Udostępnij
Skomentuj

Specyfikacja karty graficznej NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti

Poznaj możliwości niedawno zapowiedzianej generacji podzespołów odpowiedzialnych za przetwarzanie grafiki.

Wyścig między czołowymi producentami kart graficznych nie ustaje. W ostatnich miesiącach wręcz nabrał tempa za sprawą ogłoszenia nowych podzespołów przez największych graczy na rynku: AMD oraz NVIDIA. To właśnie ta druga firma zaskoczyła wszystkich fantastycznymi rozwiązaniami i osiągami komponentów serii 3000. Wypadając pod wieloma względami korzystniej od konkurencji, podniosła poprzeczkę na zupełnie nowy poziom. Co takiego oferuje nadchodzący GeForce RTX 3080 Ti? Nie tylko fenomenalne parametry, ale również przystępną cenę.

Polecane karty graficzne

Specyfikacja techniczna NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti

Najnowszy produkt NVIDIA, którego premiera odbędzie się najprawdopodobniej na początku 2021 roku, zagwarantuje niespotykaną dotąd klasę oraz osiągi wyznaczające nowy punkt odniesienia w każdym ranking i zestawieniu. Tak przynajmniej wynika z dostępnych do tej pory informacji, sugerujących, że specyfikacja będzie jeszcze lepsza, niż przewidywano. Przede wszystkim RTX 3080 Ti to sprzęt stworzony z myślą o odtwarzaniu grafiki w rozdzielczości 4K – mowa tu głównie o doskonałej jakości obrazu w najnowszych grach komputerowych.

Przyjrzyj się bliżej, jakie są parametry NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti. Jednostka przetwarzania grafiki będzie działała na niewielkim, 8-nanometrowym litograficznym układzie GA102-250-KD-A1. To najbardziej wydajna z konstrukcji proponowanych wśród najnowszej generacji podzespołów marki NVIDIA. Wydajna architektura Ampere pozwala osiągnąć ogromną moc obliczeniową z niewielkiego urządzenia. Pewne jest zatem, że karta będzie wspierała technologię DirectX 12 Ultimate, gwarantującą świetną jakość wyświetlanego obrazu.

Procesor graficzny GA102 ma 628 mm2 powierzchni, na której bez trudu mieści 28,3 miliona tranzystorów odpowiadających za prędkość obliczeń i płynność działania podzespołu. Dzięki nim parametry RTX 3080 Ti wskazują na ogromne możliwości zapewnione przez 10496 jednostek cieniujących, 328 jednostek mapowania tekstur oraz 112 jednostek rasteryzujących. Wszystkie razem sprawiają, że będzie to doskonały sprzęt do generowania obrazu w 4K. Znajdziesz tam również 82 rdzenie wspomagające raytracing oraz 328 wspomagających moc obliczeniową.

Karta graficzna GeForce RTX 3080 Ti będzie wyposażona w 20 GB pamięci GDDR6X, która gwarantuje doskonałą szybkość przesyłania danych za pomocą 320-bitowego interfejsu. Jednostka przetwarzania obrazu działa z częstotliwością 1395 MHz, lecz może zostać przyspieszona do 1695 MHz. Sama pamięć osiąga 1219 MHz, co przekłada się na efektywną – oraz efektowną – prędkość transferu informacji dochodzącą nawet do 19,5 gigabitów na sekundę. To ogromny skok względem poprzednich generacji podzespołów, a także wyraźna różnica względem pozostałych modeli serii 3000.

Wymiary NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti wynoszą 313 mm × 138 mm × 55 mm. Za sprawą rozmiarów udało się zastosować technologię chłodzenia wykorzystującą trzy sloty, w których zamontowano wentylatory. Urządzenie z pozostałymi podzespołami łączy interfejs PCI-Express 4.0 x16. Zewnętrzne wyjścia oferują natomiast jeden port HDMI oraz trzy rozwiązania DisplayPort. Dzięki nim można w pełni spożytkować moc, jaką oferuje najnowsza karta graficzna.

Zastosowanie NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti

Nie jest zaskakujące, że produkty GeForce stworzono z myślą o najlepszych osiągach w wyświetlaniu obrazu. Od lat są w czołówce urządzeń wykorzystywanych do gier czy pracy z animacjami. Nie inaczej zapowiada się RTX 3080 Ti. Kilka monitorów nie będzie dla niego wyzwaniem. Używając dostatecznie wydajnego zasilacza, z łatwością przygotujesz swoje stanowisko do wielu zadań, jakie mogą wymagać wykorzystania więcej niż jednego ekranu najwyższej jakości.

