Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Tauryna – działanie, skutki uboczne, występowanie

Czym jest tauryna, kiedy ją stosować, czy jest bezpieczna i dlaczego jest kojarzona z bykiem?

Wielu wierzy, że tauryna pochodzi z moczu lub spermy byka, ale prawda jest taka, że ten aminokwas, nie pochodzi z płynów fizjologicznych byków.

Co to jest tauryna?

Tauryna, czyli kwas 2-aminoetanosulfonowy, została wyizolowana z byka żółciowego w 1827 roku. Jednak obecnie jest najczęściej spotykana w postaci suplementu. To prowadzi nas do napojów energetycznych. Czy wiesz, że liczba wizyt w izbie przyjęć podwoiła się w ciągu ostatnich kilku lat z powodu napojów energetycznych? Nie jest tajemnicą, że mają mnóstwo kofeiny. Niektóre z nich zawierają również taurynę. Red Bull, na przykład, zawiera taurynę, ale ile to kosztuje i czy jest bezpieczny? Według strony Red Bulla nasze ciała zawierają 70 procent więcej tauryny niż jedna puszka Red Bulla.

Tauryna ma zalety, takie jak potencjalnie pomagające zachować zdrowe serce, działając jako przeciwutleniacz, pomagając stymulować mięśnie, aby oferować lepsze wyniki sportowcom, oraz zapewniać relaksujące, uspokajające efekty, które mogą pomóc osobie z zaburzeniami neurologicznymi.

Właściwości oraz działanie tauryny

Badania pokazują, że tauryna może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Robi to, obniżając ciśnienie krwi i stan zapalny. Niektóre dowody sugerują, że tauryna poprawia funkcję lewej komory serca i uspokaja system nerwowy.

Według badań tauryna ma zdolność wspomagania wzrostu komórek mózgowych poprzez stymulację komórek macierzystych i wydłużanie życia neuronów. Co więcej, nauczyliśmy się, że nowe komórki mózgowe mogą rosnąć w hipokampie, które jest częścią mózgu odpowiedzialną za pamięć, z pomocą pełnozakresowej żywności i suplementów.

Naukowcy odkryli, że po analizie zarówno badań na ludziach, jak i zwierzętach stwierdzono, że tauryna „wykazuje skuteczne działanie przeciw zespołowi metabolicznemu, które obejmuje redukcję trójglicerydów w celu zapobiegania otyłości, polepszanie oporności na insulinę w celu regulacji metabolizmu glukozy, obniżanie poziomu cholesterolu w celu zapobiegania hipercholesterolemii wywołanej dietą i zmniejszyć ciśnienie krwi”

Tauryna jest przeciwutleniaczem. Oznacza to, że może pomóc w walce z tymi wolnymi rodnikami i wszystkim, co powoduje stres oksydacyjny przez wolne rodniki w organizmie.

Czy tauryna poprawia wyniki sportowe?

Badanie przeprowadzone przez grupę badawczą Health and Exercise Sciences na University of Stirling w Szkocji oceniało osoby, które były biegaczami średniego dystansu przed i po spożyciu tauryny w postaci suplementu. 90 procent badanych poprawiło wydajność o kilka sekund, a dla biegającego świata kilka sekund może oznaczać wszystko. Sportowcy spożyli 1000 miligramów tauryny na dwie godziny przed bieganiem, a suplementacja nie wpłynęła na układ oddechowy, częstość akcji serca ani poziom mleczanu we krwi. Zgodnie z wynikami, istnieje 99,3 procent szans, że tauryna była pomocna w wykonaniu zawodników podczas jazdy na czas.

Oczywiście potrzebne są dalsze badania, ale wydaje się, że istnieją dowody na to, że tauryna może poprawić wyniki sportowe w odpowiednich warunkach.

W jakich produktach spożywczych występuje tauryna?

Tauryna występuje naturalnie w mięsie i produktach mlecznych, co oznacza, że ​​jeśli masz dobrze zbilansowaną dietę, prawdopodobnie dostarczysz wszystko, czego Twój organizm potrzebuje. Znajduje się ona w mleku modyfikowanym dla niemowląt na bazie mleka krowiego i może być dodawana jako suplement do nietoksycznych preparatów dla niemowląt.

Dla tych, którzy jedzą zarówno rośliny, jak i mięso, szacuje się, że dieta zapewnia od 9 do 400 miligramów tauryny dziennie. Osoby z niskim spożyciem tauryny mogą chronić taurynę, oznacza to, że wydalanie tauryny z moczem jest niskie, gdy tauryna jest ograniczona, tak jak w przypadku diety wegetariańskiej lub wegańskiej.

Skutki uboczne tauryny

Tauryna jest uważana za bezpieczny suplement, należy jednak pamiętać aby przyjmować wszystko z umiarem.

Tauryna była bezpiecznie stosowana u dorosłych w niektórych badaniach i została bezpiecznie podana dzieciom. Badania naukowe nie odnotowały dotychczas żadnych częstych działań niepożądanych. Jeden raport o uszkodzeniu mózgu w budowniczym ciała został udokumentowany, gdy kulturysta wziął taurynę w połączeniu z insuliną i sterydami, chociaż nie potwierdzono, że kombinacja lub tauryna spowodowały uszkodzenie mózgu.

Dawkowanie tauryny

Do 3000 miligramów dziennie tauryny w formie suplementu uważa się za bezpieczne. Jednak aby to potwierdzić, potrzeba więcej badań. Dodatkowo, organizm wydala nadmiar tauryny wraz z moczem, może to o wiele bardziej zająć pracę nerek niż jest to konieczne, szczególnie dla każdego, kto ma problemy z niewydolnością nerek, co należy omówić z lekarzem.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.