Udostępnij
Skomentuj

Jak sprawdzić temperaturę procesora?

Jakie są sposoby na monitorowanie temperatury CPU? Jak często sprawdzać temperaturę procesora?

Jak sprawdzić temperaturę procesora?

Istnieją różne rozwiązania, które pozwalają na kontrolowanie temperatury podzespołów – w tym procesora. Do najpopularniejszych sposobów na pomiar temperatury procesora należą:

 • Programy do monitorowania temperatury CPU – nie wymagają od użytkownika wchodzenia do BIOS-u, by sprawdzić temperaturę procesora. Wystarczy uruchomić program, by dokonać pomiaru. Popularne programy do tego, aby dowiedzieć się jak sprawdzić temperaturę procesora to: HWMonitor, CoreTemp, SpeedFan, AIDA oraz wiele innych.
 • Funkcje BIOS-u – do sprawdzenia temperatury komputera można użyć BIOS-u, ale należy zdawać sobie sprawę, że w ten sposób sprawdzimy wyłącznie temperaturę wyjściową, gdy komputer nie pracuje pod obciążeniem. Inne programy, aplikacje i specjalne czujniki pozwalają na monitorowanie temperatury CPU na bieżąco, podczas pracy.
 • Korzystanie ze specjalnej obudowy z wyświetlaczem informacyjnym – obudowa tego typu jest wyposażona w czujniki, które dokonują bieżącego pomiaru temperatury procesora, a informacja o temperaturze jest wyświetlana na obudowie. Jest to ciekawe i bardzo proste rozwiązanie, które nie wymaga stosowania dodatkowych programów lub wchodzenia do BIOS-u. Jest to jednak wydatek i konieczność znalezienia obudowy, która taką opcję oferuje.

Dlaczego warto sprawdzać, z jaką temperaturą pracuje procesor?

Sprawdzanie temperatury procesora ma istotne znaczenie dla ogólnego kontrolowania sprawności oraz wydajności komputera. Zbyt wysokie temperatury przy standardowym obciążeniu mogą bowiem sugerować problemy z chłodzeniem lub z zakurzeniem poszczególnych elementów we wnętrzu obudowy. Kontrolowanie temperatury CPU ma wiele zalet:

 • Pozwala wychwycić ryzyko awarii na skutek przegrzewania się.
 • Pozwala zauważyć problemy z chłodzeniem, gdy tylko wystąpią.
 • To proste działanie, które powoduje, że łatwiej utrzymywać temperaturę procesora na zalecanym poziomie.

Polecane procesory

Ile powinna wynosić temperatura procesora?

Fakt, że procesor osiąga jakąś temperaturę, które może wydawać się wysoka, nie oznacza, że należy od razu zamawiać zaawansowane chłodzenie wodne do PC. Wszystko jest kwestią doczytania o tym, jakie są rekomendowane zakresy temperatur, z jakimi może bezpiecznie pracować wybrany procesor. To, jaka jest optymalna temperatura procesora zależy od wielu czynników:

 • Rodziny i generacji procesora.
 • Procesu technologicznego, w jakim został wytworzony.
 • Zakresu taktowania.
 • Zastosowanego chłodzenia.

Trudno nawet wskazać poziom optymalnej temperatury, ponieważ sami producenci określają wyłącznie maksymalną temperaturę CPU, której nie należy przekraczać, by nie ryzykować uszkodzeniem się procesora. To parametr, który znajdziemy w specyfikacji szczegółowej procesora i warto go kontrolować.

Teoretycznie można jednak przyjąć, że im niższa temperatura, tym lepiej dla procesora i dla całego urządzenia, gdyż pobór energii jest niższy, wolniej działa również chłodzenie. Oczywiście nie oznacza to, że procesor mógłby pracować bezpiecznie przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych, ale temperatura pokojowa i odpowiednie chłodzenie to czynniki, które powinny wystarczyć, by utrzymywać temperaturę samego procesora na dopuszczalnym poziomie.

Powody nagrzewania się procesora

Jeśli zaobserwujemy, że procesor nagrzewa się bardzo mocno i to nie tylko przy dużym obciążeniu, to może oznaczać:

 • Nadmierne zakurzenie procesora lub chłodzenia. Kurz oblepia podzespoły i przyczynia się do wzrastania ich temperatury.
 • Zła wentylacja wewnątrz obudowy, przez co schładzanie podzespołów nie jest tak wydajne, jak powinno być.
 • Usterkę chłodzenia lub sprzętową.
 • Zużycie się pasty termoprzewodzącej.

Powinniśmy niezwłocznie sprawdzić wszystkie możliwe powody, a także szybko je rozwiązać. Sposoby na obniżenie temperatury procesora znajdziesz poniżej.

Czym grożą zbyt wysokie temperatury CPU?

Ekstremalnie wysokie temperatury CPU są groźne dla komputera, dlatego tak ważne jest utrzymywanie ich poniżej poziomu krytycznego oraz wiedza na temat tego jak sprawdzać temperaturę procesora na bieżąco. Nie należy przekraczać dopuszczalnych temperatur maksymalnych, jakie podaje producent, gdyż:

 • Urządzenie może samoistnie się wyłączać, a to pociąga za sobą ryzyko uszkodzeń, a także utraty danych, które nie zostały zapisane.
 • Urządzenie może się przycinać.
 • Procesor może ulec trwałemu uszkodzeniu.

Jak przeciwdziałać nadmiernemu nagrzewaniu się procesora?

Nadmiernie wysokich temperatur CPU nie należy bagatelizować, ale samo wychwycenie nieprawidłowości to za mało, by im przeciwdziałać. Należy dodać, że przegrzewanie się procesora jest zjawiskiem, które nie powinno się pojawić w normalnym użytkowaniu. Jak sprawdzić temperaturę procesora w bezpieczny sposób i jak dbać, by nie przegrzewał się w przyszłości? Oto kilka polecanych rozwiązań, aby poprawić chłodzenie procesora:

 • Oczyszczenie wnętrza komputera – nie chodzi wyłącznie o usunięcie kurzu i zabrudzeń, ale też wszelkich niepotrzebnych elementów. Jeśli w obudowie znajdują się nieużywane kable oraz stare, nawet nie podłączone, dyski, to jest to sytuacja, która wpływa na gorszą cyrkulację powietrza, a przez to także na wyższe temperatury podzespołów. W obudowie powinny znajdować się użytkowane podzespoły, a sama obudowa nie powinna być dobierana na styk pod względem wielkości, gdyż także wpływa to na wentylację.
 • Wymiana pasty termoprzewodzącej – to drobne działanie może wiele zmienić. Jeśli pasta termoprzewodząca jest już stara i zużyta, to ciepło jest gorzej przewodzone i procesor może nadmiernie się nagrzewać. Starą pastę należy usunąć, nałożyć porcję nowej i podłączyć wszystko tak, jak wcześniej, by porównać działanie procesora.
 • Modernizacja chłodzenia – jeśli poprzednie czynności nie dały żadnej poprawy, to być może czas na wymianę chłodzenia. Wiele osób korzysta z chłodzenia fabrycznego (boxowego), a nie jest ono, na ogół, tak dobre, jak chłodzenie kupione oddzielnie.

Utrzymywanie temperatury procesora na bezpiecznym poziomie (poniżej maksymalnej zalecanej temperatury) jest bardzo istotne, gdyż wpływa na jego pracę oraz na bezpieczeństwo układu. Jest to kwestia, której nie można bagatelizować, jeśli zależy nam na tym, by komputer działał wydajnie i sprawnie przez jak najdłuższy czas.

  

Udostępnij
4,3
11 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.