Ekspert Morele | 03:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Temperatura procesora – na co uważać i jak chłodzić?

Prawidłowa temperatura procesora jest kluczowa dla poprawnej pracy komputera. Zadbaj o jej odpowiedni poziom.

Optymalna temperatura procesora pozwala na najbardziej wydajną pracę urządzenia. Gdy jej prawidłowy poziom zostanie przekroczony, możesz napotkać wiele trudności. Reakcje programów mogą być opóźnione, a w sytuacjach ekstremalnych czasem dochodzi nawet do wyłączenia komputera. To oznacza nagłe przerwanie pracy i często utratę danych. Jeżeli pojawiły się u Ciebie takie problemy, koniecznie sprawdź, czy temperatura podzespołów nie przekracza norm.

Temperatura procesora – dlaczego rośnie?

Bezpieczny procesor to gwarancja, że wszystkie Twoje działania będą przebiegały sprawnie. Czasem jednak temperatura procesora w laptopie niespodziewanie rośnie. Dlaczego tak się dzieje? Często przez nieodpowiednią wentylację lub jej brak. Zwróć szczególną uwagę na to, w jakiej pozycji i na jakim podłożu pracuje Twoje urządzenie. Nie stawiaj podręcznego komputera na tapicerowanych powierzchniach i pilnuj, by otwory zapewniające przepływ powietrza nie były zasłonięte.

Inną przyczyną może być zbierający się w podzespołach komputera kurz. O ile pamiętamy o okresowym oczyszczaniu naszych urządzeń z wirusów i zbędnych plików, zdarza nam się zapomnieć o tym, że to również fizyczne przedmioty, które tak samo jak półki czy telewizor, zbierają kurz zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Dobrym pomysłem jest rozkręcenie obudowy raz na jakiś czas i oczyszczenie wnętrza z zebranego tam pyłu.

Równie istotny jest sposób chłodzenia procesora. Prawidłowy gwarantuje zachowanie optymalnych warunków pracy. Niekiedy okazuje się, że ze względu na rodzaj wykonywanych przez nas czynności, fabryczne chłodzenie nie będzie wystarczające. W takiej sytuacji należy zadbać o alternatywne chłodzenie w postaci dodatkowego wentylatora albo podkładki chłodzącej. Może się też zdarzyć, że nasz wbudowany wiatrak się zepsuje. Należy niezwłocznie go naprawić, gdyż praca bez niego prowadzi do poważnego uszkodzenia sprzętu.

Polecane chłodzenie CPU

Jaka powinna być temperatura procesora?

Temperatura CPU podczas regularnej pracy nie powinna przekraczać 50-60% jej maksymalnego poziomu. Wtedy komputer pracuje najwydajniej. Ale co to oznacza? Ile stopni powinien mieć procesor? To zależy od producenta i modelu urządzenia, ale większość z nich ma podobne parametry. Maksymalna temperatura procesora wynosi zazwyczaj około 90 stopni, a to oznacza, że jej przekroczenie może okazać się niebezpieczne.

Polecane chłodzenie wodne 

Na przykład optymalna temperatura procesora i5 określona jest na poziomie 40 stopni Celsjusza. Przy tej temperaturze ma najbardziej wydajne działanie. Nie oznacza to, że przy wyższym poziomie nie będzie on pracował. Jeśli jednak dopuszczalna temperatura procesora zostanie przekroczona, jego działanie zostanie zakłócone, co może skutkować nawet awarią sprzętu. Staraj się unikać takich sytuacji. Kontroluj parametry i podejmuj działania, zanim sytuacja stanie się krytyczna.

To, jakie temperatury powinien mieć procesor, zależy w dużej mierze od jego twórcy. Polecamy zapoznać się z instrukcją i opisem produktu, aby móc stwierdzić, czy wszystko działa prawidłowo. To szczególnie ważne w przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń. Jeżeli na komputerze montujesz filmy, przygotowujesz grafikę czy uruchamiasz bardzo wymagające programy, przegrzewanie się procesora może być wynikiem jego przeciążenia. W chłodzeniu podzespołów komputera mogą pomóc pasty termoprzewodzące i termopady

Jak poznać temperaturę CPU?

Pewnie zastanawia Cię, jak sprawdzić temperaturę procesora. Zrobisz to na dwa sposoby. Nie liczymy oczywiście dotykania obudowy. Może to być pewien wskaźnik, jeżeli nagrzewa się ona szybko i do bardzo wysokich temperatur, ale często wynika to z rodzaju użytych do jej stworzenia materiałów. Aby jednak mieć pewność, należy skorzystać z narzędzi systemowych lub zewnętrznego oprogramowania. 

