie na jednostce zintegrowanej, czyli Intel HD Graphics 520. Taktowanie rdzenia karty wynosi od 300 MHz w trybie podstawowym do 1050 MHz w trybie boost. Obsługuje ona bibliotekę DirectX w wersji 12.

Producent zdecydował się na przygotowanie wersji laptopa wykorzystujących dyski talerzowe (HDD) lub półprzewodnikowe (SSD). Pierwsze z nich są pojemniejsze (1 TB w porównaniu z 512 GB), jednak gwarantują wolniejsze działanie. Modele SSD polecane są również osobom, które planują wykorzystać omawianego laptopa głównie do pracy mobilnej. Nie są one bowiem tak narażone na wpływ wstrząsów i wibracji jak urządzenia talerzowe.

 

Obudowa Toshiba Satellite Pro A40

Obudowa

Pewnym utrudnieniem podczas trzymania laptopa na kolanach może być jego waga, która wynosi 2 kilogramy. Bierze się ona przede wszystkim stąd, iż w laptopie zamontowany został napęd DVD. Jeżeli chodzi o samą obudowę, wykonana została ona z tworzyw sztucznych, co jednak jest typowe dla urządzeń z tego przedziału cenowego. Podkreślić należy więc fakt, iż wyróżnia się ona raczej przeciętną odpornością na wykrzywienia i uszkodzenia mechaniczne. Mimo wszystko, jakość jej wykonania można uznać za zadowalającą. Podobnie wygląda sprawa z zestawem złączy – nie można spodziewać się fajerwerków, jednak pewne niezbędne minimum zostało zachowane.

Chłodzenie

Zamontowany w urządzeniu wentylator nie ma zbyt utrudnionego zadania. W laptopie wykorzystywane są bowiem niskonapięciowe procesory i zintegrowana karta graficzna. Przekłada się to utrzymanie stabilnych temperatur, które podczas pracy na najwyższych obrotach w najcieplejszym punkcie obudowy nieco przekraczają granicę 40 stopni Celsjusza.

 

Ekran Toshiba Satellite Pro A40

Ekran

Pod względem wykorzystywanych matryc, użytkownicy mają dwie możliwości wyboru. Modele niskobudżetowe pracują bowiem na urządzeniach wykonanych w technologii TN, natomiast te droższe wyróżniają się matrycą IPS. Oczywiście lepsza jakość generowanego obrazu zagwarantuje nam druga z wymienionych matryc. Ostateczny wybór uzależniony jest również od obsługiwanej rozdzielczości. Toshiba Satellite Pro A40 występuje w wersjach z ekranami HD oraz Full HD.

Wydajność

Przyszła pora na to, aby sprawdzić, jak omawiany laptop prezentuje się w rozmaitych testach wydajnościowych. W tym celu uruchomione zostały programy diagnozujące możliwości procesora oraz karty graficznej. Podkreślić należy, że sprawdzona została najlepsza dostępna konfiguracja urządzenia.

Pierwszy test dotyczył układu i7-6500U i programu Cinebench R15. Procesor uzyskał w nim 125 punktów w trybie jednowątkowym i 300 punktów w wielowątkowym. Jest to rezultat przyzwoity. To samo można powiedzieć o karcie graficznej, zwłaszcza mając na uwadze fakt, że jest to jednostka zintegrowana. W programie 3DMark Ice Storm Standard Graphics otrzymała ona 47160 punktów, a w 3DMark 11 Performance GPU 1200 punktów.

Do grania

Co prawda, Toshiba Satellite Pro A40 to laptop przede wszystkim do zadań biznesowych, jednak nadal umożliwia on uruchomienie niektórych gier komputerowych. Poniżej przedstawiona została lista tytułów, które na najmocniejszej konfiguracji sprzętowej powinny działać w miarę płynnie.

  • World of Warships – low: 65 fps, medium: 40 fps, high: 20 fps,
  • The Sims 4 – low: 160 fps, medium: 55 fps, high: 22 fps,
  • F1 2014 – low: 56 fps, medium: 40 fps, high: 23 fps,
  • Battlefield Hardline – low: 42 fps, medium: 27 fps, high: 11 fps,
  • Tomb Raider – low: 65 fps, medium: 36 fps, high: 22 fps.,

Cena

Chcąc wykorzystać możliwości konfiguracji wyposażonej w procesor i7-6500U, dysk SSD oraz 8 GB pamięci RAM, konieczny okaże się wydanie około 4000 złotych. Na rynku dostępne są jednak również  słabsze konfiguracje urządzenia, których cena może spaść nawet poniżej 3000 złotych.

 

Czy warto?

Do typowej pracy biurowej, omawiany laptop okaże się w zupełności wystarczający. Co więcej, ze względu na swoje kompaktowe rozmiary oraz 14-calowy ekran, zapewni on również całkiem komfortową pracę w podróży. Między innymi właśnie dlatego jest on warto swojej ceny, nawet pomimo pewnych niedoróbek, związanych głównie z jakością wykonania obudowy urządzenia.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
4,5
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)