Udostępnij
Skomentuj

Spawarka - jak wybrać? Które elektronarzędzie spawalnicze jest dobre?

Spawarka to nie tylko narzędzie znajdujące się w ekwipunku profesjonalistów. Jaką spawarkę wybrać do domu?

Bardzo często znajduje się w wyposażeniu majsterkowiczów oraz osób, które samodzielnie wykonują wszelkie prace wokół domu jak choćby przyspawanie zawiasów w furtce czy tłumika samochodu. Zamiast więc udawać się do warsztatu lub wzywać fachowca, można spróbować swoich sił w spawaniu.

Spawarki dla amatorów

Spawarki można podzielić na:

 • Spawarki inwertorowe – mają niewielkie gabaryty oraz wagę. Ze względu na skomplikowaną budowę muszą być naprawiane w wyspecjalizowanych serwisach. Z drugiej strony charakteryzują się wysoką sprawnością oraz dużą tolerancją na spadki napięć. W porównaniu do spawarek transformatorowych zużywają niewiele prądu, a także są mało wrażliwe na jakość wykorzystywanych elektrod.
 • Spawarki transformatorowe – są bardzo tanie, a przy tym charakteryzują się mało skomplikowaną budową. Pociąga to za sobą wiele wad: jak choćby kiepską stabilność pracy, na którą wpływa zasilanie, duży pobór prądu, jakość spawania uzależniona jest od jakości wykorzystanych elektrod. Ich zaletą jest niewielka wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne w przeciwieństwie do spawarek inwertorowych. Jako że bardzo często producenci zawyżają moc podawaną w specyfikacji, warto kierować się prostą zasadą: im cięższa spawarka, tym lepszy transformator.

Spawarka inwertorowa czy transformatorowa?

Pierwsze są często wykorzystywane przez profesjonalistów i osoby, którym zależy na pewnym sprzęcie. Spawarki transformatorowe nadają się dla osób, które potrzebują narzędzia do okazjonalnych prac (spawarki do domu), a przy tym nie dysponują dużym budżetem.

Rodzaje spawarek

Na rynku można spotkać się z trzema rodzajami spawarek:

1. MIG-MAG (migomat) – do spawania wykorzystywana jest osłona gazu. Sprawdzą się przy spawaniu grubszego aluminium oraz różnego rodzaju metali. Jakość spoiny jest wystarczająca, szczególnie w warunkach domowych. Spawarki mogą być wyposażone w:

 • a) regulację prędkości podawania drutu
 • b) przełącznik spawania punktowego
 • c) test gazu
 • d) test drutu

2. MMA – proces spawania odbywa się dzięki elektrodzie otulonej. Przez konieczność wymiany elektrody, a także usuwania powstałego podczas spawania żużla, są mniej efektywne. Sprawdzą się natomiast w miejscach o ograniczonym dostępie. W urządzeniach inwertorowych można spotkać się z następującymi funkcjami dodatkowymi:

 • a) HOT START – przy starcie funkcja podwyższa prąd, by po chwili wrócić do ustawionej wcześniej wartości. Dzięki temu elektroda jest rozgrzana, nie klei się, a tym samym lepsza jest jakość spoiny.
 • b) ARC FORCE – stabilizacja łuku
 • c) F.A.N – możliwość regulacji pracy wentylatorów

3. TIG – spawanie odbywa się przy pomocy elektrody nietopliwej. Metoda TIG pozwala na uzyskanie spoiny o wysokiej jakości. Wykorzystuje się ją do spawania aluminium oraz stali wysokostopowych. Wszystkie spawarki TIG są wyposażone w możliwość przełączania się na MMA. Może mieć zaimplementowane funkcje dodatkowe:

 • a) Puls – służy do dostosowania skupienia łuku do materiału i polega na zmianie częstotliwości impulsu
 • b) TIG HF – zapłon łuku przy pomocy wysokiej częstotliwości. Pozwala uzyskać „czysty” początek spoiny.
 • c) AC/DC – praca przy pomocy prądy przemiennego. Funkcja przydaje się przy spawaniu cienkiego aluminium.

