Udostępnij
Skomentuj

Stacja dokująca a replikator portów - porównanie.

Właściwa organizacja stanowiska komputerowego to krok w kierunku zwiększenia komfortu użytkownika.

Ograniczenie lub eliminacja połączeń kablowych na biurku daje dużo więcej swobody. Replikator portów i stacja dokująca to idealne rozwiązanie do uporządkowania rozbudowanego stanowiska komputerowego. Przestrzeń, którą zajmowały kable można wykorzystać inaczej, a praca z laptopem staje się wygodniejsza.

Czym jest stacja dokująca?

Stacja dokująca to urządzenie peryferyjne, które łączy się z laptopem za pomocą dedykowanego gniazda. Odpowiadając na pytanie jak działa stacja dokująca, warto zwrócić uwagę na fakt, że urządzenia te są dedykowane do współpracy z określonymi seriami laptopów danego producenta. Poza tym w większości są to akcesoria oryginalne. Typowa stacja dokująca, przeznaczona jest do komputerów wyposażonych w specjalne złącze i ma formę zbliżoną do podstawki pod komputer. Zazwyczaj w tylnej części znajdują się replikowane gniazda, które rozszerzają możliwości łączenia laptopów z dodatkowymi akcesoriami, takimi jak:

Stacja robocza może być usytuowana na stałe, na blacie biurka, w miejscu wskazanym przez użytkownika. Dzięki temu, że wszystkie gniazda wyprowadzono w tylnej części, podłączone przewody praktycznie nie zajmują przestrzeni roboczej. Wpięcie komputera do stacji roboczej, aktywuje ładowanie baterii i połączenie ze wszystkimi podpiętymi do stacji roboczej urządzeniami peryferyjnymi.

Za konwersję sygnału do różnych standardów i podział na replikowane gniazda, odpowiada chipset stacji roboczej. Możliwości wbudowanej elektroniki oraz prędkość transferu gniazda stacji roboczej, definiują funkcjonalność stacji i podłączonych akcesoriów. Rozbudowane modele, mogą zawierać wewnętrzne dyski pamięci lub inne akcesoria. Podsumowując, stacja dokująca służy ładowaniu laptopa i replikowaniu portów do łączenia dodatkowych akcesoriów, oprócz tego pozwala uporządkować rozbudowane stanowiska komputerowe.

Polecane stacje dokujące i replikatory

Co to jest replikator portów?

W przypadku laptopów, w których brakło miejsca na interfejs stacji roboczej, można zastosować dwa rozwiązania:

  • zewnętrzną stację roboczą – o ile komputer jest wyposażony w interfejs pozwalający na równoległe ładowanie i transfer danych,
  • replikator portów – o budowie i funkcjonalności zbliżonej do zewnętrznej stacji roboczej, ale bez możliwości ładowania baterii laptopa. Zazwyczaj replikatory portów łączy się z laptopami za pośrednictwem złącza USB.

Replikator portów działa podobnie jak stacja robocza. Za jego funkcjonalności odpowiada wbudowana elektronika i prędkość transferu wymiany danych z komputerem. Warto zauważyć, że replikator portów można podpiąć praktycznie do dowolnego laptopa. Zazwyczaj, podobnie jak w przypadku stacji roboczych, konieczna jest instalacja specjalnego oprogramowania, po której wszystko działa na zasadzie plug and play. Starsze laptopy korzystające ze złączy USB w standardzie 2.0, z uwagi na ograniczony transfer tej wersji interfejsu, mogą ograniczać funkcjonalności replikatora portów.

Zastanawiając się jaki replikator portów wybrać, nie zaszkodzi dokładnie zapoznać się z opisem funkcji, dostępnym w specyfikacji urządzenia. Znajduje się tam również informacja na temat rekomendowanych urządzeń kompatybilnych, we współpracy z którymi replikator będzie działać optymalnie.

Czym różnią się stacje dokujące i replikatory portów?

Jako główne różnice pomiędzy stacjami dokującymi i replikatorami portów, można wskazać:

  • brak ładowania laptopa z replikatora portów,
  • stacje dokujące są dedykowane konkretnej linii laptopów i w większości są to akcesoria oryginalne danego producenta, łączą się z komputerem poprzez specjalne złącze,
  • do podpięcia replikatora portów wystarczy USB, można je podłączyć do dowolnego komputera, ale warto sprawdzić listę rekomendowanych modeli.

Replikatory portów dedykowane są użytkownikom laptopów bez złącza do stacji dokującej, którzy korzystają z szerokiego zestawu urządzeń peryferyjnych. Nowoczesne urządzenia tego typu coraz częściej obsługują także bezprzewodowy standard komunikacji WiGig. Dzięki temu, możliwe jest wyeliminowanie kabla pomiędzy replikatorem i laptopem, o ile karta sieciowa komputera jest przystosowana do transmisji WiGig.

Szukając właściwego replikatora portów lub stacji dokującej, warto sprawdzić ofertę oryginalnych akcesoriów dedykowanych konkretnemu modelowi laptopa. O ile w przypadku stacji dokującej podstawowym kryterium będzie zgodne łącze z tym w laptopie, to w przypadku replikatora portów sprawa wygląda nieco inaczej.

Wybierając replikator warto skoncentrować się na oczekiwanych funkcjonalnościach oraz kontrolować kompatybilność danego urządzenia z naszym komputerem. Warto pamiętać, że dobre replikatory często są produkowane przez niezależne firmy zajmujące się akcesoriami komputerowymi.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.