Udostępnij
Skomentuj

Tani komputer gamingowy - jak wybrać?

Zakup komputera do gier nie musi wiązać się z ogromnym wydatkiem. Jak kupić taki komputer gamingowy?

Topowe procesory, najnowsze karty graficzne, gamingowe płyty główne i duży zapas pamięci RAM to elementy, które czynią komputer gamingowy bardzo kosztowną inwestycją. Tymczasem nie brak również propozycji budżetowych, które również sprawdzą się w grach. Jak wybrać tani komputer do gier? Czy warto?

Polecane komputery gamingowe

Tani komputer do gier - czy to możliwe?

Ceny komputerów gamingowych są mocno zróżnicowane, ale trudno nie zauważyć, że topowe konfiguracje kosztują wiele. Mimo to sporo jest również propozycji budżetowych dla graczy, którzy chcą wydać mniej. Trudno porównywać wydajność komputera za kilkanaście tysięcy złotych z jednostką za 3 lub 4 tysiące, ale przecież nie każda gra ma równie wysokie wymagania sprzętowe, a tańsze urządzenia to również swojego rodzaju kompromis. 

Jak kupić tani komputer do grania? Można sięgnąć po gotową konfigurację gamingową albo złożyć sprzęt od podstaw. By nie przepłacać, warto:

 • Sprawdzić wymagania sprzętowe ulubionych gier – nie każda produkcja wymaga najnowocześniejszego sprzętu. W przypadku wielu gier dobrze sprawdzi się nawet najtańszy budżetowy komputer do gier.
 • Wziąć pod uwagę zakup etapowy – na początek podstawowa konfiguracja, którą potem będzie można rozbudować o dodatkową pamięć, dyski, a nawet o kartę graficzną, jeśli na początek wybór padnie na konfigurację ze zintegrowaną grafiką.
 • Rozważyć zakup sprzętu na raty – to wygodne rozwiązanie, gdy nie dysponuje się od razu odpowiednią kwotą, a chce się kupić wydajny komputer do gier, którego cena przekracza dostępny budżet.
 • Przemyśleć opcję zakupu komputera z drugiej ręki, poleasingowego albo z outletu – to szansa na znalezienie niezłej okazji cenowej. 

Tanie komputery do gier PC nie mają szans w starciu z topowymi konfiguracjami, ale też nie tego się od nich oczekuje. Urządzenia te najczęściej są wybierane przez użytkowników, którzy gustują w mniej wymagających graficznie produkcjach.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze taniego komputera gamingowego?

Tanie komputery gamingowe to popularne urządzenia, które można złożyć od podstaw lub zakupić samodzielnie. Wybierając sprzęt tego typu, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:

 • Czy wybrana konfiguracja zapewni odpowiednią wydajność w ulubionych grach? To kwestia o kluczowym znaczeniu. Warto wybrać sprzęt, który zapewni nawet nieco lepsze parametry niż wymagane, bo wówczas sprawdzi się nie tylko w bieżących grach, ale też w kolejnych produkcjach. 
 • Jaka jest cena urządzenia? Pod pojęciem „tani komputer” może kryć się zarówno tani komputer do gier za 500 zł, który złożony będzie z najtańszych podzespołów, jak również wydajniejsze urządzenie za 2400 lub 3000 zł. Warto od razu oszacować swój budżet i zorientować się, co można znaleźć w tej cenie. 
 • Jaki jest potencjał do dalszej rozbudowy? Wybierając tani komputer stacjonarny do gier, można będzie go rozbudować o dodatkowe komponenty, które poprawią jeszcze bardziej jego wydajność. Nieco trudniej będzie modyfikować laptopa, ale także jest to możliwe. 
 • Jakie podzespoły znajdziemy w urządzeniu? To kwestia kluczowa, bo to od podzespołów i ich wydajności będzie zależał komfort rozgrywki i ewentualna dalsza rozbudowa urządzenia. Kluczowe znaczenie ma oczywiście procesor, jak również karta graficzna, ale warto zwrócić uwagę także na inne komponenty.