Warto skupić się na sztandarowej funkcji NVIDIA GeForce RTX 1080 Ti. 4K to rozdzielczość, która nadal stwarza wyzwanie dla wielu podzespołów, jednak za sprawą najnowszych komponentów będzie ona znacznie łatwiej osiągalna. Doskonała jakość obrazu idzie tutaj w parze ze stosunkowo niskim kosztem. Zapowiadane ceny modeli z serii 3000 nie odbiegają znacząco od tych, jakie trzeba zapłacić za poprzednią generację. Tym samym RTX 3080 Ti gwarantuje powszechny dostęp do fantastycznej grafiki i przyjemnej rozgrywki bez zbędnych trudności.

Oferowane przez NVIDIA rozwiązanie znajdzie również wielu entuzjastów wśród ludzi pracujących z ilustracjami czy animacją. Ogromna moc obliczeniowa, zapewniająca szczegółowy obraz na każdym ekranie, sprawi, że działanie wymagające skupienia się na detalach będzie jeszcze prostsze niż dotychczas. Dobra wydajność przy rozdzielczości 4K w połączeniu z obsługą kilku monitorów powoduje, że RTX 3080 Ti gwarantuje komfort i wygodę nawet przy wymagających zadaniach. Tworzenie grafiki 3D może wkrótce zmienić się w czystą przyjemność.

Wydajność NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti

Na uwagę zasługuje pobór prądu przez NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti. Pomimo dużej mocy obliczeniowej i imponującej prędkości przesyłania informacji nie trzeba obawiać się wielkich wymogów. Karta używa 12-pinowego połączenia, za pomocą którego pobiera maksymalnie do 350 W. Jest to jeden z niezwykle ważnych aspektów w produktach serii 3000. Wykorzystując nową architekturę, zdołały osiągnąć wysoką wydajność przy niskim zużyciu energii. Wpływa to pozytywnie na ilość generowanego ciepła, co przekłada się także na żywotność podzespołów.

Połączenie świetnych osiągów i dobrej efektywności daje ogromne możliwości karcie graficznej RTX 3080 Ti. Raytracing wspomagany przez technologię DirectX czy wsparcie dla systemów cieniowania to tylko jeden z niewielu aspektów sprawiających, że najnowsze produkcje będą wyglądały realistycznie, jeżeli uruchomisz je na komputerze wyposażonym w sprzęt NVIDIA. Należy spodziewać się rozwiązań OpenGL 4.6, OpenCL 2.0, Vulkan 2.0, architektury CUDA 8.5 oraz shaderów generacji 6.5. Z ich pomocą możliwe jest generowanie niemal 190 gigapikseli na sekundę.

Analizując zestawienia osiągów kart graficznych z ostatnich paru lat, widać ogromny skok technologiczny, jakiego dokonała marka NVIDIA. RTX 3080 Ti wypada najlepiej ze wszystkich dostępnych i zapowiadanych na najbliższe miesiące jednostek przetwarzania obrazu. Osiągi porównywalne z modelem RTX 3090 oznaczają, że bazowa wersja RTX 3080 osiąga około 90% mocy wersji Ti. Najnowsza propozycja wypada dwukrotnie lepiej niż wciąż świetnie spisujący się GTX 1080 Ti. W dodatku jest ponad 40% sprawniejsza niż RTX 2080 Ti, sprzedawany w podobnej cenie.

Z całą pewnością należy oczekiwać, że zapowiadany GeForce RTX 3080 Ti podniesie jakość generowania grafiki i spowoduje, że kolejne generacje zostawią daleko w tyle poprzednie wersje. Dobre osiągi w połączeniu z przystępną ceną sprawiają, że jest to komponent wydajny nie tylko energetycznie, ale także – jeżeli można trochę nagiąć definicję – ekonomicznie. Fakt, że koszt serii 3000 zbliża się do starszych modeli kart graficznych, sugeruje, że trudno znaleźć sprzęt oferujący tak wiele w tak przystępnej cenie.

Udostępnij
3,7
3 oceny
4 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

Oj człowiek już się nie może doczekać, jak idealnie, będzie się na niej robiło grafikę 3D < 3
"Karta używa 12-pinowego połączenia, za pomocą którego pobiera maksymalnie do 350 W. Jest to jeden z niezwykle ważnych aspektów w produktach serii 3000. Wykorzystując nową architekturę, zdołały osiągnąć wysoką wydajność przy niskim zużyciu energii."

Kto to pisał?
Niskie zużycie energii? To jakiś żart?
A co 350W to jest duże zużycie ? 1080ti zużywały prawie 300W. To sobie porównaj teraz wydajność.
chłopaki, to dzisiaj, szykować portfele :)
Specjalista Morele | 17:28
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.