O ile w przypadku laptopa łatwo wyczujemy, że nasz procesor się przegrzewa, bo znacznie wzrośnie ciepło obudowy, tak temperatura PC będzie trudniejsza do wychwycenia. Najlepiej będzie ją kontrolować, jeśli zainstalujesz program do sprawdzania temperatury procesora. On na bieżąco śledzi, jak radzi sobie Twoja maszyna. To optymalne rozwiązanie, bo tego typu programy często mierzą wiele dodatkowych parametrów i dodatkowo podpowiadają, jak zwiększyć wydajność urządzenia bez narażania go na szwank.

Jednak jak sprawdzić temperaturę procesora bez programu? Takie wyjście też jest możliwe. W Menedżerze zadań systemu Windows znajdziesz wszystkie podstawowe parametry związane z pracą procesora. Dzięki nim widzisz, jak bardzo Twój procesor jest obciążony i czy musisz podjąć jakieś działania, żeby obniżyć jego temperaturę i ułatwić mu tym jednocześnie pracę.

Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić temperaturę procesora Win 10 – tu kwestia trochę się komplikuje. Producent uznał, że użytkownik nie będzie miał łatwego dostępu do tych danych. Możesz teoretycznie zbadać nagrzewanie się procesora przez wejście do ustawień BIOS, ale nie jest to raczej metoda dla „zwykłych śmiertelników”. Bądźmy szczerzy, większość z nas nie będzie nawet wiedziała, jak się do tego zabrać.

Poza tym to rozwiązanie ma dwie podstawowe wady. Pokazuje temperaturę w rozruchu, co oznacza, że procesor będzie chłodniejszy niż w przypadku intensywnej pracy, podczas której najczęściej występują problemy. A po drugie wymaga przerwania pracy i wyłączenia komputera, co na dłuższą metę jest dość uciążliwe. Lepiej zatem zainstalować jeden z programów: Core Temp, SpeedFan, Speccy czy AIDA. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą za ich pomocą nie tylko kontrolować temperaturę, ale również pracę wiatraków i inne parametry pracy urządzenia.

Polecane modele procesorów

Jak chłodzić procesor?

Co robić, żeby komputer miał prawidłową temperaturę i niespodziewanie się nie przegrzewał? Poza kontrolą warto przedsięwziąć pewne środki zapobiegawcze, a jeśli to konieczne, również naprawcze, żeby pracy maszyny towarzyszyła prawidłowa temperatura. Komputer musi być regularnie konserwowany. Podpowiadamy, jakie działania się sprawdzą i uchronią Cię przed problemami.

Podstawowym krokiem, który powinieneś zrobić, jest oczyszczenie układu chłodzenia komputera z kurzu. Brzmi banalnie, ale to już połowa sukcesu. Dzięki temu kurz nie blokuje przepływu powietrza przez obudowę i nie zakłóca pracy wiatraków. Chłodzenie CPU Intel jest efektywniejsze, a podzespoły nie przegrzewają się podczas pracy. Jeżeli nie wiesz jak się do tego zabrać, a rozkręcanie obudowy napawa Cię przerażeniem, zleć to zadanie specjaliście w serwisie. W prosty sposób samodzielnie oczyścisz komputer z kurzu przy pomocy sprzężonego powietrza.

Jeżeli to nic nie daje i nie widzisz poprawy, a procesor wciąż się przegrzewa, prawdopodobnie fabryczne urządzenia chłodzące są za mało wydajne. W takiej sytuacji powinieneś im pomóc. Dobrym pomysłem w przypadku laptopa będzie podkładka chłodząca, która wspomoże wiatraki w obniżaniu temperatury podzespołów. Takie podkładki mają wbudowane wentylatory zazwyczaj na całej powierzchni i dodatkowo ułatwiają przepływ powietrza pod sprzętem.

W przypadku komputera stacjonarnego zbyt wysoka temperatura procesora jest trudniejsza do zauważenia. Jeśli jednak już zidentyfikujesz problem, rozważ dołożenie w obudowie dodatkowego wiatraka lub wymianę obecnego na nowy, sprawniejszy. Wentylator o większej mocy zapewne poradzi sobie z zadaniem. Najlepiej zapytać specjalisty w serwisie, jakie urządzenie będzie w Twoim przypadku najlepsze. Jaka powinna być prędkość wentylatora procesora?

Jeżeli problem pojawia się podczas mało wymagającej pracy, zastanów się, czy w tle nie zachodzą dodatkowe, niekontrolowane przez Ciebie procesy. Wiele programów działa w tle, skanując pliki komputera, łącząc się z siecią i wykonując inne zadania. Zakończ wszystkie zbędne procesy, żeby uniknąć przeciążenia procesora. Antywirus jest ważny, ale jeżeli montujesz film i nie korzystasz z sieci, efektywniej będzie go wyłączyć. Usuń też zbędne pliki z dysku. Przechowywanie zbyt dużej ilości danych tymczasowych, które automatycznie nie są usuwane, może obciążać procesor.

Udostępnij
5,0
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)