Udostępnij
Skomentuj

Suszarka do butów – którą wybrać?

Niekorzystne warunki atmosferyczne mogą „dać w kość” w najbardziej niespodziewanym momencie.

Dlaczego warto kupić suszarkę do butów?

Suszarki do butów powstały z myślą o aktywnych osobach, które często wędrują lub trenują w trudnych warunkach – błocie lub śniegu. Nawet najlepsze buty nie mogą się długo opierać kałużom albo roztapiającemu się śniegowi i po kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu minutach czujesz, że Twoje stopy zaczynają się robić wilgotne. Najpierw tylko palce, a później też pięty. Tradycyjny sposób suszenia butów jest po pierwsze bardzo długotrwały – może trwać nawet kilka dni, a dodatkowo nie zawsze skuteczny. Samoistne suszenie butów na wietrze często kończy się ich przykrym zapachem. Suszenie butów na kaloryferze może doprowadzić do ich rozklejenia, a gazety wysuszą lekkie baleriny, ale na pewno nie trapery.

Znacznie skuteczniejsza będzie suszarka do butów. To urządzenie składa się z dwóch końcówek połączonych kablem z wtyczką. Końcówki wkładamy głęboko do butów, a wtyczkę podłączamy do gniazdka i rozpoczyna się proces suszenia. Suszarka do butów działa jak suszarka do włosów, ale jest dopasowana kształtem do butów i działa sama. Wystarczy ją włączyć i zostawić w butach, a wilgoć szybko odparuje i co najważniejsze – nie będzie to miało dla butów negatywnych konsekwencji.

Taki sprzęt przydaje się szczególnie jesienią i zimą, ale i latem można w ciągu weekendu przemoczyć w górach nawet kilka par butów. Suszarka jest z kolei na tyle mała, że bez problemu zmieści się w niewielkim bagażu. Suszarka do butów ma zwykle kilka poziomów nawiewu, więc można dopasować poziom grzania do materiału wykonania obuwia. Zwykle suszarki mają moc 10-20 W i rozmiar 31, więc spokojnie można je włożyć nawet do butów dziecka.

Jaka suszarka do butów?

Dobra suszarka powinna się cechować kilkoma ważnymi elementami.

  • Atest i wtyczka – każde urządzenie elektryczne powinno mieć stosowny atest i być dopasowane do zasilania (230 V). Najlepiej, żeby dana suszarka miała też europejską wtyczkę, a jeżeli wtyczka jest w innym standardzie, trzeba od razu dokupić przejściówkę. Do wyboru mamy też kilka rodzajów zasilania suszarki – za pomocą wtyczki, kabla USB lub zapalniczki samochodowej. 
  • Budowa – oprócz wspomnianych wcześniej tradycyjnych suszarek w kształcie dwóch elementów i wtyczki do wyboru jest jeszcze stojąca suszarka wyposażona w dwa bolce, na które można nałożyć buty. Taka suszarka do butów jest większa i droższa, ale może być wygodniejsza w użytkowaniu. Najbardziej profesjonalnym rozwiązaniem jest naścienna suszarka do butów wybierana najczęściej do pensjonatów czy ośrodków narciarskich. Na takiej suszarce można jednocześnie suszyć kilka par butów. 
  • Cena – suszarkę do butów kupisz zarówno za 20 zł, jak i za 500 zł. Jakość idzie zazwyczaj w parze z ceną – im droższa jest dana suszarka, tym lepsza i dłużej Ci posłuży. Oczywiście, jeżeli suszysz buty rzadko, to nie ma sensu wydać dużej kwoty na profesjonalną suszarkę – wtedy spokojnie sprawdzi się taka w cenie ok. 100 zł. 
  • Wentylator – niektóre suszarki (zwykle te tańsze), są wyposażone w wentylator, który rozprowadza ciepłe powietrze, ale zanim kupisz suszarkę z wentylatorem, sprawdź poziom emitowanych przez nią decybeli. Głośna suszarka do butów może być problematyczna w małym pokoju hotelowym podczas urlopu. Jeżeli potrzebujesz cichej suszarki, wybierz model bez wentylatora, ale pamiętaj, że taką suszarkę trzeba będzie co jakiś czas kontrolować, dlatego że brak wentylatora przyczynia się do nagrzewania obudowy suszarki, a zbytnie nagrzanie może zniszczyć urządzenie.
  • Termostat – jest to bardzo ważny element w każdej dobrej suszarce. Obecność termostatu pozwala ustawić odpowiednią temperaturę suszenia i dostosować ja do rodzaju butów. Dzięki obecności termostatu suszarka do butów może suszyć każdy rodzaj obuwia bez obawy o jego zniszczenie. Termostat można zwykle ustawić w zakresie 20-50 stopni. 
  • Wyświetlacz LED – droższe suszarki mają wyświetlacz pokazujący tryb i temperaturę suszenia. 
  • Szybkość nagrzewania się suszarki – przed zakupem warto sprawdzić, jak szybko nagrzewa się grzałka danej suszarki. Im szybciej, tym lepiej.

Dodatkowe funkcje suszarek do butów

Suszarka może również mieć funkcję ozonowania, która pozwala dosłownie odkazić obuwie. Ozon niszczy chorobotwórcze drobnoustroje i może przeciwdziałać ryzyku grzybicy stóp i paznokci. Wysuszone i zdezynfekowane ozonem obuwie nosi się z prawdziwą przyjemnością. Dodatkowym elementem, którego można znaleźć w suszarce, jest lampa UV. Taką lampę montuje się w droższych suszarkach przeznaczonych do suszenia butów narciarskich. Lampa UV skutecznie zabija bakterie, które odpowiadają za przykry zapach.

Ważne: Dzięki suszarce do butów można z powodzeniem suszyć również rękawice i kaski (zarówno narciarskie, jak i motocyklowe).

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.