Udostępnij
Skomentuj

Sokowirówka czy blender, co lepsze?

Do przyrządzania soków w domu potrzebne jest odpowiednie wyposażenie. Może nim być sokowirówka lub blender.

Sokowirówka i blender to dwa podobne pod względem zastosowania urządzenia do kuchni. Służą one przede wszystkim do szybkiego przygotowywania zdrowych i smacznych napojów. Stanowią łatwy w użyciu sprzęt, który pozwala wycisnąć naturalny sok z warzyw lub owoców czy wykonać z nich koktajle lub sorbety. Dzięki nim można też miksować dowolnie dobrane składniki. To sprawia, że są wręcz niezbędne do prowadzenia pełnowartościowej i zrównoważonej diety. Trzeba jednak pamiętać, że istnieje między nimi kilka różnic. Warto przyjrzeć się im bliżej, aby móc wybrać narzędzie idealne dla siebie.

Polecane blendery

Co wybrać – sokowirówkę czy blender?

Przedstawione maszyny odznacza nieco odmienna konstrukcja, a tym samym inna charakterystyka działania. Nie istnieje żaden ranking wskazujący na rzeczywistą przewagę któregokolwiek rozwiązania technicznego, a opinie na ich temat bywają podzielone. Ich wspólna cecha to uniwersalność. Umożliwiają bowiem sprawną obróbkę wielu produktów, zarówno tych surowych, jak i w części przetworzonych. Z nimi będziesz w stanie zrealizować niemal każdy przepis, oczywiście w pewnych granicach. Zanim wytypujesz jeden z automatów, rozważ wszystkie za i przeciw.

Przystępując do selekcji, w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę efekty eksploatacji obydwu urządzeń. Konsystencja uzyskiwanego z ich pomocą picia nigdy nie jest taka sama. Korzystając z sokowirówki, otrzymasz klarowny i dietetyczny sok jabłkowy czy pomarańczowy bez miąższu. Blenderem przygotujesz natomiast gęsty koktajl z miąższem. Przed zakupem warto określić więc swoje potrzeby, a także plany związane z dietą. Zrobienie czystego napoju zagwarantuje Ci wyłącznie sokowirówka. Jeżeli interesują Cię bardziej sycące niż nawadniające płyny, wówczas lepiej sprawdzi się blender.

Czy blender może zastąpić sokowirówkę?

Sokowirówki Bosch i innych cenionych na rynku producentów są przystosowane do naprawdę szybkiego działania. Mogą przerabiać owoce i warzywa w dużej ilości, w nadzwyczaj krótkim czasie. Blender, niezależnie od jakiego wytwórcy pochodzi, będzie nieco wolniejszy. Co prawda występuje jako wolnoobrotowy lub szybkoobrotowy, z czego ten drugi rodzaj powinien zapewniać wysoką wydajność, ale to wciąż za mało, by konkurować z sokowirówką. Jeśli zatem tempo pracy to dla Ciebie istotny aspekt, postaw raczej na dobrej klasy sokowirówkę. Bez wątpienia sprosta Twoim oczekiwaniom.

Wiesz już, że nawet dobry i mocny blender elektryczny nie pozwoli Ci obrabiać składników tak ekspresowo jak sokowirówka. Oczywiście mimo to można używać go w zastępstwie, lecz do pewnego stopnia. Służy on więc raczej do robienia zagęszczonych koktajli oraz tzw. smoothie, czyli schłodzonych lodem napojów o kremowej konsystencji, a także mieszania składników na gęste zupy czy ciasto naleśnikowe. Owszem, da się nim również przygotowywać przejrzyste i aksamitne soki, jednak z reguły trwa to zdecydowanie dłużej i wymaga sporo wysiłku. Do tego zadania lepiej wykorzystywać solidną sokowirówkę.

Podsumowując, kupienie blendera zamiast sokowirówki jest jak najbardziej zasadne, z tym że trzeba mieć na uwadze jego możliwości, a także zastosowanie. Eksploatacja niezgodna z zaleceniami producenta i ogólnym przeznaczeniem urządzenia zwykle skutkuje otrzymaniem niezbyt pożywnych posiłków, a czasami awarią. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do wyboru sprzętu, porzuć je. Aby zjeść smacznie i zdrowo, po prostu określ swoje indywidualne lub rodzinne potrzeby. Dzięki temu na pewno podejmiesz właściwą decyzję co do wyposażenia.