Na rynku dostępne są również urządzenia uniwersalne czyli 3w1, łączące wszystkie wyżej technologie. Warto jednak pamiętać, że są to raczej narzędzia do mało intensywnego i niezbyt częstego użytku domowego.

Polecane spawarki

Na co zwracać uwagę? Jaka spawarka będzie najlepsza?

Amperaż

Amperaż spawarki powinien być dobrany względem jakości instalacji elektrycznej oraz intensywności, z jaką będzie wykorzystywane urządzenie. Od niego zależy również grubość spawanych materiałów: im grubsze, tym większy powinien być amperaż urządzenia. Amperaż wpływa bezpośrednio na moc narzędzia. Dlatego też można wydzielić trzy grupy spawarek:

 • hobby – charakteryzują się małą mocą, przeznaczone do okazjonalnego i mało intensywnego spawania.
 • do 250A – wykorzystywane do spawania cienkich i niewielkich elementów. Często wykorzystywane przez firmy produkcyjne
 • od 250A – profesjonale urządzenia wykorzystywane w przemyśle.

Sprawność (cykl pracy)

Niezwykle ważny parametr, który informuje o długości działania w 10-minutowym cyklu pracy. Producenci podają informację w procentach np. sprawność 70% oznacza, że spawarka będzie pracować przez 7 minut, a następne 3 potrzebuje na schłodzenie.

Podstawowy cykl pracy (a więc minimalny) to 35% - tego typu spawarki należą do urządzeń półprofesjonalnych. Sprawność zwiększy się, gdy użytkownik obniży prąd spawania. Jeżeli w specyfikacji spawarki nie jest podany cykl pracy, należy unikać kupna takiego urządzenia.

Podajnik drutu

Dotyczy spawarek MIG-MAG. Podajnik może być wykonany z:

 • plastiku – sprawdza się w przypadku zastosowań domowych, gdzie wystarczy umieścić maksymalnie 5 kg szpuli drutu
 • metalu – są trwalsze, a przy tym można zamontować szpulę ważącą 15 kg.

Podajnik może być również:

 • wbudowany – są to spawarki kompaktowe
 • wydzielony – dzięki temu rozwiązaniu, spawarka może być oddalona od źródła. Wystarczy podłączyć przewód o odpowiedniej długości (może ona wynosić nawet do 30 metrów).

Mobilność

Przy wyborze spawarki warto zastanowić się, czy potrzebne jest urządzenie mobilne o niewielkiej wadze i mieszczące mniejszą ilość drutu na podajniku czy też wystarczy rozwiązanie stacjonarne wyposażone w kółka ułatwiające transport, ale ograniczone długością uchwytu spawalniczego.

Zasilanie

Spawarki mogą być zasilane 230 lub 400V. W pierwszym przypadku są to sieci jednofazowe, w drugim trójfazowe dające większą możliwość wyboru wśród spawarek. Istnieje również możliwość kupna urządzenia międzyfazowego, czyli z funkcją przełączania pomiędzy fazami 230V i 400V. To jaką spawarkę wybrać w dużej mierze zależy od typu sieci, jaka jest założona w domu czy warsztacie.

Średnica elektrody

Grubość spawanego materiału zależy od średnicy elektrody. Im więc grubszy materiał, tym większa średnica elektrody jest potrzebna. Przykładowo, elektroda o średnicy 2,0 mm pozwoli na spawanie materiału o grubości 2,5 do 3,5 mm. Dodatkowo od elektrody uzależniona jest moc spawarki. Dla uproszczenia przyjmuje się, że na 1 mm przypada ok 40-50A.

Rodzaj elektrody

Rodzaj elektrody wpływa na wybór spawanych materiałów. Wyróżnia się:

 • elektrody zasadowe – stosuje się je do spawania prądem stałym
 • elektrody rutylowe – przeznaczone dla początkujących, niedoświadczonych spawaczy.
Udostępnij
2,8
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.