Udostępnij
Skomentuj

Snapdragon 855 – jaką ma wydajność? Polecane smartfony i tablety

Jakie parametry zaoferuje układ Snapdragon 855? Jaka jest jego specyfikacja oraz wydajność?

Wiele spośród flagowych modeli smartfonów i tabletów, które będą miały swoje premiery w 2019 roku, ma być wyposażonych właśnie w układ Snapdragon 855. Czym wyróżnia się następca Snapdragona 845? Jakie urządzenia będą w niego wyposażone?

Specyfikacja techniczna układu Snapdragon 855

Chip Qualcomm Snapdragon 855 ma zastąpić układ Snapdragon 845 i znaleźć zastosowanie we flagowych modelach smartfonów oraz tabletów wielu marek. Jego specyfikacja techniczna prezentuje się następująco:

 • Proces technologiczny: 7 nm.
 • Liczba rdzeni: 8, a w tym 1 rdzeń Kryo Gold (taktowanie 2,8 GHz), 3 rdzenie Kryo Gold (taktowanie 2,4 GHz) oraz 4 energooszczędne rdzenie Kryo (taktowanie 1,8 GHz).
 • GPU: Adreno 640.
 • Przystosowanie do sieci: 4G LTE oraz 5G dzięki modemowi X50.

Nowy Snapdragon będzie produkowany w 7 nm procesie technologicznym – to właśnie w nim tworzono również układy takie, jak Apple A12 Bionic. Uwagę zwraca obecność 8 rdzeni, które zostaną rozlokowane w 3 klasterach:

 1. Będzie zawierał rdzeń Kryo Gold o wysokiej wydajności oraz taktowaniu na poziomie 2,8 GHz. Pamięć podręczna dla tego rdzenia będzie wynosiła 512 KB.
 2. Będzie zawierał 3 rdzenie Kryo Gold, także o wysokiej wydajności, ale o nieco niższym poziomie taktowania, które wyniesie 2,4 GHz. Pamięć podręczna dla tych rdzeni będzie wynosiła 256 KB.
 3. Będzie zawierał 4 energooszczędne rdzenie Kryo, które mają obniżony poziom taktowania do poziomi 1,8 GHz. Pamięć podręczna dla tych rdzeni będzie wynosiła 128 KB.

Rozdzielenie ośmiu rdzeni na trzy klastery ma zapewnić lepsze zarządzanie wydajnością, mocą obliczeniową układu oraz ma zapewnić wyższą energooszczędność. Mniej skomplikowane zadania będą aktywowały mniejszą liczbę rdzeni i w pierwszej kolejności mają być wykorzystywane rdzenie energooszczędne, a dopiero przy bardziej skomplikowanych czynnościach aktywować mają się pozostałe rdzenie. W praktyce oznacza to, że istnieje spora szansa na to, iż podstawowe użytkowanie smartfona lub tabletu będzie bardziej energooszczędne, a bateria starczy na dłużej.

Wydajność układu Snapdragon 855

Qualcomm Snapdragon 855 ma zapewnić zauważalny skok wydajności w porównaniu do poprzedniego układu – Snapdragon 845. Wydajność CPU ma wzrosnąć nawet o 45%, a wydajność GPU o około 20%. Tak znaczny wzrost wydajności wynikać będzie z kilku kwestii:

 • Układ posiada CPU oparte na 8 rdzeniach różnego typu, które podzielono na 3 klastery, by zmaksymalizować ich wydajność.
 • Układ posiada nową wersję GPU – Adreno 640. Układ ten został wyposażony w funkcję Snapdragon Elite Gaming, która automatycznie optymalizuje pracę urządzenia podczas grania. Urządzenia wyposażone w ten układ będą mogły zaoferować nawet gry VR w rozdzielczości 8K przy 120 klatkach na sekundę.