Jakie są różnice między sokowirówka a blenderem?

Zdążyłeś się już zorientować, że blendery a na przykład sokowirówki Philips to inne maszyny, choć służą praktycznie do tej samej czynności. Mają one odmienną budowę, a to wpływa na ich charakterystykę działania. Przed nabyciem jednego z automatów do kuchni, warto poznać konkretne różnice między nimi, gdyż pozwoli to uniknąć problemów w czasie późniejszego użytkowania. Bezsprzecznie najważniejsza kwestia to efekty pracy obydwu robotów, ponieważ jak zostało już podkreślone, nie są one identyczne. Istnieje jednak więcej rozbieżności, które koniecznie należy poznać.

Sokowirówka w przeciwieństwie do blendera posiada rozszerzenia konstrukcyjne takie jak chociażby sitko. Dzięki niemu uzyskany sok nie ma w sobie żadnych nieczystości oraz pozostałości z wyciśniętych owoców. Poza tym najlepsze modele są rozbudowane o specjalny pojemnik na odpady, czyli rzecz jasna resztki produktów. To korzystne rozwiązanie, bo w trakcie przygotowywania posiłków nie trzeba ich co chwilę wyrzucać. W blenderze ten komponent nie występuje, bowiem wszystkie składniki są obrabiane w jednej komorze, bez oddzielania ostatków. Dlatego właśnie z jego pomocą powstają głównie koktajle.

Używając blendera, tak naprawdę nie ma się do czynienia z odpadami czy pulpą, ponieważ warzywa wrzucone do kielicha będą w całości przerobione na warzywny smoothie do picia, idealny na odchudzanie. Tę cechę należy uznać za zaletę, gdyż blender wystarczy czyścić tylko z brudu pozostawionego przez sam napój, podczas gdy nawet najlepsza sokowirówka wymaga zdecydowanie bardziej dogłębnego mycia i oczywiście regularnego opróżniania zasobnika na odpadki. Różnicę pomiędzy obydwoma urządzeniami stanowi także to, ile płynów mogą wytworzyć. Sokowirówka jest pod tym względem lepsza.

Kiedy sprawdzi się sokowirówka, a kiedy blender?

Przeznaczenie omawianych maszyn zostały już właściwie przedstawione, ale warto spojrzeć na nie jeszcze raz. Przede wszystkim wypada ponownie podkreślić fakt, że blender pozwala robić gęste i pożywne koktajle, natomiast sokowirówka czyste i klarowne soki, którymi łatwo ugasisz pragnienie. Zarówno pierwsze, jak i drugie wyroby odznacza świeżość. Spożywając je, zapewnisz sobie dobre zdrowie. Najpierw musisz jednak kupić sprzęt odpowiadający Twoim preferencjom, bo jak już wiesz, sokowirówki nie zastąpisz blenderem w pełnym zakresie.

W sokowirówkach można umieszczać dowolne warzywa i owoce, w tym te twarde takie jak na przykład marchew i gruszka. Z powodzeniem wytworzysz w nich również napój pomidorowy, buraczany, jabłkowy czy pomarańczowy. Blendery mogą sobie nie poradzić z przemieleniem twardszych owoców – znacznie bardziej nadają się do obróbki składników miękkich, a więc bananów, śliwek, borówek i wielu podobnych. Ponadto w przeciwieństwie do sokowirówek umożliwiają przetwarzanie ziół, a to niewątpliwie duży atut.

Zaprezentowane informacje na temat charakterystyki i zastosowania sokowirówek oraz blenderów powinny być pomocne przy wyborze. Dokładna znajomość obydwu rodzajów sprzętu to klucz do podjęcia właściwej decyzji i zakupienia urządzenia, które sporta postawionym z góry wymaganiom. Niezależnie od ostatecznego postanowienia, warto postawić na model sprawdzonej i znanej marki, gdyż dobre pochodzenie zapewni niezawodność wyposażenia, a także jego wysoką wydajność.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.