Udostępnij
Skomentuj

Toshiba Portege X30 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Recenzujemy serię biznesowych laptopów 2w1 od Toshiby. Do jakich zastosowań zostały stworzone?

Portege X30 składa się z 13-calowych urządzeń, które mogą pracować zarówno w trybie laptopa, jak i tabletu. Wszystko oczywiście za sprawą dotykowego ekranu, który bardzo dobrze sprawdza się w podróży. Warto nadmienić, że na rynku dostępnych jest wiele wersji omawianych laptopów.

Toshiba Portege X30 - dane techniczne oraz cena

Różnią się one przede wszystkim zamontowanymi podzespołami. Dzięki temu łatwiej jest nam dobrać sprzęt do zadań, jakie ma wypełnia, a także posiadanym przez nas aktualnie budżetem.

Toshiba Portege X30 – dostępne konfiguracje

Seria kierowana jest do bardzo szerokiego grona potencjalnych odbiorców – są to laptopy biznesowe, które jednak dobrze sprawdzają się także w ramach standardowego użytku multimedialnego. Związane jest to oczywiście z dostępnością wielu zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto je przeanalizować.

Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na procesory, ponieważ laptop Toshiba Portege x30 jest dostępny w wersjach z układami Intela siódmej i ósmej generacji. Jeżeli interesują Was produkty nowsze, najwyższą wydajność zapewni model Intel Core i7-8550U. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ wyróżnia się częstotliwością taktowania na poziomie 1800 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4000 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi jeszcze 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Jest to procesor niskonapięciowy, którego współczynnik TDP wynosi zaledwie 15 W.

Zobacz Toshiba Portege X30

Analizując powyższe parametry, możemy dojść do wniosku, że mamy do czynienia z więcej niż przyzwoitym układem, który powinien okazać się bardzo dobrym wyborem do zastosowania biznesowego, a także multimedialnego. Bez większych problemów poradzi sobie z obsługą zarówno programów podstawowych, jak i tych bardziej zaawansowanych (np. narzędzi projektanckich). Potwierdzeniem tego są wyniki testów wydajnościowych, które zostały wykonane na platformie Cinebench R15. Układ uzyskał w nich średni wynik na poziomie 164 punktów w trybie jednowątkowym i 553 punktów w trybie wielowątkowym.

Kolejnym układem z ósmej generacji procesorów Intela jest model i5-8250U. Montuje się go w nieco tańszych konfiguracjach – na przykład w Toshiba Portege X30 D. Jest to kolejny czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor, który jednak wyróżnia się nieco niższym taktowaniem w porównaniu do modelu i7 (1600-3400 MHz) oraz mniejszą ilością pamięci podręcznej trzeciego poziomu (6 MB). Ma to wpływ na słabszą wydajność układu, jednak strata to procesora najmocniejszego wynosi zaledwie kilka-kilkanaście procent. Układ ten również powinien sobie poradzić z obsługą programów tego typu.

Laptopy z omawianej serii są sprzedawane także z kładami siódmej generacji. Mowa tu zarówno o modelu Intel Core i7-7500U (taktowanie 2700-3500 MHz), jak i i5-7200U (taktowanie 2500-3100 MHz) oraz i3-7100U (taktowanie 2400 MHz) – są to układy dwurdzeniowe i czterowątkowe, zapewniają więc znacznie niższą wydajność niż modele ósmej generacji.

Poważnym ograniczeniem omawianych urządzeń jest to, że są one sprzedawane w konfiguracjach pozbawionych dedykowanej karty graficznej. Skorzystać możemy wyłącznie z modeli zintegrowanych – w przypadku procesorów ósmej generacji będzie to Intel UHD Graphics 620, natomiast modele starsze korzystają z jednostki Intel HD Graphics 620.

Skoro omówiliśmy już kwestie procesorów i kart graficznych, pozostaje nam już tylko dobrać pamięć RAM oraz dysk twardy. W pierwszym przypadku do dyspozycji otrzymujemy kości typu DDR4 o taktowaniu wynoszącym 2133 MHz. Na rynku zazwyczaj dostępne są oferty z laptopami dysponującymi 8 GB pamięci RAM, choć znaleźć można również modele  z 32 GB RAM. Jeśli natomiast chodzi o dyski twarde, laptopy są wyposażane w modele SSD M.2 PCIe, gwarantujące bardzo wysoką wydajność działania. Ich maksymalna pojemność wynosi 1 TB.

Toshiba Portege X30 – wygląd

Jak na kompaktowe urządzenie 2w1 przystało, omawiany model jest bardzo lekki (waży zaledwie 1,4 kg), dzięki czemu doskonale sprawdza się w podróży. Zmieści się do niewielkiej torby, a jego wykorzystanie podczas jazdy samochodem (jako pasażer oczywiście), pociągiem czy autobusem okażę się po prostu wygodne.

Niewielka waga i kompaktowe wymiary to jedno. Sprawdzić należy jednak, jak wygląda wytrzymałość omawianego sprzętu. Konstrukcja została wykonana ze wzmacnianych tworzyw, co pozytywnie wpłynęło na jej sztywność i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Trzeba jednak przyznać, że obudowa ekranu dość łatwo wygina się pod naporem. Na pochwałę zasługuje natomiast praca zawiasów, które pozwala znacząco odchylić ekran, zapewniając przy tym utrzymanie go w stabilnej pozycji. Podczas otwierania i zamykania laptopa nie usłyszymy charakterystycznych skrzypnięć, co samo w sobie dobrze świadczy o jakości wykonania sprzętu.