Jak wybrać podzespoły do taniego komputera dla graczy?

Bez względu na to, czy sięgamy po gotową konfigurację, czy składamy urządzenie we własnym zakresie, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na podzespoły. Chcąc kupić lub złożyć komputer do gier tanio, warto zwrócić uwagę na:

 • Procesor – kluczową kwestią jest jego wydajność, a więc taktowanie, liczba rdzeni i wątków. Mając do wyboru kilka opcji, zazwyczaj najlepiej jest sięgnąć po model nowszej generacji. Najtańsze komputery do gier mogą bazować zarówno na procesorach Intel Core i3, jak również AMD Ryzen 3 (na przykład model Ryzen 3 1200 AF można kupić za ok. 300 zł, a Intel Core i3-9100F za niewiele więcej). Mając nieco większą pulę na zakup warto dołożyć nieco więcej do procesora i wybrać np. Intel Core i5-9400F lub AMD Ryzen 5 2600.
 • Karta graficzna – jej wydajność powinna być zbliżona do wydajności procesora. Budżetowy komputer do gier 2023 może bazować na sprawdzonym modelu GeForce GTX 1050 Ti z 4 GB pamięci RAM lub na modelu AMD Radeon RX 550.
 • Płyta główna – musi zapewnić kompatybilność z procesorem, jak również zapewnić odpowiednią liczbę slotów pamięci i miejsca na dyski (można będzie z czasem rozbudować konfigurację). Priorytetem jest jednak kompatybilność z procesorem, co można zweryfikować, sprawdzając jakie gniazdo procesora znajduje się na płycie.
 • Pamięć RAM – tani komputer stacjonarny do gier warto wyposażyć, przynajmniej na start, w dwie kości pamięci RAM np. 2 x 4 GB DDR4, a ewentualnie w przyszłości dołożyć kolejne. Wybierając pamięć RAM warto zwrócić uwagę na jej typ, pojemność i taktowanie.
 • Dysk – zastanawiając się nad tym, jak złożyć tani dobry komputer do gier, nie można pominąć kwestii dysku. Lepszym wyborem do gier będzie dysk SSD mniejszej pojemności niż większy dysk HDD, który będzie wolniejszy, a jeśli potrzeba więcej przestrzeni na dane, warto rozważyć zakup dysku SSD o małej pojemności do gier i systemu, a pliki przechowywać na tańszym nośniku HDD. 

Oczywiście na komputer stacjonarny do gier składają się jeszcze elementy takie, jak zasilacz i obudowa. Jeśli chodzi o zasilacz, dobrym wyborem są modele certyfikowane – przy niskim budżecie warto zdecydować się na wariant 80 Plus Bronze, a jego moc dopasować do wybranych podzespołów. Obudowa to już kwestia gustu oraz wybranych podzespołów i planów na przyszłość, co do ewentualnej modyfikacji sprzętu, ale niedrogie obudowy komputerowe to koszt zaledwie kilkudziesięciu złotych. Za obudowę gamingową, z podświetleniem, przeszkleniem i tym podobnymi rozwiązaniami trzeba zapłacić zdecydowanie więcej. 

Budżetowy komputer gamingowy - czy warto?

Tani i dobry komputer do grania nie musi kosztować wiele. Samodzielnie można złożyć konfigurację do prostych i bardzo mało wymagających gier nawet za mniej niż 1000 zł, a urządzenia sprawdzające się w wielu grach o średnich wymaganiach sprzętowych mogą kosztować około 2 lub 3 tysięcy złotych, co wciąż pozostaje niską ceną w porównaniu z kosztem zakupu przeciętnych komputerów gamingowych. Czy warto kupić tani komputer do gier?

Warto, jeśli budżet nie pozwala na więcej i żadne inne opcje zakupu (np. na raty) nie są brane pod uwagę. Warto również wówczas, gdy ma to być tani komputer do gier 2023 dla dziecka albo dla osoby gustującej w produkcjach o niskich wymaganiach sprzętowych. 

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.