To nie koniec ciekawych nowinek, jakie znajdziemy w układzie Snapdragon 855. Inne nowe rozwiązania to:

 • Przystosowanie do sieci 5G.
 • Rozwiązanie wspierające fotografię obliczeniową – chip NPU ma zapewnić trzykrotnie wyższą wydajność podczas przetwarzania algorytmów.
 • CV ISP – Computer Vision Image Signal Processor to kolejne rozwiązanie wspierające fotografię obliczeniową poprzez wydajniejsze przetwarzanie zdjęć składających się z kilku fotografii, które wykonano jednym lub kilkoma sensorami.
 • Qualcomm 3D Sonic Sensor – Snapdragon 855 ma być wyposażony w pierwszy na świecie ultradźwiękowy czytnik linii papilarnych, który umieszcza się pod ekranem urządzenia.

To tylko kilka spośród wielu nowości, jakie wprowadza Snapdragon 855. Urządzenia wyposażone w ten układ mogą stać się, dzięki temu, jeszcze wydajniejsze, nowocześniejsze i lepiej przystosowane do rosnących oczekiwań nabywców.

Snapdragon 855 – Antutu benchmark

O wydajności tego układu doskonale świadczą również różnego typu testy, jak Antutu benchmark, w którym Snapdragon 855 osiągnął następujące rezultaty:

 • Całkowity wynik to 362110 punktów – dla porównania Snapdragon 845 uzyskał 266006 punktów.
 • Wynik dla GPU Snapdragon 855 wyniósł 155578 punktów – dla porównania Snapdragon 845 uzyskał 108022 punkty.
 • Wynik dla CPU Snapdragon 855 wyniósł 121795 punktów, a Snapdragon 845 uzyskał 92028 punktów.
 • Wynik dla UX w Snapdragon 855 wyniósł 73994 punkty, a Snapdragon 845 uzyskał 58187 punktów.

Snapdragon 855 – Geekbench

Kolejnym istotnym testem, który pozwala na porównanie układu Snapdragon 855 z poprzednim (Snapdragon 845), jest Geekbench. Wyniki tego testu są jednoznaczne – Snapdragon 855 jest nawet o około 46% szybszy od poprzednika.

Snapdragon 855 vs 845

By dokładniej zgłębić różnice pomiędzy tymi układami, warto rzucić okiem na poniższą tabelę z zestawieniem specyfikacji oraz parametrów obu rozwiązań.

Snapdragon 855 vs Kirin 980

Porównać wypada również układ Snapdragon do popularnego Kirina 980.

Popularne smartfony i tablety z układem Snapdragon 855

Układ Qualcomm Snapdragon 855 będzie montowany w wielu flagowych urządzeniach nadchodzących miesięcy. Już dziś wiadomo, że znajdą się wśród nich nowości od Google, HTC, Motoroli, Samsunga oraz Sony. Snapdragon 855 Xiaomi to także pewne i spodziewane połączenie. Pełna lista konkretnych urządzeń nie została jeszcze podana, ale wiadomo, że Snapdragon 855 znajdzie się na pokładzie amerykańskiej edycji Samsunga Galaxy S 10, a także w urządzeniu OnePlus 5G oraz Lenovo Z5 Pro GT.

Nie wszystkie tegoroczne premiery będą wyposażone w Snapdragon 855. Spora część telefonów, które debiutują w pierwszych miesiącach roku może jeszcze opierać się o Snapdragon 845 lub o konkurencyjne układy.

Czy warto zainwestować w urządzenie z układem Snapdragon 855?

Snapdragon 855 zapewnia zdecydowanie wyższą wydajność niż wersja 845. W testach wypada on lepiej od propozycji konkurencyjnych i dlatego jest to rozwiązanie, którym warto się zainteresować. Kluczową kwestią jest jednak to, na jaki telefon czekamy. Jeśli upatrzony model telefonu lub tabletu posiada Snapdragona 845 lub Kirin 980, być może nie warto rezygnować, ale jeśli dopiero rozglądamy się za smartfonem i zakup nie jest pilny, to warto zaczekać na to, co przyniosą kolejne tygodnie i miesiące, bo wówczas na rynek trafią smartfony z Snapdragonem 855.

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.