Udostępnij
Skomentuj

Test procesora AMD Ryzen 9 5900X

Chciałbyś poznać możliwości procesora amd ryzen 9 5900x? Poznaj specyfikację i główne zalety komponentu.

Osiągi nowego procesora AMD Ryzen 9 5900X

Najnowszy układ scalony firmy AMD oferuje doskonałą przepustowość i wydajność, dzięki nowoczesnej architekturze Zen3. Dzięki niej układ świetnie funkcjonuje nawet w przypadku wymagających gier komputerowych. W zestawie ze sprawdzoną technologią otrzymujesz imponujące taktowanie, które podczas dynamicznych akcji zapewnia idealną płynność. Ponadto nie musisz się martwić zawieszanie ani o tak zwane ścinanie obrazu podczas szybkich scen, dlatego jako miłośnik gamingowej rozrywki z pewnością docenisz te opcje.

Najczęściej wybierane procesory AMD

Nowoczesny procesor AMD Ryzen 9 5900x w odróżnieniu od poprzednich modeli tej firmy (na przykład wydajnego modelu AMD Ryzen 7 2700x) ma analogiczne taktowanie w standardzie. Jednak w trybie turbo pozwala osiągnąć dużo więcej – zamiast 4,3 GHz masz do dyspozycji 4,8 GHz. Oprócz tego w AMD Ryzen 9 jest jeszcze trzykrotnie wyższa pojemność cache, która gwarantuje wysoką płynność buforowania i wiele miejsca na przechowywanie podręcznych danych.

Zastanawiając się nad wyborem nowego układu do jednostki gamingowej, warto zwrócić uwagę na AMD Ryzen 9, gdyż w swojej półce cenowej wypada jako najbardziej efektywny. Sprawdza się także w stacjach roboczych, jednak w tym wypadku nie zapewnia takich możliwości jak nowoczesne modele Threadripper, które ma 164 rdzenie. Jednak przy takich warunkach specyfikacji Ryzen 9 potrafi zaskoczyć pod względem płynnej pracy i sposobności obsługiwania wielu procesów jednocześnie.

Parametry techniczne AMD Ryzen 9 5900X

Decydując o zakupie procesora, zawsze warto przyjrzeć się bliżej jego specyfikacji, aby zyskać pewność, że będzie ona idealnie dopasowana do Twoich potrzeb. W przypadku układów scalonych trzeba mieć na uwadze pewne wartości, dzięki którym jest zapewniona optymalna praca i płynne współdziałanie wszystkich podzespołów. Za jedne z takich kluczowych wartości z pewnością uznasz 12 rdzeni i 24 wątki – od nich głównie zależy efektywność. Model Ryzen 9 ma do zaoferowania w tym względzie ilości pozwalające na wykonywanie profesjonalnych zadań graficznych.

W stosunku do poprzednika typu AMD Ryzen 7 3700x możesz liczyć na lepszą dynamikę, z powodu efektywnego chłodzenia ze wzrostem współczynnika TDP z 65 W na 105 W. Dla miłośników ulepszania okaże się to świetnym rozwiązaniem, a w połączeniu z niskim poborem energii spełnia oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Wydajny procesor AMD Ryzen 9 5900x posiada rdzenie stworzone w 7 nanometrowym procesie technologicznym, dzięki czemu efektywność energetyczna bywa kilkakrotnie wyższa w porównaniu do wcześniejszych modeli.

Ponadto w 5900X zastosowano 512 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu na rdzeń, a także po 32 MB L3 na każde sześć rdzeni, co sprawia, że dostęp do informacji jest ekspresowy oraz dane są gromadzone w analogicznym trybie. W układzie zainstalowano dwukanałowy kontroler pamięci DDR4-3200, dzięki czemu następuje przyśpieszenie obsługi pamięci RAM nawet o 30% w zależności od wykonywanej operacji. W ofercie producenta znajdziesz także kilka innych modeli działających w oparciu o DDR4, między innymi wspomniany już Ryzen 2700x.

Jeśli zastanawiasz się nad zamianą procesora AMD Ryzen 3000 na nowszy wariant 5900x, z pewnością docenisz taktowanie zegara w trybie turbo boost i lepsze chłodzenie, które w dynamicznych grach pozwoli Ci na lepsze wyniki. Ponadto Ryzen 5900 X przypisuje w teście 631 punktów renderowaniu przy pomocy jednego rdzenia – takie noty informują o najwyższej wydajności jednowątkowej wśród porównywanych układów.

Jaka płyta do nowego procesora AMD Ryzen 9 5900X?

Płyty główne z chipsetami AMD serii 500 są w stanie obsługiwać procesory AMD Ryzen 9 5000 pod warunkiem zaktualizowania systemu BIOS. Decydując się na układ tego typu należy szukać podzespołów opartych na chipsecie AM4, co gwarantuje spójne i płynne działanie całej jednostki. Taka wersja posiada 1331 pinów i obsługuje do 4 modułów pamięci w wydajnym standardzie DDR4, dzięki czemu w tym zestawieniu można liczyć na doskonałą przepustowość.

Ponadto nowoczesny procesor AMD wymaga instalacji odrębnego układu graficznego, który pozwala zamontować wysokiej klasy i wydajną kartę dedykowaną najbardziej wymagającym zastosowaniom profesjonalnym oraz gamingowym. Dysponowanie kontroler PCI-Express 4.0 udostępnia założenie w jednostce dynamicznego i szybkiego dysku SSD. W tak skonstruowanej strukturze nie ma ryzyka zawieszenia czy opóźnienia. AMD Ryzen 9 5900x to z pewnością dobry wybór dla użytkowników nastawionych na osiąganie podium przy każdym starciu.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.