Wszystkie elementy obudowy zostały dobrze spasowane, dzięki czemu Toshiba Portege X30 prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Należy podkreślić, że laptopy przeważnie występują w wersjach granatowych. Duży plus należy postawić przy zestawie zamontowanych portów. Znajdziemy tam wszystko to, co jest potrzebne podczas pracy, a nawet więcej. Poza portami USB i złączami HDMI oraz VGA, możemy skorzystać także z czytnika kart pamięci oraz z wejścia na kartę SIM, co dodatkowo  rozszerza możliwości wykorzystania sprzętu w ramach pracy mobilnej. W większości przypadku możliwe jest również podłączenie do Toshiby Portege X30 stacji dokującej.

Toshiba Portege X30 – matryca

Jak już wspomnieliśmy, laptopy z omawianej serii zostały wyposażone w 13-calowe ekrany. Większość modeli obsługuje również funkcję dotyku. W trybie tabletu sprawują się bardzo dobrze, reakcja jest odpowiednia, co oczywiście przekłada się na komfort pracy mobilnej.

Matryca obsługuje rozdzielczość Full HD. Została wykonana w technologii TN, dlatego zapewnia przeciętną jakość odwzorowania kolorów, nieco lepiej mogłaby prezentować się także luminancja i kontrast. Jeżeli jednak chodzi o zastosowanie sprzętu, wykorzystane ekrany okażą się w zupełności wystarczające. Warto podkreślić, że częstotliwość odświeżania obrazu w ich przypadku wynosi 60 Hz.

Toshiba Portege X30 – klawiatura i touchpad

Pomimo niewielkich wymiarów laptopa, tworzenie dłuższych tekstów nie powinno być męczące. Zamontowana została bowiem dobrej jakości klawiatura, której klawisze przybrały wygodne rozmiary. Skorzystać możemy oczywiście z podświetlenia, znacznie ułatwiającego pracę przy ograniczonym świetlne. Warto nadmienić również, że praca klawiatury jest stosunkowo cicha.

Bez zarzutów sprawdza się również touchpad. Jego właściwości ślizgowe, a także precyzja działania stoją na zadowalającym poziomie. Nad płytką zamontowane zostały dwa przyciski, których reakcja również jest odpowiednia. W lewym górnym rogu touchpad znajduje się także czytnik linii papilarnych, skutecznie zwiększający poziom bezpieczeństwa. Producent zdecydował się również na wykorzystanie systemu rozpoznawania twarzy, którego obsługa jest gwarantowana przez wbudowaną kamerę.

Toshiba Portege X30 – wydajność

Biorąc pod uwagę specyfikacje wszystkich dostępnych modeli laptopów, należy podkreślić, że najwyższą wydajność zapewni nam laptop Toshiba Portege X30 z układem i7. Potwierdzają to zresztą wyniki testów. Dzięki jego wydajności, możemy liczyć na stabilną, wydajną obsługę nie tylko podstawowych programów biurowych i multimedialnych, ale również bardziej zaawansowanych narzędzi, na przykład projektowych.

Jak natomiast wyglądają możliwości zintegrowanej karty graficznej Intel UHD Graphics 620? Ze względu na pamięć współdzieloną, są one mocno ograniczone. Jednostka nie poradzi sobie ze specjalistycznymi narzędziami graficznymi ani nowymi grami z segmentu AAA. Na platformie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała ona średni wynik na poziomie 1691 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics wyniósł on 87698 punktów. Jeśli więc zamierzacie wykorzystać laptopa także do obsługi gier, musicie ograniczyć się wyłącznie do klasyków i tytułów wyróżniających się niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Toshiba Portege X30 – wady i zalety

Największym atutem urządzeń wchodzących w skład omawianej serii jest oczywiście ich ultramobilny charakter. Możliwość pracy zarówno w trybie laptopa, jak i tabletu zapewnia nam wiele nowych możliwości wykorzystania sprzętu. Bardzo dobrze sprawdzi się w podróży, gdy zechcemy sprawdzić coś w Internecie, obejrzeć film, stworzyć dokument tekstowy czy też posłuchać muzyki. Do tego dochodzą przydatne dodatki, takie jak podświetlenie klawiatury oraz czytnik linii papilarnych.

Po stronie plusów należy zapisać również zestaw zamontowanych portów i złączy, który zapewnia pełen komfort pracy. Pozytywnie możemy ocenić także jakość wykonania obudowy i osprzętu – zarówno klawiatura, jak i touchpad sprawdzają się bardzo dobrze. Jeżeli chodzi o zamontowane podzespoły, sporą wydajność zapewniają przede wszystkim procesory. Niestety, wykorzystanie wyłącznie zintegrowanych jednostek GPU w pewien sposób ogranicza nasze możliwości. Po stronie minusów znajdzie się również przeciętna matryca TN.

ZALETY

  • Możliwość pracy w dwóch trybach
  • Wymiary i waga sprzętu pozwala na komfortową pracę w podróży
  • Przyzwoita jakość wykonania
  • Dobry osprzęt
  • Wiele przydatnych dodatków
  • Szeroki zestaw portów

WADY

  • Matryca TN
  • Brak dedykowanej karty graficznej
  • Wysokie ceny najbardziej rozbudowanych konfiguracji

Toshiba Portege X30 – podsumowanie, czy warto?

Sprzęty pokroju omówionych powyżej laptopów zapewniają sporą swobodę pracy mobilnej. Ich wykonanie, specyfikacja, a także obsługiwane tryby sprawiają, że jesteśmy w stanie pracować w każdej sytuacji. Wszystko to sprawia, że seria Toshiba Portege X30 jest warta rozważenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.